Haber Detayı
28 Eylül 2019 - Cumartesi 11:44
 
Tezgâhta Balık Cep Yakıyor
Deniz Balıkçılığı için av yasaklarının kalkması ve av sezonunun başlaması ile birlikte balıklar ağlara takılmaya başlarken balıkçılar, havaların sıcak seyretmesi nedeniyle istenilen kadar balığın tezgâhlara inmediğini, bu nedenle de fiyatların pahalı olduğunu söyledi.
Ekonomi Haberi
Tezgâhta Balık Cep Yakıyor

Geçen yıla göre havaların ılıman gitmesi balık sezonunu etkiledi. Balık fiyatları hayli yüksek olması nedeniyle satışlarda durgunluk hâkim. Tavuk etini sollayan balık fiyatlarında, hem vatandaş hem de satıcılar fiyatların düşmesini bekliyor.

Av yasağının 1 Eylül’de kalkması ile balık tezgâhları renklendi. Malatya’da Balık Pazarı’nda birçok balık çeşidi yerini alırken, fiyatların yüksek olması nedeniyle vatandaşlar fazla ilgi göstermiyor. Karadeniz hamsisinin kilogramının 20 TL’den satıldığı pazarda, diğer çeşitler de fiyatlar bir hayli yüksek.

Ferhat Buluş; “Şu anda balıkta beklentimiz çok olmasından yana. Ama havaların ılıman gitmesi balık bolluğunu etkiledi. Havaların iyice soğumasıyla fiyatların da düşeceğini ve balık çeşitlerinin de artacağını düşünmekteyiz. Tezgâhta bulunan fiyatlara bakacak olursak,  hamsi de fiyatlar 20 TL’den başlarken, İstavrit 25, Çinekop 40, Palamut 40, Levrek ise 35 TL’den alıcılarını bekliyor. Bu yıl Palamutta sıkıntı var, neredeyse yok denecek kadar az durumda. Dediğim gibi hem bizler, hem de balık sever müşteriler, balık çeşitlerinin artmasını ve fiyatların iyice düşmesini bekliyoruz" dedi. 

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Tezgâhta, Balık, Cep, Yakıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı