Haber Detayı
01 Şubat 2018 - Perşembe 09:29
 
TSO Meclisinde Yumruklar Konuştu
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Ocak ayı meclis toplantısında yumruklu Kılınçlar çekildi, yumruklar konuştu. Çıkan kavga sonrasında bir meclis üyesi aldığı yumruk darbesi sonucu yaralandı.
Video Haber Haberi
TSO Meclisinde Yumruklar Konuştu

15 Temmuz Şehitleri Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Meclis, Başkanı Sami Payza, başkanlık etti. Sakin Başlayan program kapanışta kavgaya dönüştü. Meclis üyeleri ilk sözlü olarak tartıştı. Sözlü atışmalar ortamı daha da gerginleştirdi ve tartışma kavga ile sonuçlandı.

PROGRAM SAKİN BAŞLADI

Meclis Başkanı Sami Payza başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Aralık ayı mizanı oy birliğiyle kabul edildi. Sonrasında MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, meclis toplantısında gündeme ve yapılan faaliyetlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MTSO Başkanı Erkoç, TSK tarafından Afrin’de başlatılan, “ Zeytin Dalı” Harekatı’nı desteklediklerini söyleyerek şu açıklamalara yer verdi;  “Türkiye, sınır güvenliğini sağlamak, hem kendisi hem de bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmak için adım atmıştır. Bölgeyi terör örgütlerinden temizleyerek; huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmek amacıyla Afrin’de sınır ötesi harekat başlamıştır. Bizler, ulusal güvenliğimizi korumak amacıyla devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve iş dünyası olarak destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Dolayısıyla bu harekat meşrudur ve uluslararası hukuka da uygundur. Herkes artık şunu görmelidir ki masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemezdi. Fırat Kalkanı ile başlayan ve Zeytin Dalı Harekatıyla devam eden operasyonlarla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir. İş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız”

“MALATYA 6. BÖLGE TEŞVİKLERİNDEN YARARLANACAK”

Erkoç,  Mehmetçiğe destek, açıklamalarını ardından ekonomik değerlendirmelere geçerek, Malatya’nın 6.bölge teşvikinden yararlanacağını kaydederek, şunları söyledi:

“Malatya daha önce 4.bölge idi. Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) yapılan yatırımlar 5.bölge teşvikinden faydalanıyordu. Son zamanlarda bölge odaları ve Türkiye genelinde diğer oda başkanlarıyla yaptığımız çalışmalar doğrultusunda açıklanan 23 cazibe merkezi içerisinde yer alan iller 6.bölge teşvikinden yararlanacak. Bu iş dünyasına ciddi avantajlar sağlıyor. Özellikle istihdamın artışı noktasında ciddi imkanlar ortaya koyuyor. Malatya ve bölgenin kalkınması noktasında bu teşvikin iş dünyasına ciddi anlamda katkıları olacağını düşünüyor ve inanıyoruz. Malatya’da yaklaşık 336 firma OSB müdürlüğüne başvuruda bulunarak, cazibe merkezinde yatırım yapmayı hedefledi. Rakamlara baktığımızda istihdam 43 bin 500 kişi, yatırım tutarı da yaklaşık 9 milyar TL civarındaydı. Türkiye genelinde de bu pay 85 milyar civarındaydı. Daha sonra burada düzenlemeler yaparak, farklı bir sistem hükümetimiz geliştirdi. Yine cazibe merkezinde faydalanmak isteyen yatırımcılarımızın önü açılmış oldu. Burada da ciddi destekler var. Burada Kalkınma Ajansıyla birlikte teknik bir bilgiyi üyelerimize vereceğiz”

“MALATYA ŞANSLI İLLERDEN BİRİ”

Erkoç, 6.bölge teşviki ve cazibe merkeziyle birlikte şanslı illerden biri olacağını kaydederek konuşmasını şöyle devam ettirdi; “Elazığ’da Kalkınma Ajansı toplantısını bölge valileriyle yaptığımızda, orada da gündeme geldi. En şanslı illerden birisi Malatya, sanayicilerimizin bu imkanları kullanarak, önümüzdeki süreçte istihdamı ve üretimi artırıcı yatırımları yaparlar. Türkiye’nin üretmekten başka bir şansının olmadığını ve bölgede söz sahibi olması içinde güçlü olması; güçlü olmanın yolunun da üretim ve istihdamdan geçtiğini bilmekteyiz. Etrafımız ateş çemberi, bu ateş çemberi içerisinde siyasal olarak söz sahibi olmak istiyorsak, güçlü bir ekonomiye sahip olmamız gerekiyor. Güçlü ekonominin temellerini oluşturmada da iş dünyamız ciddi anlamda fedakarlık yapıyor ama son dönemde hükümetimizin aldığı yerinde kararlarla birlikte de hem istihdam da artış hem de yatırımda artışı rahatlıkla gözleyebiliyoruz. İş dünyasının sıkıntıları var ama bunun yanı sıra devletimizin vermiş olduğu bu imkanlarda küçümsenecek imkanlar değil.”

