Haber Detayı
21 Ekim 2017 - Cumartesi 14:33
 
“Toki Olayın Farkına Vardı”
Battalgazi Belediyesi tarafından 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir program gerçekleştirildi. Programda, Mahallelilik Projesi’nin Türkiye için önemine dikkat çekilerek, muhtarların projeyi sahiplenmesi istendi.
Gündem Haberi
“Toki Olayın Farkına Vardı”

Battalgazi Belediyesi tarafından 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Orduzu Galip Demirel Çınar Park Sosyal Tesislerinde düzenlenen programa, Malatya Valisi Ali Kaban, Battalgazi Kaymakamı Abdül Kadir Duran, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Battalgazi ilçesinin mahalle muhtarları ve Battalgazi Belediyesi birim müdürleri katıldı.

Programın açılışında konuşan Türkiye Muhtarlar Derneği Malatya Şube Başkan Vekili Zeki Bakan, " Yıllardır özlemle çektiğimiz bu güzel günü gösteren, bize bu güzel günü yaşatan Başkanımız Selahattin Gürkan’a teşekkür ediyorum. Gece gündüz demeden halkın hizmetinde olan kıymetli muhtarlarıma selam ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.

En büyük projesinin mahalle ve mahallelilik kavramlarını güçlendirmek olduğunu ifade eden, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise,  muhtarların demokrasi nehrinin kolları olduğunu belirterek, “Muhtarlar demokrasimizin pınarlarıdır. 1829’da başlayan bu serüven, demokrasinin kurumsallaşmasına en temel olgu olarak ve temayüzü noktasında da, temel taş olarak muhtarlarımızın çalışmaları demokrasimizin en güzel örneklerini sunması neticesinde bugün Türkiyemiz çağdaş hukuk devleti dediğimiz normlar içerisinde dünyada örnek olan yerini almıştı” diye konuştu.

‘TOKİ OLAYIN FARKINA VARDI’

Son olarak konuşan Malatya Valisi Ali Kaban ise, "Başkanımızın ısrarla üzerinde durduğu Mahallelilik kavramı, Mahalleli olma kavramı. Şerif Mardin Osmanlı’nın iki önemli kavramından bahsediyor. Özellikle İstanbul'da. Bunlardan birisi mahalleli olma kavramıdır. Biz bu mahalleli olma kavramını Cumhuriyete aynen aktardık. Fakat modernliğin özellikle son 30 yıl içerisindeki sadece ülkemizde değil, dünyadaki baskısı karşısında en fazla yıpranan kavramlar, Mahalleli olma kavramı oldu. Mahalleli olmak çok önemli bir kavramdır. Bunun ne demek olduğunu işte bu dönüşümü yaşayan insanlar olarak hepimiz biliyoruz. Bugün geçmişe dönük büyük bir nostalji yaşıyorsak, bu mahalleliğin kaybolmasından dolayıdır. Biraz geç olmakla birlikte başkanım da ifade etti. TOKİ olayın farkına vardı. Bayağı da gecikmiş bir fark ediş bu maalesef. Şimdi onu toparlamaya çalışıyoruz. İşte biz şimdi bunu kaybetmeden, çivisi çıkmadan, o çiviyi tam çakıldığı yerde tutmak üzere sizlere büyük görevler düştüğünü biliyorum. Çünkü sizler o mahalleyi tutan insanlarsınız. O mahalleyi ne kadar tutabilirsek bütün göreneğimizle, geleneğimizle belirli bir yaşam biçimini sürdürme fırsatımız olacak. Tekrar gününüzü kutluyorum" ifadelerini kullandı. BÜLTEN

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Toki, Olayın, Farkına, Vardı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı