Tünel Kalıp Yaygınlaşmalı
Haber
13 Şubat 2020 - Perşembe 16:48
 
Tünel Kalıp Yaygınlaşmalı
Yeşilyurt Belediye tarafından düzenlenen deprem çalıştayında bir değerlendirme yapan İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi İbrahim Türkmen: "TOKİ gibi taşıyıcı sistemiz çok daha güçlü olan tünel kalıp sistemlerinin yaygınlaştırılması lazım" dedi.
Video Haber Haberi
Tünel Kalıp Yaygınlaşmalı

Kongre ve Kültür Merkezi Fahri Kayahan Salonunda düzenlenen çalıştaya Sivil Toplum ve Meslek Örgütlerinin Başkanları, Kurum Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, Akademisyenler, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

“FİKİR, TESPİT VE ÖNERİLER, HİZMETLERİMİZE IŞIK TUTACAK”

Yeşilyurt Belediyesi olarak insan ve toplum sağlığını ilgilendiren konularda örnek ve öncü hizmetlerin altına imza atmaya devam ettiklerini hatırlatan Başkan Çınar, “Deprem ve diğer doğal afetlerin oluş nedenleri, alınması gereken tedbirler ve deprem sonraki izlenecek stratejilerin bilimsel çalışmalarla halkımızı anlatmak ve duyurmak maksadıyla düzenlediğimiz ‘Malatya’da Deprem Gerçeği’ Çalıştayımıza ilgi ve katılım gösteren tüm davetlilere, hemşerilerimize ve hazırladıkları sunumlarla etkinliğimize katkı sunacak olan akademisyenlere öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum. Afetlerden korunmak ve meydana gelecek zararları azaltabilmek için afet bilinci yüksek bir toplum oluşturmak hepimizin öncelikli vazifesidir. Bölgemizin birinci derece deprem kuşağında yer alması, son olarak ta 41 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine yol açan 6,8 büyüklüğündeki Elazığ-Malatya depreminden sonra afet bilincine sahip olmanın ne kadar önemli olduğu net bir şekilde karşımıza çıkmıştır.Unutmamalıyız ki; bilgi eksikliği depremden daha büyük bir tehlikedir. 24 Ocak’ta ki  Elazığ-Malatya Depreminden sonra Belediye olarak Akademisyenler, denetleyici ve uygulama mühendisleri ile istişare grupları oluşturduk. Toplantılarda ele alınan konular ve tespitler, bugün ki çalıştayımızda ortaya koyulacak öneriler ve çözüm metodlarıyla harmanlanarak deprem yönetmeliği de dikkate alınarak belirli kararlar almamıza vesile olacaktır. Uygulama ve tasarım hatalarını minimize edecek, daha kaliteli ve yaşanabilir yapılar inşa etmek için Çalıştayımızın büyük önem taşıdığını özellikle belirtmek isterim. Buradan çıkacak fikir ve tespitlerin İmar Ve Şehircilik Müdürlüğümüzce kayıt altına alınarak rapor şeklinde paylaşılacaktır. Gözlemsel ve Kesin Hasar Tespitlerinde, ilçemizde ve kentimizde yapılan ön değerlendirmeye göre, 2007 Deprem Yönetmeliği ve 2000 yılından sonra yapılan yapılarda, proje ve hesap değerleri bakımından ciddi sıkıntılar gözlenmemiştir. Gözlenen sıkıntılar ise uygulama hatalarından kaynaklandığını söyleyebiliriz. İlçemizde jeolojik zemin taşıma gücü olarak Güney doğrultudan Kuzey’e doğru gidildiğinde azalma görüldüğünü söyleyebiliriz.”dedi.

AKADEMİSYENLER, JEOLOJİ VE İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, TESPİT VE ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTILAR

İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.İbrahim Türkmen, TSO İnşaat Komitesi Başkanı İnşaat Mühendisi Mehmet Gündüz, Yapı Denetim Birliği Başkanı İnşaat Mühendisi Nurettin Sevim, Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Jeoloji Mühendisi Erkan Özgür ile İnşaat Mühendisi Alper Eryılmaz, deprem ve diğer doğal afetlerin oluş nedenleri, afet yönetimi, alınacak önlemler ve çözüm metodları üzerine hazırladıkları çalışmalarını, görsel sunum destekli anlatımlarıyla davetlilerle paylaştılar.