Organize sanayi bölgesine yapılacak olan Üniversiteyi de gündemine alan Erkoç, Rektör Kızılay’a teşekkür ederek şunlara yer verdi;  “Daha önce 1.OSB içerisinde üniversitemize bir yer verip, meslek yüksekokulunun yapılmasını hedeflemiştik. Bu sanayicimizin hayaliydi, bu hayal gerçekleşti. 2.Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptığımız çalışmalar sonrasında oranın eğitim alanı haline dönüştürülmesi bakanlık nezdinde belirli bir süreç aldı. Bunu gerçekleştirdik, üniversitemize verdik. Buradaki hedef; üniversite-sanayi işbirliğinin pratik bir uygulamasını ortaya koymaktır. Türkiye’de çok az organizede olan bu imkanı Malatya şuanda üniversitemizin de sahiplenmesiyle bunu gerçekleştirdik. Yaklaşık 4 yıllık bir eğitim süresi olacak. 3 yıl pratik, 1 yılda teorik eğitim verilecek. Özellikle iş dünyasında aranan elemanın sıkıntısını gidermek adına, oradaki işletmelerle görüşerek, hangi dalda ne tür elemana ihtiyaç olduğunu da dikkate alarak, belirli bir çalışma yaptıktan sonra meslek yüksekokulunda bölümler açılacak. İş dünyasının ihtiyaç duyduğu elemanlar, hem pratik hem de teorik eğitimde sonra iş dünyasındaki eğitime katkı sağlayacaklar”

“K TÜRÜ YETKİ BELGELERİNDE İNDİRİME GİDİLDİ”

Erkoç konuşmasını Ktürü yetki belgesine getirerek şu sözlerle açıklamasını tamamladı;  Erkoç, Malatya Ticaret Sanayi Odası ve esnaf odalarının çalışması neticesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı adına ‘K’ belgesi hizmetini sunduklarını ifade ederek, “Bu belgeleri üyelerimiz Sivas ve Diyarbakır’da almak zorunda kalıyorlardı. Odamızın girişimleri sonucu TOBB’la görüşülerek bu yetkiyi aldık. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından K türü yetki belgeleri ücretlerinde indirime gidildi. Odamızda hizmet vermeye başlayan birimimiz, bugüne kadar 6 bin gerçek ve tüzel kişilere K türü yetki belgesi vermiştir. Özellikle Malatya’da yük taşımacılığı yapan şahıs ve firmaların K türü yetki belgesi işlemleri için şehir dışına çıkmalarının önüne geçilen bu hizmeti günümüzde de vermeye devam etmekteyiz. Önceliğimiz her zaman üyelerimizin menfaatidir”

“DARENDE  OSB İÇİN 11 TANE ARSA SATTIK”

Dilek ve temenniler bölümünde, Darende OSB ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Meclis Üyesi Ergün Kılıç, “Darende OSB ile ilgili bir yazı okudum, üzüldüm. 96 yılında alınmış bir karar. O zaman ki büyüklerimiz doğru bir karar almak adına bunu yaptılar ama geldiğimiz bu noktada yıllar sonra 480 dönümlük bir alan yapılan ciddi bir masraf ve maliyetin olduğu olduğunu ve şuan bir tane müteşebbisin herhangi bir çivi çakmadığını görüyoruz. Buradan birilerini suçlamak adına bunu ifade etmiyorum. Ciddi bir istişare ve ortak akılla hareket edilseydi, belki bu karar alınmayabilirdi. Sonuçta giden para, hepimizin parasıdır. Bununla ilgili ileriye dönük bir tasarruf var mıdır?”şeklinde değerlendirmelerde bulundu

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Işık ise Kılıç’a yanıt olarak, “Yüzde 8 hissemiz var. Geçen sene 11 tane arsa sattık. 3 tanesinin de ruhsatını çıkarttık. Onlarında bu ara başlamaları lazım, kış şartlarından dolayı başlayamadılar. En kısa zamanda başlayacaklar. Organize sanayinin şuanda altyapı olarak herhangi bir eksiği yok. Çalışmalarımız devam ediyor, bir sıkıntı yok” ifadelerini kullandı.

