Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 14:46
 
Trafikte Farkındalık Etkinliği
İçişleri Bakanlığı Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması Ve Yaya Geçitlerinin Kullanımını Yaygınlaştırılması Amacı İle 'Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın' etkinliği tüm yurtta eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.
Yaşam Haberi
Trafikte Farkındalık Etkinliği

Darende Anadolu Lisesi Önünde yapılan etkinliğe İlçe Kaymakamı Enver Hakan Zengince, ilçe emniyet teşkilatı, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programda bir konuşma yapan kaymakam Enver Hakan Zengince; "İçişleri bakanlığımız tarafından yaya öncelikli trafik yılı ilan edildi.  'Öncelik hayatın, öncelik yayaların' sloganıyla karayollarında, caddelerde bulunan yaya geçitlerinde yayaların karşıdan karşıya geçmelerinde can güvenliğini sağlamak için bakanlığımız bir seferberlik başlattı.  Bilindiği gibi karayollarında meydana gelen ölümcül kazaların  yüzde 23 olan kısmı  yayalardan kaynaklanıyor. 82 milyonluk,büyük nüfusun kentlerde yaşadığı Ülkemizde yayaların güvenliğini sağlamak amacıyla karayolları trafik kanununun 74 maddesinde bir değişiklik yapıldı.  Bu maddeye göre özellikle  görevli ve trafik ışığının bulunmadığı ancak trafik işareti ve levhaları ile belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarında yaya ve okul geçitlerinde bir yaya varsa, sürücülerimiz geçiş hakkını yayalarımıza verecek. Dolayısı ile bu duyarlılığın memleketimizin her tarafında  vurgulanması için  başta bakanımız, bakan yardımcımız, emniyet genel müdürümüz, Jandarma  genel komutanımız olmak üzere memleketimizin her ilinde bugün  yayaların trafikte geçiş üstünlüğü  vurgulamak için etkinlik düzenledi. Bizde bu amaçla farkındalık oluşturmak amacıyla bir etkinlik gerçekleştirdik" dedi.

Kaynak: Editör: Ahmet Çakır
Etiketler: Trafikte, Farkındalık, Etkinliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı