Haber Detayı
18 Mayıs 2017 - Perşembe 09:41
 
Tıbbi Birikim Şart!
Arion Estetik Kliniği Doktorlarından Prof. Dr. Bilge Türk Bilen, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’nin merak edilenlerini ve son dönemlerde artan merdiven altı uygulamalarla ilgili Gazetemiz Malatya Söz’le söyleşti.
Sağlık Haberi
Tıbbi Birikim Şart!

İnsanlar kendilerine olan güven ve motivasyonlarını arttırmak için güzel ve şık görünme eğilimindedirler. Estetik anlamda bazen giyinerek ya da makyaj yaparak düzeltemeyeceğimiz fiziksel kusurlarımız olabiliyor. Bu konuda Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi alanı yardımımıza koşuyor. Bu alanın başarılı isimlerinden Arion Estetik Kliniği Doktorlarından Prof. Dr. Bilge Türk Bilen bu alanın merak edilenlerini Gazetemiz Malatya Söz’le söyleşti. Türk Bilen, “Temel bir tıbbi birikiminin olması lazım bu tür uygulamalar için. Böyle bir uzmanlığı olmayan birisi böyle çok absürt denemeler ve absürt uygulamalar ortaya çıkarabiliyor” dedi.

Haydar Sucu: Prof. Dr. Bilge Türk Bilen kimdir? Kısaca biraz sizi tanıyabilir miyiz?

Prof. Dr. Bilge Türk Bilen: 1969 yılında Malatya'da doğdum. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp fakültesine girdim. 1993 yılında mezun oldum. Sonra Ankara Numune Hastanesi'nde plastik cerrahi ihtisası yaptım. İhtisastan sonra bir süre Malatya Devlet Hastanesi'nde uzman olarak çalıştım. 2000 yılında girmiş olduğum üniversitede 2016 yılının başında istifa ederek akademik kariyerimi tamamlayarak 2016 yılı Nisan ayında Arion estetik ve güzellik kliniğini iki dermatolog arkadaşla beraber açtık. Dr. Ahmet Aktaş ve Dr. Hamdi Özcan’la birlikte. Bir yıldır Malatya'ya hizmetimizi özelde sürdürüyoruz.

Haydar Sucu: Plastik cerrahi demek sadece estetik cerrahi demek midir?

Prof. Dr. Bilge Türk Bilen: Plastik cerrahi demek sadece estetik cerrahi demek değildir. Estetik cerrahi plastik cerrahinin bir alt dalı aslında. Lastik cerrahi asıl vücutta oluşan doku ve organ eksikliğini gidermeye yönelik kurulmuş bir tıbbi disiplindir. Bu tıbbi disiplinin bir alt dalı da daha doğrusu bu organ ve doku eksikliklerini gidermeye yönelik oluşan disiplin, teknik uygulamaların estetik olarak kullanılmasıyla ortaya çıkmıştır estetik cerrahi. Özü aynıdır plastik cerrahi ile estetik cerrahinin. Amaç farklıdır. Plastik cerrahide amaç bir eksikliği gidermektir, bir tamirat yapmaktır. Vücutta oluşan bir hasarı, bir eksikliği ortadan kaldırmaktır. Estetik cerrahide böyle bir eksiklik olmadığı halde bir işlem yapılmasıdır. Daha güzel bir görüntü elde etmek için teknikler aynı, uygulamaları birbirine yakın olmasına rağmen amaç estetik cerrahi ile plastik cerrahi arasında böyle bir amaç farkı vardır. Ama sonuçta estetik cerrahide bir tıbbi disiplindir. Tıp eğitimi gerekir artı cerrahi eğitimi gerekir. O yüzden estetik cerrahi deyince tıbbın dışında bir alan anlaşılmasın.

Haydar Sucu: Plastik cerrahinin Türkiye'de ve dünyada gelmiş olduğu nokta gelmiş olduğu nokta nedir? Türkiye’nin plastik cerrahi de geldiği nokta nedir?

Prof. Dr. Bilge Türk Bilen: Son 20 yıl’da daha çok hızlı bir şekilde arttı plastik cerrahinin uygulamaları hem Türkiye'de hem Dünya’da. Uygulamalar arttıkça teknik olarak gelişmelerde hızla artıyor. Türkiye neresinde? Türkiye dünyadaki belki de estetik cerrahi açısından sayılı ülkelerden uygulamalar açısından. Genel olarak tıpta bizim uygulamalarımız Dünyada yarışır düzeyde ve standartların da bir aslında. Estetik cerrahide de bu biraz daha Tıbbın diğer alanlarına göre biraz daha önde estetik cerrahi uygulamaları. O yüzden yurt dışı hastaları çok sayıda Türkiye'ye gelerek estetik işlemlerini hem teknik olarak daha iyi bir seviyede is hem de fiyat olarak da uygunuz Avrupa ve Amerika'ya göre. Uygulama konusunda böyleyiz ama teknik, icat ya da yeni uygulamalar veya yeni ürün konusunda tabii ki Türkiye tıbbın diğer alanlarında olduğu gibi estetik cerrahide de istenen yerde değil. Gelişmiş ülkelerin çıkarmış olduğu teknik uygulamaları uyguluyoruz. Uygulama konusunda bizim hekimlerimizin çok ciddi tecrübeleri var.

