Haber Detayı
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 16:05
 
Türkiye'de Maliyetler Çok Yüksek
Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli; " Türkiye’de hayvancılığın maliyetleri çok yüksek. Güney Amerika ve Avrupa’da maliyet sıfır ve bizim ise maliyetlerimiz yüksek, devletin ise bu konuya el atması lazım, yem fiyatlarına standart uygun bir fiyat getirilmesi lazım. Nasıl ete müdahale edilebiliyorlarsa, yem fiyatlarına da müdahale edilmesini istiyoruz. Bu işi yapacaksak, bu bizim tabii hakkımızdır" dedi.
Video Haber Haberi
Türkiye'de Maliyetler Çok Yüksek

Malatya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli, Kurban bayramı sonrasında yaşanan gelişmeler ile ilgili gazeteciler bilgiler aktardı. Taneli, yem fiyatlarındaki artış yetiştiricileri olumsuz yönde etkilemekte olduğunu ifade etti.

"YÜKSELMEZSE BATMIŞ OLACAKTIK"

Karkas et fiyatları yükselmeseydi  yetiştirici batmış olacaktı diyen Taneli; "Yaklaşık 1 yıldır besiciler, üreticiler ve bu işi yapan insanları ciddi sorunlar yaşıyor. Bunu gerek Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Bakanlık temsilcilerimize ve gerekse et ve süt kurumuna bu konuyu gündeme getirdik, çalmadık kapı bırakmadık. Tarım Bakanlığının kendi istatistiklerine göre 1 kg etin 31,75 liraya mal olduğunu biliyorlar. Bu son dönemde yerli hayvanı 32 liraya yükselttiler, bu da ciddi anlamda üreticilerin bir beklentisiydi, Bakanlığın üstünde baskı vardı ve millet zarar ediyordu. Eğer bu et fiyatları 32 lira yükselmeseydi, birçok üreticimiz batmış olacaktı. Bununla beraber, kurban bayramının da gelmesiyle biraz piyasa rahatladı. Üreticinin elinde kurbanlıklar vardı, hayvanları sattılar ama bu sıkıntının geçtiği anlamına gelmiyor. Çünkü yem fiyatları ciddi anlamda yükseliyor, et fiyatları geçen senenin fiyatı ile satılıyor. Et fiyatı 26 liraya kadar düşmüştü. Yem fiyatlarında ise yüzde 50 artış olmuştu. Marketlerdeki reyonlarda ise et fiyatları düşmedi" dedi.

"ÜRETİCİNİN ELİNDE 34 LİRA OLSUN"

' Talebimiz, et fiyatlarının en azından üreticinin elinde 34 lira olması' gerektiğini ifade eden Taneli; "Şuanda et fiyatı yaptığı hesaplamalara göre 32 liranın üzerinde satılması gerekiyor. Et fiyatları ortalama 33-34 lira olması gerekiyor ki üreticiler kazansın. Türkiye’de 2019 yılında tüm ürünler yüzde 50 oranında artış gördü ama 2018 yılında et fiyatları üreticilerin elinde 32 liraydı, bu yıl ise 26 liraya düştü ve şuan et fiyatları geçen senenin fiyatına çıkabildi. Üreticilerin aldığı yem fiyatı artmasına rağmen et fiyatı yerinde saydı, daha da düştü. Şuan Tarım ve Ormanlığı ile Et ve Süt Kurumundan talebimiz, et fiyatlarının en azından üreticinin elinde 34 lira olması gerekiyor, aksi halde insanlarımız zara görüyor. Yani kar etmedikten sonra bu üreticinin bu işi yapmasının bir anlamı yok. Yetkililerimi bunu biliyor ve bu et fiyatlarının biraz daha yükselmesini istiyoruz, aksi halde üreticilerimiz iflasın eşiğine geldi" dedi.

"MALİYETLER YÜKSEK"

Hayvan yetiştiriciliği alanında maliyetleri yüksek olduğunun altını çizen Taneli; "Bizler Et Üreticileri olarak et fiyatlarının yükselmesini asla istemeyiz, çünkü hepimiz aynı etten yiyoruz. Fakat maliyet ve girdilerin çok yüksek olması et fiyatlarını mecburen yükseltiyor. Bizim Türkiye’de hayvancılığın maliyetleri çok yüksek. Güney Amerika ve Avrupa’da maliyet sıfır ve bizim ise maliyetlerimiz yüksek, devletin ise bu konuya el atması lazım, yem fiyatlarına standart uygun bir fiyat getirilmesi lazım. Nasıl ete müdahale edilebiliyorlarsa, yem fiyatlarına da müdahale edilmesini istiyoruz. Bu işi yapacaksak, bu bizim tabii hakkımızdır" şeklinde konuştu.  

"TMO MÜDAHALE ETMELİ"

'Daha önce 70-75 liraydı, şimdi 10 lira daha zam geldiğini duydum. Arpa fiyatlarına da eğer TMO müdahale etmezse fiyatlar 1800-2000’i de bulur. TMO’dan bu konuya da acil müdahale etmesini istiyoruz' diyen Taneli; "Biz üreticilerin öncelik talebi etin biraz daha zamlanmasıdır. Defalarca Tarım Bakanımıza, Bakanlık yetkililerin bunu sorduk. 32 lira ancak maliyeti kurtarıyor ve bir şey maliyetle de devam edemez. Yani en azından bir 2 lira daha et fiyatlarına zam gelmesi lazım. Büyük marketler ve bu sektörde rant elde eden kişilere karşı bu makasın biraz daha daraltılması lazım. Örneğin bizden 32 liraya alıyor, 50 liraya satıyor, böyle bir kar olamaz. Bu sektörde çok ciddi paralar kazanan insanlar var ama biz üreticiler nedense zarar ediyoruz, zararla iş yürümez. Bunu kasaplara değil, bu işin kaymağını yiyenlere diyorum. Yem fiyatlarında bir artış yaşandı. Daha önce 70-75 liraydı, şimdi 10 lira daha zam geldiğini duydum. Arpa fiyatlarına da eğer TMO müdahale etmezse fiyatlar 1800-2000’i de bulur. TMO’dan bu konuya da acil müdahale etmesini istiyoruz" diye konuştu.

"ARA VERMEDEN KESİLEN TEK YER MALATYA"

'Türkiye’de Et ve Balık Kurumlarından ara verilmeden kesilen tek yer Malatya’dır' ifadelerinde bulunan Taneli, son olarak ise şunları söyledi;"Et balık kurumu kurbanlıktan kalan hayvanları alacak. Üreticilere ise son çare olarak en azından hayvanlarını satmış olurlar, ellerine para geçer, borçlarını öderler. Bu konuda Et ve Balık Kurumunun kurbanlıkları kesmesi avantajdır. Şuan Türkiye’de Et ve Balık Kurumlarından ara verilmeden kesilen tek yer Malatya’dır. Hafta 80-100 tane de olsa hayvan kesimi devam ediyor. Temennimiz üreticilerin ellerinde kalan hayvanların biraz daha yüksek fiyata almasıdır ki üreticilerimiz zarar etmesin. Et Balık Kurumunun taban fiyatı yerli hayvan 32 lira, yabancı 31 lira"

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Türkiye'de, Maliyetler, Çok, Yüksek,
Yorumlar
Haber Yazılımı