"BU GERÇEKLE YAŞAMAK ZORUNDAYIZ"

İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi İbrahim Türkmen: "Depreme karşı dayanıklı yapı tasarımı 1975’ de ülke gündemine giriyor. 1975 den sonra 1997 yılına kadarki süreç bir yönetmelikle geliyor. 1997 yılında bir güncelleme yapılıyor bazı iyileştirmeler yapılıyor. Bazı iyileştirmeler getiriliyor. Var olan hasarların tek bir nedeni var dikkatsiz kontrolü zayıf proje tasarımına uymayan yeterli denetimlerin yapılmadığı bir nevi kusurlu dediğimiz yapılar. O açıdan deprem aslında korkmamız gereken bir durum değil. Deprem ülkemizin bir gerçeği deprem gerçeği ile yaşamak zorundayız. Tabi artık şunu görmemiz gerekiyor biz artık depremle yaşamalıyız deprem ülkemizin gerçeği dünyanın pek çok yerinde sadece Türkiye’de olmuyor depremler oluyor. Deprem fay hatlarının olduğu yerlerde özelikle inşaat mühendislerinin üzerine çok görev düşüyor. Başkanımızda inşaat mühendisi Yeşilyurt farkındalığı en yüksek bölgelerden bir tanesi haliyle olması gerekiyor. Şöyle evrene bir baktığımızda evren bu şekilde çekirdek evrenin etrafında bir manto ve kabuk az önce bahsettim 6300 küsur kilometre derinliğinde.  Türkiye haritasına baktığımızda kırmızı ile işaretlenen yerler birinci derece deprem bölgesi" dedi.

"SERTİFİKASIZ KİŞİLER ÇALIŞMASIN"

İbrahim Türkmen, sertifikasız kişilerin inşaatlarda çalıştırılmaması gerektiğine dikkat çekerek; "Doğu Anadolu Fay Hattı Malatya’nın güneyinden geçiyor.  Çelikhan’dan Hatay’a kadar uzandığını biliyorum. Geçtiğimiz günlerde Elâzığ Sivrice’de oldu geçtiğimiz yıllara baktığımız 1513 yılında sürgü Çelikhan civarında yüksek bir deprem oldu. Ondan beri çok oynamadığını biliyoruz. şöyle dünya haritasına baktığımızda fay haritasına baktığımızda dünyanın her tarafı dünyanın her tarafın fay hatlarından nasibini alıyor. Bazı yerlerde az bazı yerlerde uzak geçiyor.  Dünya var oldukça çeşitli depremlerin olduğunu söyleyebilirim. Malatya sivrice arasında ufak tefek artçılar meydana geliyor.  Binaların hasar oranı ne civarda binalarımız zarar gördü mü görmedi mi? bunlar merak ediliyor.  Yapılarımızı yerel zemin özeliklerini sismik kaynaklarını dikkate alarak projelendirmelerin yapılması gerekiyor.  14 katlı 15 katlı binaları yapıyoruz çoğu bodrum katın yapılmadığının çoğu yerde görüyoruz. Özellikle bu tip yüksek yapılarda bir katının yere gömülmesi temel derinliğine inmemiz gerekiyor.  Sağlam zeminlere inilmesi zemin etüt ayarlarının doğru olarak yapılması lazım. Deprem için en önem verdiğimiz şeyler bunlar.  Deprem sonrası biz birçok yapıya gittik bazen eleştiriyorlardı bizi ya geldiniz 5 dakika gezdiniz hiçbir hasar yok diye bize söyleyip gittiniz ya böyle deprem mi olur cihazlar var aletler var siz geldiniz şöyle bir gözle baktınız hiç bir şey yok dediniz gittiniz ben bunu kabul etmem bu doğru bir bakış açısı değil, siz eksik baktınız diye bizi de eleştirinler oldu. Sertifikasız kişileri inşaatlarda çalıştırmamak gerekiyor. TOKİ gibi taşıyıcı sistemiz çok daha güçlü olan tünel kalıp sistemlerinin yaygınlaştırılması lazım" dedi.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Tünel, Kalıp, Yaygınlaşmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı