Haber Detayı
30 Ocak 2018 - Salı 13:12
 
“Taşeronda Ayrım Yapılıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya il teşkilatına ziyaret gerçekleştiren 81.Karayolları Malatya İl Müdürlüğünde Kadro alamayan işçiler, “Haklarımızı istiyoruz “diyerek, basın açıklaması gerçekleştirdi.
Video Haber Haberi
“Taşeronda Ayrım Yapılıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya il teşkilatına ziyaret gerçekleştiren 81. Karayolları Malatya Şubesinde bakım onarım ve rutin işlerde çalışan bazı işçiler, taşeron yasasından kadro alamadıkları ve çalışan işçiler arasında,  “ayrım yapıldığı” öne sürerek, basın açıklaması gerçekleştirdi.    

“TAŞERONLARDA AYRIM YAPILIYOR”

Yaklaşık 15’e yakın taşeron işçisi adına açıklama yapan Aziz Metin, “Hakkımız istiyoruz” diyerek şu açıklamalara yer verdi;  “Bizler karayolları 81.şubede çalışan taşeron işçileriz. Karayollarının bakım onarım gibi rutin işlerini yapmaktayız. Karayolları kadrolularla aynı işi yapmaktayız ve ne yazık ki kadro dışı bırakıldık. Sebebi ise anahtar teslim diyorlar. Bizler yol yapmıyoruz, köprü yapmıyoruz, tünel yapmıyoruz. Birebir 365 gün aynı arz eden işleri yapmaktayız ve hakkımız istiyoruz. Haklarımız konusunda ilk başta sendikamız yetersiz kaldı. Başta ilgilenmedi ama şimdi ise onlar da uğraş veriyor.”

“ÇALIŞTIRIRKEN AYRIM YOK, KADROYA GELİNCE VAR”

Taşeronda çalışan işçilerin sorunlarını dinleyen CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, şunları söyledi:  “Karayollarında çalışan taşeron işçiler, bizi ziyarete geldiler. Bu işçilerimizin önemli bir sorunu var. Bu sorunu aslında duyurmak, seslerini yükseltmek için ziyaret gerçekleştiriyorlar. Bir taşeron yasası görüşülüyor. Tabi bu yasa görüşülürken, karayollarında çalışan bizzat bakım onarım ve bu işlemleri gerçekleştiren taşeron işçilerin, bu kadrodan yararlanamadığını görüyoruz. Bunlar aslında hak talebi için bu ziyaretleri gerçekleştiriyorlar. Uzun süredir ifade ediyoruz. Taşeron gerçekten ülkemizde uzun süredir problem. Bizde uzun süredir çağrı yapıyoruz. Aynı işleri yapan insanlara farklı ücret veriyor, aynı işleri yapan insanlara farklı haklar veriyorsunuz. Dolayısıyla taşeron adı adlında insanların emeğini bir şekilde sömürüyorsunuz ve araya bir kişi koyarak aslında işçilerin alması gereken maaşı, bir başka patrona peşkeş çekiyorsunuz. Dolayısıyla bu doğru bir anlayış değil diyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, taşeronun ortadan kaldırılmasını defalarca ifade ettik. Tabi gelinen nokta aslında bizim taleplerimiz açısından en azından taşerondan kadroya geçiliyor olması. Bir adımın atılması önemli bir durum. Tabi dünyada çok örneği de yok gerçekten bu konuların tümünü belki Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde gerçekleştiriyoruz. Çünkü asgari ücreti ilk CHP dile getirdi. Önce nasıl vereceksiniz diye serzenişte bulundular, sonra asgari ücret belli bir seviyeye yükseldi. Emekliler konusunda bir sözümüz vardı, oda belli bir noktaya geldi.  Taşeron konusunda yine biz sıkıştırdığımız için seçim arifesinde taşerona bir kadro geliyor. Bunu elbette memnuniyetle karşılıyoruz ama istediğimiz anlamda, istediğimiz tarzda değil. Birçok işçi, karayollarında çalışan işçi gibi, birçok kamu iktisadi teşekkülünde çalışan taşeronlar şuan büyük bir sıkıntı yaşıyorlar. Birçoğuna kadro verilmiyor binlerce işçi şuan kadrosuz çalışmaya devam ediyor. Tabi bunun en büyük sıkıntılarından birisi buradaki karayolları işçilerinde gördüğünüz gibi 7/24 saat çalışıyorlar. Bu işçilerimiz sadece asgari ücret alıyorlar ve mesai almıyorlar. Onun dışında herhangi bir hak sahibi değiller. Bunlarla birlikte karayollarında çalışan ve orda mutfakta çalışan bulaşıkçısı, temizlikçisi, güvenlik görevlisi, çaycısı bunların tümü kadro alıyor. Alsın tabi onlarında hakkı. Ama gerçek anlamda karayollarında çalışan karayolu işçisi kadro alamıyor. Böyle ilginç, anlamsız bir durumla maalesef karşı karşıyayız. Tabi çalıştırırken ayrım yapmıyoruz. Aynı işi bu arkadaşlara da yaptırıyorsun ama kadroya gelince büyük bir ayrım yapıyorsun. İşçi arasında ayrım yapmak dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir hükümete yakışmaz, Bunu defalarca ifade ettik. Dolayısıyla işçisini birbirinden ayıran bir hükümetten kimseye bir fayda gelmez.”

