Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 08:58
 
'Türk'ü Severiz, Türkü Söyleriz'
Türk Ocakları Malatya Şubesi, haftalık programında Türk Sanat ve Türk Halk müziğine yer verdi. Yerel sanatçıların ağırlandığı programda üye ve katılımcılara müzik ziyafeti sunuldu.
Sanat Haberi
'Türk'ü Severiz, Türkü Söyleriz'

Türk Ocakları Malatya Şubesi, bu haftalık programında Türk Sanat ve Türk Halk müziğine yer verdi. Sanat ve Halk müzik kültürünü yaşatarak konuklarına özlenen eğlenceyi sunan ocakta, katılımcılara müzik ziyafeti sunuldu. Düzenlenen müzik ziyafetine; TRT sanatçısı Ufuk Erbaş, Kültür Bakanlığı ses sanatçısı ve Banazı Kültür Derneği başkanı Selahattin Yalçınkaya, İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Kamiloğlu, İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Çiftlikçi, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Kemal Deniz katıldı.

“GÜLMEYE İHTİYACIMIZ VAR”

Gergin ortamlardan uzaklaşıp halk müziğine yer verdiklerini aktaran Türk Ocağı Başkanı Nadir Günata, “ Değişik bir program olsun dedik. Savaşlardan bıktık hep savaşları dinleye dinleye bıktık. Türk halk müziği nedir, Türk sanat müziği nedir, Türk folkloru nedir? Bunlar bizim temel konularımızın başında gelir. Türk Ocağı kültür anlayışı içerisinde bulunan en önemli maddelerden biridir. Kilimlerde, halılarda, mimaride, camilerimizde, görsel sanatlarda, musikide enfes eserler ortaya koymuş bir milletiz. Ancak son zamanlarda sosyal hayatta yaşadığımız bir takım olumsuzluklarda elbette ki sanattan uzak kalmış olmanın, estetik anlayışı evlerimizden, sokaklarımızdan, şehirlerimizden uzaklaştırmış olmanın, ruhlarımızın beslenemeyişinin etkileri yadsınamaz. Sağ olsun Kemal hocam (MGTC Başkanı Kemal Deniz) bu konuda bize her zaman destek vereceğini iletti. Bizim de gülmeye, alkışlamaya ihtiyacımız var. Elimizden başka bir şey gelmezse de salonumuz içerisinde bir araya gelmiş olduk” dedi.

“MALATYA’NIN HER YERİ BİR HAZİNE”

Türk Kültürü ile büyüyen insandan zarar gelmeyeceğini vurgulayan İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Kamiloğlu “Türk kültürü ile büyüyen bir insandan zarar gelmez. Türk Kültürü ile büyüyen insan çakal olmaz ama çakalları görünce de insanın bozkurtluğu sevesi geliyor. Biz, gerçek vatan millet sevgisini, vatan perverliğini ocaklarda öğrendik. Türkülerin o kadar güzel örgüleri var ki, her bölgenin ayrı ilmek ilmek örgüsü var. Mesela Ege’ye gittik mi, efeler, zeybekler var.  G.Doğu’ya, Karadeniz’e gittik mi ayrı bir durum var. Malatya’nın Türk Halk müziğinde geniş bir yeri var. Malatya denince sadece Arguvan’ı almıyorum. Arguvan var tamam ama Arguvan’dan daha nice Arguvanlar var.  Bir Pötürge’de dahi nice güzel melodiler dökülüyor. Malatya’nın her yeri bir hazinedir. Neresinden tutarsanız tutun hazine. Maalesef kıymetlilerini elinde tutamıyor. En büyük örneği Niyazi Mısri Malatyalı ama Malatya’da tutunamamış. Malatya kendi değerlerine sahip çıkmalı” diye konuştu.

‘DEĞERLERE SAHİP ÇIKMADA ZORLANIYORUZ’

Banazı Kültür Derneği Başkanı Selahattin Yalçınkaya da Malatya’nın değerlerine sahip çıkmada zorlandığını dile getirerek şunları söyledi: “Malatya kendi değerlerine sahip çıkmakta biraz zorlanıyor. Biz Banazı Kültür Sanat Derneği olarak bünyemizde halk müziği, sanat müziği korosu oluşturduk. Geçte olsa yapılması gereken tarihi kültürel değerlerimize sahip çıkma adına hepsini yapmaya çalıştığımız gayret ettiğimiz bir ortamımız var.”

“TÜRKÜLERİN TEMASI HİKÂYELERDEN GEÇER”

TRT sanatçısı Ufuk Erbaş ise hikâyelerin, türkülerin özü olduğunu ifade ederek, “Malatya ile ilgili hiçbir zaman bağımı yitirmedim. Türküler, uzun havaları hikâyeler derledik. Hikâyeler zaten türkülerin özüdür, özetidir. Türkülerin ana teması daime hikâyelerden, yaşanmış hayat hikâyelerinden geçer. Zaten halk türküsünün değeri de buradan gelir. Birçok gönlün, olayın yaşandığı ve oradan gelen alıntılar ile hikâyeleşip ondan sonra türküleşebiliyor, şiirleşebiliyor.  Bunları böyle yaşadık. Ben bugün bile 68 yaşındayım. 57 yıldır bu sanatın içerisindeyim. Hale öğrenmeye çalışıyorum” şeklinde konuştu.

Türk musikisi ile ilgili yapılan kısa konuşmalar sonrasında katılımcılara unutulmaz bir müzik ziyafeti verildi. Yoğun bir dinleyici grubu tarafından beğeniyle takip edilen program, sanatçılarla toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 'Türk'ü, Severiz,, Türkü, Söyleriz',
Yorumlar
Haber Yazılımı