ÖNCE TARTIŞMA SONRA YUMRUKLU KAVGA

Meclis Üyesi Hakan Er, ‘bir yıl içerisindeki 40 bin TL civarında kayısı hediyeleri’ ile ‘Damızlık Koyun Keçi Birliği’ne yapılan 6 adet makine yardımını’ gündeme getirerek, “Diğer gruplara niye yapmıyorsunuz?” diye soru yöneltti.

Meclis Üyesi Hakan Er’in bu açıklamasının üzerine kürsüye çıkarak cevap veren Erkoç, “Hakan bey keşke daha farklı konular üzerinde yoğunlaşsaydı da böyle basit konulara girmeseydi. Hepiniz işletmecisiniz. ‘Malatya, kayısı başkenti’ diyoruz. Gittiğiniz yere elinizi vicdanınıza koyun, boş gidiyor musunuz? Yıllık her işletmenin ne kadar hediyelik kayısı götürüyorsunuz? Burası Malatya Ticaret ve Sanayi Odasıdır. Gelen misafirler var. Bakanlıklar var. TOBB var. Ve değişik misafirlere kayısı gönderiyoruz. Şuna da emin olun ki buranın kuruşunu, kendi kuruşumuzdan bir kat daha değerli ve kutsal görüyoruz. Bunu da bütün meclis üyelerimizin ve kamuoyunun inanmasını bekliyorum. Biz öyle sırf hatır gönül almak için birilerine de kayısı göndermiyoruz. İkincisi Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği bizimde üyelerimizin olduğu bir yer ve böyle bir talep geldi. Yönetimde bu talebi değerlendirdi. Kimse şahsına buna karar vermiş değil. Yönetimde uzun uzadıya tartışıldı. Neticede de onların talebini karşılayacak 6 adet ihtiyaçları karşılandı. Buda sosyal sorumluluk projesi içerisinde, koyun ve keçi yetiştiren üreticilere verilen bir destekti. Bunun çok maddi bir kıymeti de yok. 6 bin lira civarında bir rakam. Bunları Malatya Ticaret ve Sanayi Odası meclisinin konuşur olmasını meclis üyelerinin vicdanına terk ediyorum” şeklinde cevap verdi.

“SİZLER BAŞKANIN SÖZCÜSÜ DEĞİLSİNİZ”

Meclis Üyesi Hakan Er, Erkoç’un değerlendirmesinin ardından, “Bunlar diğer gruplara da yapılsın. ‘Niye yapıldığını?’ söylemiyorum. ‘Hakkaniyet’ diyorsunuz, hakkaniyetse herkese hakkaniyet. Bize de, diğer gruplara da yapın. ‘Niye yaptınız?’ demiyorum. Koyun keçi yetiştiricileri bizim üyemizdir. Diğer gruplara da aynı şeyi yapın. Geçen bütçe hazırlanırken de bunu söyledim. Diğer gruplara da yapın” dedi.

Yapılan bu konuşmalarda araya giren Meclis Üyesi Murat Gümüş ise, “Talep olursa yapılır. Yönetime talep giderse yapılır” diye cevap verdi.

Hakan  Er, “Diğer odalar yapıyor. Her gruplara belirli bütçeler hazırlıyor, ona göre talepler yapılıyor. Geçen ay dedim ki, bunları bütçeye koyalım belli olsun. Her grubun harcaması belli olsun. Bütçe böyle hazırlanır” diyen Hakan Er, meclis üyesi gümüşe dönerek“Sizler başkanın sözcüsü değilsiniz” dedi. Gümüş ise, “Ben başkanın sözcüsü değilim, ben başkanın meclis üyesiyim” cevabını verdi.

Meclis Başkanı Sami Payza’ın meclis toplantısını bitirmesinin ardından bazı meclis üyeleri arasındaki sözlü tartışmalar yumruklu kavgaya dönüştü. Meclis Üyesi Selçuk Otlu’nun yüzünde aldığı darbe nedeniyle otlunun yüzünde kanama meydana geldi.  Bir süre devam eden kavga, diğer meclis üyelerinin araya girmesiyle sona ererken Otlu, yüzündeki kanama nedeni ile hastaneye gitti. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: TSO, Meclisinde, Yumruklar, Konuştu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TSO Meclisinde Yumruklar Konuştu
TSO Meclisinde Yumruklar Konuştu
TSO Meclisinde Yumruklar Konuştu
TSO Meclisinde Yumruklar Konuştu
TSO Meclisinde Yumruklar Konuştu
TSO Meclisinde Yumruklar Konuştu
Yorumlar
Haber Yazılımı