“OHAL KALKINCA NE OLACAK”

Çıkarılan taşeron yasasının OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile çıkartıldığını ifade eden Kiraz, “OHAL’den sonra bu yasalar ne olacak” diyerek şunları belirtti;

“Bu süre taşeronlara yönelik yasa, kanun hükmüne kararname ile çıkarılıyor olması da aslında bu sorunları da yaratıyor. Çünkü mecliste halkın, bu işçilerimizin oy verdiği milletvekilleri tarafından ayrıntılı olarak değerlendirilmiyor. Ayrıntılı olarak değerlendirilmediği ve tartışılmadığı için maalesef bu arkadaşlarda da gördüğüz gibi mağduriyetler yaşıyor. Bu mağduriyetin, bizde bugün bizi ziyaret eden karayolları işçilerinin yanında olduğumuzu ifade ediyoruz. Bu haklarının gerçekleşmesi için Malatya Milletvekilimizde önemli bir mücadele veriyor ama partimiz olarak da hem Malatya’da hem de mecliste bu mücadeleyi vereceğiz. Bizim istediğimiz şu bir ayrımsız, iki koşulsuz tüm taşeronlara kadronun verilmesi. Bunu mecliste de yasalaştırılarak uzun dönemde de güvenceye alınması. Çünkü kanun hükmünde kararnameler OHAL süresince çıkıyor, OHAL ortadan kalktıktan sonrada taşeronun durumunun ne olacağı da belirsizliğini koruyor. Bunlarının tümünün ortadan kaldırılması gerekiyor.” Dedi.

“BİZ BUNUN SÖZÜNÜ VERİYORUZ”

Kiraz, 2019 seçimlerini işarete ederek, “Hükümet bu sorunları çözmezse biz CHP olarak iktidara geldiğimizde çözeceğiz” sözünü vererek, şu sözlerle konuşmasını tamamladı; “Eğer bu hükümet bu düzenlemelerle taşeronun bu sorununu çözmese, biz yine şu sözü veriyoruz. Bir yıl sonra 2019’da seçimler var. Dolayısıyla bu seçimlerde bir iktidar durumu oluştuğunda mutlaka bu verdiğimiz sözün arkasında duracağız. Taşeronlarımıza ayrımsız ve koşulsuz, kadroya geçmesinin önünü açacak adımları atacağız. Bir diğer önemli problem ise taşeronlar kadroya geçiyor ama aynı asgari ücretle, orada da çalışmaya devem ediyorlar. Şuanda kadrolular ne şartlarda çalışıyorlarsa, Taşeronunda o şartlarda çalışıyor olmaları gerekiyor. Kurumlarda haklarından feragat ettiklerine dairde bir belge imzalıyorlar. Bu da aslında önemli. Bir durum değerlendirmesi gereken bir durum. Kurumlarda yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesi de bu. Aynı işi yapan bir arkadaş kadrolu iken, bir diğerinin kadrolu olmaması büyük bir problem. Asıl işi yapan işçi kadrolu değilken, çaycının kadrolu olması  büyük problem yaratıyor. Bunların tümünün, aynı statüde değerlendirilmesi ve koşulsuz, şartsız  kadroya alınması gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Taşeronda, Ayrım, Yapılıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı