Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 11:34
 
Taş Ocağı İstemiyoruz!
Seyituşağı mahallesi ve çevresindeki mahalle sakinleri, mahallerine yakın bölgelerde yapılmak istenen taş ve maden ocağı işletmelerine izin verilmesini istemezken, önceden yapılan ve faaliyetlerine devam ettiklerini ifade ettikleri taş ocaklarının da kapatılmasını istiyor.
Video Haber Haberi
Taş Ocağı İstemiyoruz!

Malatya Yeşilyurt  ilçesi Seyituşağı Mahallesi Muhtarı Miktat Canbay, konu ile ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Canbay, "mahallelerinde ve çevre mahallelerinde doğanın katledilmesini istemediklerini" dile getirdi.

"ÇED RAPORU OLUMLU VERİLMİŞ"

Taş ocağı kurulmasıyla ilgili olumlu ÇED raporu verildiğini ileri süren Canbay; "Seyituşağı mahallesi, ikizce ve görgü köyleri arasında bugüne kadar 11 adet taş ocağı için müracaat edilmiş. 6 tanesi mahkeme kararı ile iptal edilmiştir. Şuanda iki taş ocağı ise faaliyetini devam ettiriyor. Ama son günlerde 2 ocağın faaliyete geçirilmesi için müracaat bulunuldu. İki ocak yaklaşık olarak Bin 250 dönüm yer üzerinde. Bu söylediğim 3 köyün tam ortasına denk gelen yerde faaliyete geçirilmek isteniyor. Buralarla ilgilide olumlu ÇED raporu verilmiştir" dedi.

"NEREDE YAŞAYACAKLAR"

'Taş ocakları kurulduğu takdirde çevresindeki yaşamın yok olacağını' dile getiren Canbay"Buralarda yaşayan vatandaşlar tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlar. Tarım ve hayvancılığın en yoğun olduğu yerler. Kayısı, pekmez, Üzüm olmak üzere geniş alanda ürünler üretilen bölge. Ayrıca hayvancılık alanında da önemli besicilik uygulamaları yapılmakta. Kurulması düşünülen bu ocaklar buraya doğa katliamı yaşatacak. 2 ocak ile baş edemezken, şimdi 2 ocak müracaatı daha var. Bu ocaklarda gelirse bu insanlar nerede yaşayacak, hayvanlar nerede yayılacak, kayısımız, üzümümüz, pekmezimiz nasıl olacak" şeklinde konuştu.

 "SÜREKLİ MÜRACAATLAR VAR"

Bölgede taş ocakları için sürekli müracaatlar var diyen Canbay;"Çok zor durumdayız. Bu bölgede taş ocağı kurulması için sürekli müracaat var. Maden ocakları, mahkeme kararı ile iptal ediliyor. İptalden sonra firma isim değiştirerek yeni isimler ile tekrardan müracaat ediyor. Mahalle sakinleri olarak bu konuda çok ama çok zor durumdayız. Bizler tarımımızı, hayvancılığımız yapmayı istiyoruz. Devletimiz bize sahip çıksın" ifadelerinde bulundu.  

 Canbay ayrıca Seyituşağı'nda Malatya'nın en güzel üzüm pestillerinin yetiştirildiğine de  dikkat çekti.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Taş, Ocağı, İstemiyoruz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı