Haber Detayı
15 Kasım 2017 - Çarşamba 09:18
 
Trabzon Hurması Artık Darende’de Yetişiyor
Malatya’nın Darende İlçesinde Trabzon Hurması yetiştirilmeye başlandı. Zaviye mahallesi sakinlerinden Hatice Ateş, evinin bahçesinde yetiştirdiği 2 ağaçtan bu yıl 150 kilo meyve aldığını söyledi.
Yaşam Haberi
Trabzon Hurması Artık Darende’de Yetişiyor

Darende Zaviye Mahallesi sakinlerinden Hatice Ateş evinin bahçesinde Trabzon hurması yetiştirmeye başladı. Ateş, “Rahmetli eşim tarafından 15 yıl önce bahçeye dikilen ağaçlardan, 5 yıldan sonra her yıl düzenli olarak meyve almaya başladık” dedi.

Ateş, ağaçlar büyüdükçe topladığı meyve miktarının da arttığı söyledi. Hurma yetiştiriciliğini geçim kaynağı olarak düşünmediğini, Trabzon hurması yetiştirmeyi düşünen çiftçilere örnek olabilecek bir meyve türü olduğunu söyleyen Ateş, Trabzon hurmasının kayısının olmadığı yıllarda ilave bir gelir kaynağı olabileceğini, bu yıl 2 ağaçtan elde ettiği meyveyi çocuklarına paylaştırmanın mutluğunu yaşadığını ifade etti.

Japon hurması, Japon elması, Çin eriği, Doğu hurması olarak da bilinen Trabzon hurması, yöre yöre, il il çok çeşitli isimlerle adlandırılmakta olup, vücudun vitamin ihtiyacını karşılayarak hastalıklara karşı koruyor.

Ayrıca, Trabzon hurmasının faydaları saymakla bitmiyor.  Turuncu bir meyve olan hurma çok tatlıdır. Meyvenin içinde kahverengi noktacıklar bulunur. İçi yumuşak olan meyve oldukça güzel bir tada sahiptir. Genellikle tropik iklimlerde yetişir. Ülkemizin de bazı bölgelerinde yetiştirilmektedir. B1, B2, B3 ve C gibi çeşitli vitaminler içermektedir.

Kış aylarında ise balgam söktürücü olarak kullanılabilir. Öksürük, grip, nezle, soğuk algınlığına karşı şifa verir. Herkesin çokça yakındığı ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına şifa sağlar. Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Mide bulantısı ve kusmaya karşı da kullanılabilir. Trabzon hurması ağacı gövde kabuğu kanamayı durdurucu etki yapar.

Ayrıca bu şifalı meyve, çok çeşitli vitaminler ile vücudun vitamin ihtiyacını karşılar. İçerdiği vitaminler sayesinde hastalıkların önlenmesine yardım eder. Ateş düşürmeye yardım eder. Yüksek ateşten korunmak için tüketilebilir.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Ahmet Çakır
Etiketler: Trabzon, Hurması, Artık, Darende’de, Yetişiyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Trabzon Hurması Artık Darende’de Yetişiyor
Yorumlar
Haber Yazılımı