Haber Detayı
06 Aralık 2018 - Perşembe 18:22
 
Turgut Özal Üniversitesi'nden Engellilere Özel Etkinlik
‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ vesilesiyle Turgut Özal Üniversitesinde ‘Farklılıkların farkındayız, ya siz?’ konulu etkinlik gerçekleştirildi.
Gündem Haberi
Turgut Özal Üniversitesi'nden Engellilere Özel Etkinlik

Turgut Özal Üniversitesinde gerçekleştirilen etkinliğe AK Parti İstanbul eski Milletvekili ve Beyazay Derneği Kurucusu Lokman Ayva, Malatya Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın eşi Hafize Gürkan, bazı engelli dernekleri ve okulları engelliler ve engelli aileleri katıldı. Etkinlikte özel bir okul öğrencileri tarafından istiklal marşı işaret diliş ile okundu.

“HER ŞEYİ EZBERE YAPIYORUZ”

Programda ‘Gelişe bilmek için önce ezberden kurtulmak lazım, hepimizin ezberleri var’ diyen AK Parti İstanbul eski Milletvekili ve Beyazay Derneği Kurucusu Lokman Ayva; “Malatya hepimizin gözbebeği şehirlerimizden birisi, İstanbul’da daha çok Malatyalı arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Onun için de buranın ne anlama geldiğini de çok iyi biliyorum. Buradaki ortam, değişim, gelişen, değişmek isteyen, geliştiren, gelişmeyi sevenlerin olduğu bir ortam. Ben çocuklarımın da böyle bir ortamda gelişen, gelişmeyi seven insanların olduğu ortamlarda yetişmelerini seviyorum. Gelişme derken önce ezberden kurtulmak lazım, hepimizin ezberleri var. Öncelikle şu noktalara dikkat çekmek istiyorum. Mehter de iki geri bir dur vardır, oysa hep iki geri bir ileri derler ama ezber görmemizi engellemiş oldu. Aynı şey pek çok alanda da var, coğrafyalarda da var. Güneşin ve dünyanın birbiri etrafında döndüğünü düşünmek gibi! Engellilerle ilgili de ezberler var. Farklılık nedir? Avrupa Konseyinin bir sloganı var, hepimiz farklıyız, hepimiz eşitiz. Gerçekten de hepimiz farklıyız. Yeryüzündeki her insanın el ve parmak izleri farklıdır. İnsanlar iç dünyası olarak da birbirinde farklı. Sadece bizler farklı değiliz, bizim attığımız imzalar da farklı. İki kişi evleniyor, doğan çocuk ne anneye ne babaya benziyor. Bu kadar farklılık da kategori var. Her engelli aynı değildir. Dışarıdaki engelli ile evinden çıkmayan engelliler arasında fark var. Aslında farklılıklarımız doğal olmakla beraber, böyle kategorilerle aynılaştırıldığımızı düşünüyoruz” dedi.

"FARKINDALIK OLSUN DİYE BUGÜN YAPTIK"

Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ise; “Beyazay Derneğini kurduk, açılışına Cumhurbaşkanımız gelmişti. Bugün Beyazay hala var. Engelliler ile ilgili günü hep 3 Aralık’ta yapmayalım, farklılık olsun diye de bugün yaptık. Ve ara ara bu tür farkındalıkları yapacağız. Sadece engelliler ile ilgili değil, başka konuları da gündeme getireceğiz. 3 aydır kuruluşmuş yeni bir üniversiteyiz. Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin hem tarım hem teknik hem de yeni kurulacak yerleşkede şehir şehir üniversitesi, araştırma ve projeler geliştireceğiz ve bu projeleri hep birlikte meslek edindirmelere dönüştüreceğiz” şeklinde konuştu.

Etkinlik, engelli öğrencilerin müzik dinletisi ve halk oyunları gösterisi ile sona erdi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Turgut, Özal, Üniversitesi'nden, Engellilere, Özel, Etkinlik,
Yorumlar
Haber Yazılımı