Haydar Sucu: Bildiğimiz kadarıyla hastalarımızın çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Kadınların güzellik konusunda toplum baskısı altında kaldığını düşünüyor musunuz?

Prof. Dr. Bilge Türk Bilen: Her işte olduğu gibi bu konuda da bir miktar bizim yargılarımızı isteklerimizi tabii ki yaşadığımız toplum belirliyor. Ama artık günümüzde toplum derken kendi çevremiz, yakın çevremiz ya da ilçe, kasaba, şehir değil bence. Artık global bir hal almış. Baskıdan söz edilecekse bütün dünyayı sarmış bir güzellik tutkusu, isteği ya da moda gibi şeyler sayılabilir. Mahalle baskısı anlamında bir baskı olduğunu düşünmüyorum. Ama global veya ideolojik bir durum olabilir.

Haydar Sucu: Mesleğe ilk başlamış olduğunuz günden bugüne plastik cerrahi açısından toplumun bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Prof. Dr. Bilge Türk Bilen: Tabii ki gittikçe estetik uygulamalar artıyor ve daha kolay ulaşılabiliyor estetik uygulamalara. Ben ihtisasa ilk başladığım zaman daha sınırlı bir kesim estetik uygulamalardan faydalanıyordu. Bu kadar yaygın değildi toplumun belli kesimleri bu işleri yaptırıyordu. Ama günümüzde estetiğin girmediği ev kalmadı neredeyse. Hemen hemen herkese ulaşmış durumda. Toplumda bizim ameliyatlarımızın sonucunu gördükçe kendi ihtiyaçlarına göre bizim ameliyatlarımızdan faydalanıyorlar. Daha fazla yaygınlaştı ve daha kolay ulaşabiliyorlar. En önemlisi yakınlarından birinin ameliyat olmuş olması bizim uygulamalarımızda daha da kolaylaştırıyor. Çünkü orada bir fikir ediniyor hastalarımız.

Haydar Sucu: Plastik cerrahi uygulamalarının artmasıyla beraber merdiven altı uygulamalar çoğalmaya başladı. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Prof. Dr. Bilge Türk Bilen: Bunda plastik cerrahiden öte kozmetik işlemlerde merdiven altı uygulamalar yaygın. Tabi ki cerrahi bir işlemi yetkin olmayan birisinin yapması mümkün değil. Ama bazı kötü niyetli meslektaşlarımız olabilir bu işi usulünce yapmayan ama bu genel olarak plastik cerrahi için geçerli değil. Bu daha çok kozmetik veya dermatolojik uygulamalar için geçerli bir şey. Bunda ne yazık ki ülkemiz de bir yasal problem de var. Güzellik uzmanlığı adı altında kurslarla oluşturulmuş bir sistem getirildi Türkiye’ye. 15 günlük kursla bazı işlemler yapılabilir ama kozmetik uygulamalar gerçekten ciddi bir eğitim ve deneyim isteyen kozmetik uygulamalar böyle ufak kurslarla yapılamaz kanaatindeyim ben. Ama bu yasal düzenlemelere de ne yazık ki ülkemiz de uyulmuyor. Bazı işlemler yetkin olmayan insanların eline verilebiliyor. Merdiven altı uygulamalar mutlaka vardır ama merdiven altı uygulamalardan önce yasal olarak kurulmuş kurumlarda bile ciddi bir problem var. Ehil olmayan insanlar, uzmanlığı olmayan insanlar bu işleri yapabilmekte. Kullanılan malzemelere ulaşabilmekte en önemlisi. Uygulaması ciddi tıbbi bilgi gerektiren bazı malzemeler kolayca ulaşıp kendileri uygulayabiliyorlar. Bunlar çok ciddi sorunlar doğurabiliyor yetkin ellerde kullanılmayınca. Temel bir tıbbi birikiminin olması lazım bu tür uygulamalar için. Böyle bir uzmanlığı olmayan birisi böyle çok absürt denemeler ve absürt uygulamalar ortaya çıkarabiliyor. 

Haydar Sucu: Malatya’da en çok hangi estetik operasyonları yapıyorsunuz?

Prof. Dr. Bilge Türk Bilen: Bu daha çok yaş gruplarına göre değişmekte. Gençlerde en çok burun estetiği talebiyle karşılaşıyoruz. Burun, kepçe kulak, çene gibi yapısal sorunları olan taleplerle geliyor gençler bize. Orta yaş gruplarında daha çok yüz kırışıklıkları, yüz gençleştirme, göz kapağı sarkması gibi nedenlerle ameliyat yapıyoruz. Doğum yapmış orta yaş hastalarımız genellikle gövde estetiği, karın sarkması olabiliyor, göğüslerde sarkma olabiliyor, kilo problemleri olabiliyor bu nedenlerle Liposakşın’lar yapıyoruz. Biraz daha ileri yaş grubu hastalarımız daha çok gençleştirme işlemleri için geliyorlar. Yüz germe yapabiliyoruz, göz kapağı estetiği, diğer kozmetik uygulamalar yapabiliyoruz. Ya da daha medikal cerrahi olmayan işlemlerle botoks, dolgu gibi işlemlerle yüzde bir gençleşme ve tazelik sağlayabiliyoruz. Her yaş grubuna göre talepler bir miktar değişiyor. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Tıbbi, Birikim, Şart!,
Yorumlar
Haber Yazılımı