Haber Detayı
10 Eylül 2018 - Pazartesi 10:06
 
“Tartışma Malatya’ya Zarar Veriyor”
Atatürk ve İsmet İnönü heykellerinin “kaldırılmasını isteyen” Anadolu Selçuklu Ocaklarına CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz’dan tepki geldi. Kiraz; “Bu tartışmanın tamamen Malatya’nın gündeminden çıkartılması gerekiyor. Anlamsız ve yersiz ve Malatyalılara zarar veren bir tartışma” İfadelerinde bulundu.
Siyaset Haberi
“Tartışma Malatya’ya Zarar Veriyor”

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak Malatya’da bulunan Atatürk Anıtı ve İsmet İnönü heykellerinin “kaldırılması yönünde kamuoyu oluşturacaklarını” dile getiren Anadolu Selçuklu Ocakları Genel Başkanı Ayetullah Geçen’in açıklamasına, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz’dan tepki geldi.

“ÇAĞ DIŞI BİR ANLAYIŞ”

‘Bir anıtı eleştirmek, yâda bir anıtın içeriği ve baktığı yer noktasında bir eleştiri yapmak çağ dışı bir anlayıştır’ diyen Kiraz; “Biz bunu bir zihniyetin dışa vurumu olarak değerlendiriyoruz. İki tane önemli değerimiz var. Birisi ülkemizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtı, bir diğeri ise hemşerimiz ve ikinci Cumhurbaşkanımız büyük devlet adamı, Mustafa Kemal’in en yakın arkadaşı İsmet İnönü’nün anıtı. Bundan 71 yıl önce bizzat Malatyalıların parası ile yapılan bir anıt var. Malatyalı bundan 71 yıl önce hiçbir art niyet duymadan, tamamen sanatsal bakış açısı ile bakarak o heykeli değerlendirmiş. Bu değerleri yaşatma adına o anıtları inşa etmişler. Bu anıtlar, Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından da koruma altına alınmıştır. Geçmişte de İnönü anıtı çevresinde de bazı yapılar yapılmak istendi fakat bunlar bizim girişimlerimiz sayesinde önlendi. Malatya Kamuoyu da bunu hatırlar” şeklinde konuştu.  

“BİZ KUSUR GÖRMÜYORUZ”

‘Atatürk Anıtında biz bir kusur görmüyoruz’ ifadelerinde bulunan Kiraz;  “Malatya’da törenlerimizi daima orda yaptığımız bir Atatürk anıtımız var. Yapılan bu anıtta biz herhangi bir kusur göremiyoruz. Bu Kusur görenler, kendilerinin zihninde bu kusuru aramaları gerekir. Orada yapılan anıtta, Atatürk’ün yanında bulunan kişinin bir genci ve sporu sembolize ettiği gerçeği var. Ayriyeten Türk Bayrağının olduğu bir anıtımız var orada. Bu anıt, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’ları gençliğimize armağan ettiğini ve genlere ne kadar önem verdiğini gösteren temsili bir anıttır.  Orada ki anıtta hem bir genç var, hem de bir sporcuyu temsil eden figür var. Bağımsızlık savaşımızın başladığı 19 Mayıs’ın anlamına da çok uygun olan önemli bir anıt. Anıtları fiziki olarak değerlendirmemek lazım. Anıta baktığımız zaman fiziki anlamdan öte birçok anlam ifade etmekte. Anıtlara, sanatsal derinlik ile bakmak lazım. Hem Atatürk, hem de İnönü anıtında herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil. 71 yıldır Malatya’da İnönü anıtını görmeye alışmış durumda” dedi.

“BAKIMLARI YETERSİZ”

‘Atatürk Anıtı ve İsmet İnönü heykelinin bakım çalışmalarının yetersiz olduğunu’ belirten Kiraz; “Bunların korunması ve çevre düzenlemelerinin yapılaması noktasında da yetkililere çok önemli işler düşmekte. Bu konuda da bizlere önemli şikâyetler gelmekte. Zaman zaman harflerin kazındığını görüyoruz. Özellikle İnönü Anıtının kirlendiğini ve bakımların geciktiğini görüyoruz. Etrafında bulunan demir korumalıklarında paslar içerisinde kaldığını görüyoruz. Bu Malatya için aslında utanç verici bir durum. Çünkü Malatyalılara ve yetkililere düşen görev öncelikle o anıtların değerlerine yakışır şekilde muafa edilmesidir. Çıkıp fiziki yapı değerlendirmesi ile bir değerlendirme yapmak kimsenin haddi değildir. Bu tartışmanın tamamen Malatya’nın gündeminden çıkartılması gerekiyor. Anlamsız ve yersiz ve Malatyalılara zarar veren bir tartışma” şeklinde konuştu.

 “BAŞKA ANITLARDA YAPILMALIDIR”

Son olarak Malatya için Başka anıtlarında yapılması gerektiğini dile getiren Kiraz; “Bizler anma etkinliklerimizi bu anıtla önünde yapıyoruz. Malatya’ya bir başka anıtlar yapılabilir. Birçok ilde birden fazla Atatürk anıtı olduğunu görüyoruz. Tören alanları için bu anıt yeterli değilse o anıt orda yine kalır. Çünkü bu anıt Malatya için sembolleşen bir anıt. Tören alanı içinde daha uygun bir alan inşa edilir ve orada da ikinci bir Atatürk anıtı olur. Kime ne zararı olacak ki. Biri törenlerimizi rahatlıkla yapacağımız alanda olur, biri de orada sembol haline gelmiş bir alanda kalır” ifadelerinde bulundu.   

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Tartışma, Malatya’ya, Zarar, Veriyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı