Haber Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 17:33
 
TÖTM'den Yeni Bir Başarı
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde ilk defa sol atriyal apendiks denilen kalp boşluğunu ameliyat etmeden anjiyo yöntemi ile başarılı bir operasyon gerçekleştirildi.
Yaşam Haberi
TÖTM'den Yeni Bir Başarı

Malatya'da ve bölgede ilk defa gerçekleştirilen kapalı kalp ameliyatla anjiyo yönetimi başarı ile sonuçlanırken, TÖTM gerçekleştirdiği bu operasyon ile yine kendinden söz ettirdi.

 "İLERİ TEKNOLOJİYİ KULLANIYORUZ"

Yapılan operasyonu değerlendiren İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, tedavilerde ileri teknolojiyi kulllandıklarını vurgulayarak şunları söyledi;  " yapılan kapalı ameliyat sonrasında hastamızı çok iyi buldum. Kendisine acil şifalar diliyorum. Bugün veya yarın belki taburcu olacak. Prof. Dr. Hasan Pekdemir hocamızın başkanlığında Prof. Dr. Jülide Akaycan, Prof. Dr. Mehmet Cansel ve Doç. Dr. Hakan Taşolar hocalarımızı ve diğer tüm ekiplerimiz kapalı yöntemle kalbin sol kulakçığında pıhtı oluşturan hareketi azalmış, hareketsiz bölgeyi kapalı bir ameliyatla kapattılar. Bu tabi bölgede ve Türkiye’de de ilklerden biri ve Türkiye’de daha önceden birkaç merkezden birkaç hastaya uyguladığı bir yöntemdi. Bunu hastanemizde hocalarımızın başarıyla yapmaları Türkiye’nin en büyük merkezinde dünyada yeni gelişen ne teknoloji varsa ilk uygulayan bir merkez olduğumuzun bir göstergesi. Onun için bu benzeri ameliyatlar ve zaten burası doku ve organ merkezi konusunda dünya merkezi, bu açıdan da dünyada çıkan ilk cihat ve teknolojilerin burada uygulanması buranın temel prensibi. Bu da onlardan birisi ve bu açıdan da tüm hastalarımıza farklı farklı şifa tekniklerini yeni yöntemleri, en ileri teknolojileri kullanarak bunları uygulamak buranın temel amacıdır.

"YENİ BAŞLAYAN TEKNOLOJİ"

Yapılan operasyon ve kullanılan teknikler hakkında bilgiler veren  Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Pekdemir ise; "Hastamız 69 yaşında ve daha 4-5 kez inme dediğimiz beyin felci geçirmişti. Kan sulandırıcı kullanıyordu. Kan sulandırıcı kullanırken de bir kez beyin kanaması geçirdi. O yüzden de kan sulandırıcı kullanamaz duruma gelmişti. Tekrar kan sulandırıcı kullanırken beyin felci geçirdiğinden, bu felce kaynak olan kalbin içerisindeki ölü boşluk dediğimiz bir bölgede pıhtı vardı. O pıhtının tekrar inmeye yol açmaması için daha önce ameliyat ettiğimiz açık kalp ameliyatı ile kapatılan kısmını biz açık kalp ameliyatı yapmadan yeni geliştirilmiş teknolojik bir cihazla ameliyatsız anjiyo yöntemini gerçekleştirdik. Kan sulandırıcıyı kısa bir süre kullanmasa da uzun bir sürede kullanmayacak, ritim bozukluğu olmasına rağmen tekrarlayan beyin felcine maruz kalmayacaktır. Türkiye’de bu tür ameliyatlar her yerde yok, seçilmiş merkezlerde yapılıyor, biz de bunlardan birisiyiz. Hatta bölgemizde ilk kez yapılıyor bu operasyon. Yeni bir teknoloji, yeni bir teknik ve deneyim gerektiriyor. Dünyada yeni başlayan bir teknoloji ve Türkiye sadece ise sadece birkaç merkezde yapıyor, biz de o merkezlerden biri olduk" dedi.

"ALLAH RAZI OLSUN"

69 Yaşında Ameliyat olan hasta ise; “Sağlığım nasıl oldu ki, ameliyat nasıl girdik bilmiyorum ve gayet başarılı ve güzel bir ameliyat oldu, hocalarımız ilgilendiler. Türkiye’de nadir yapılan ameliyatlardan birini oldum. Şuan kendimi iyi hissediyorum. Ameliyatımın ilk günü ve iyiyim şuan. Kan sulandırıcı ilaçları zamanında çok kullandım ve bu ameliyat sayesinden uzun bir süre kullanmayacağım. Bana çok zarar verdi ve bundan sonra kullanmayacağım inşallah. Hocalarımdan Allah razı olsun, şuan çok rahatım, iyiyim” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: TÖTM'den, Yeni, Bir, Başarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı