Haber Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 16:23
 
"Türkiye İyi Noktalara Gelecek”
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, "İhracat rakamlarına baktığınız zaman ekim, kasım ve aralıkta artan ihracat, buna karşılık çok ciddi bir şekilde düşen bir ithalat ve bunun neticesinde Türkiye’nin rekoru kırılarak 168 milyar doların üzerinde bir ihracatla biz yılsonunu kapattık. Gerek enflasyon oranlarında gerek cari açıkta gerekse ihracatta Türkiye çok daha iyi noktalara gelecek" dedi.
Video Haber Haberi

Malatya Öğretmen Evi'nde iş dünyası temsilcileriyle toplantı toplantı düzenlendi. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Malatya Valisi Aydın Baruş,  AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Bülent Tüfenkci, Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Cumhur İttifakı Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bazı STK temsilcileri ile daire müdürleri katıldı. 

“90’LI YILLAR KARANLIKTI”

Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, 90'lı yılların Türkiye için karanlık bir dönem olduğunu belirterek; "Sıkıntılı bir dönemdi. Bir taraftan ekonominin çok ciddi yaralar aldığı öbür taraftan sosyo-kültürel ve siyasal anlamda her türlü ötekileştirmenin yaşandığı Adeta bir ülkenin büyümeyi bırakın, kendisini muhafaza etse mutlu olabileceği bir dönemde hep küçülen, kavga eden, ötekileştiren, ekonomisini yönetemeyen bir ülkeydi. 2002 yılında cumhurbaşkanımızın önderliğinde ortaya konuş olan adımlar Türkiye'yi belirli bir noktaya getirdi ve bu geliş çokta kolay olmadı. Çok zor ve sıkıntılıydı çünkü Türkiye üzerinde oynanan oyunlardan hiçbir şekilde vazgeçmediler. Türkiye üzerine operasyonlar yaptılar. Operasyonları çektiler ve Türkiye'nin kendi bölgesinde lider konuma gelme konusundaki kararlılığını engellemeye çalıştılar. Çünkü biliyorlar ki Türkiye kendi bölgesinde lider bir ülke olursa dünyanın vazgeçilmez lider ülkelerinden birisi olma yolunda onu engelleyebilecek hiçbir şey yok" dedi.  

 

 

“RAKAMLAR ORTADA”

Yeni Ekonomi Programı (YEP)’i değerlendiren Nebati; "10 Ağustos ve sonrasında şunlar konuşuluyordu, 'Dolar 7, 8, 9, 10 lira olacak. Euro bu noktaları geçecek ve insanlara bankalara gidip, paralarını, dövizleri çekip, bankacılık sistemini önce çökertecek sonrada ülke ekonomisi göçecek.' Ama bu operasyonu çekenler gene unuttular; bu ülke, kolay bir ülke değil. Kolay bir lokma değil. Bunu yiyecek, bu ülkeyi düşürebilecek bir güç daha olmadı, olmayacak. Çünkü bu millet, 81 milyonluk nüfusuyla vatanına, devletine, bayrağına, ülkesine sahip olma noktasında artık adeta tecrübeleriyle dünyaya örneklik etmiş bir ülkedir. 20 Eylül'de bakanımızın orta vadeli plan ya da 'YEP' dediğimiz Yeni Ekonomi Programını açıkladığında, yılbaşı itibariyle bir takım rakamları ortaya koymuştuk. 2019, 2020 ve 2021'de Türkiye ekonomisinin nereye geleceğini rakamlarla ortaya koymuştuk. Sosyal medya ve medyada çok şey konuşuldu. Nihayet biz yılın sonuna geldik. YEP'te enflasyon yıllık olarak 20,8 ilan edilmişti, 20,30 ile neticelendi. Enflasyon özellikle firmalar ve sektördeki temsilciler ile birlikte hareket etmeninde getirdiği sinerjiyle, enflasyonla topluca mücadele etme konusunda ortaya konulan iradeyle kasım ayında ciddi bir oranda düştü, aralık ayında da aynı şekilde binde dört tüketici enflasyonunda yüzde 2,22'ylede üretici enflasyonunda düşüş sağladı. 2019'da da aynı şekilde hedeflerimiz var. İhracat rakamlarına baktığınız zaman ekim, kasım ve aralıkta artan ihracat, buna karşılık çok ciddi bir şekilde düşen bir ithalat ve bunun neticesinde Türkiye'nin rekoru kırılarak 168 milyar doların üzerinde bir ihracatla biz yılsonunu kapattık. 400 milyar dolara yakın bir dış ticaret hacmiyle de Türkiye belirli bir noktanın üzerine çıkma başarısını ortaya koydu. Türkiye'nin bir gücü, potansiyeli var. Bu potansiyeli durdurabilecek hiçbir operasyon yoktur, olamaz. Biz buradan iş dünyasına sesleniyoruz, hedeflerinizi YEP ve OVP'de ki hedeflerle mutlaka uyumlu hale getirin. Hatta çok daha iyi olacak inşallah. Gerek enflasyon oranlarında gerek cari açıkta gereke ihracatta Türkiye çok daha iyi noktalara gelecek. Ortaya konulmuş olan bu performans Türkiye'nin sürdürülebilir gücünü, büyümesini ve dünyaya örneklik teşkil etmesini ortaya koyan bir performanstır" ifadelerini kullandı.

“KAYISI MALATYA EKONOMİSİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ”

Malatya Valisi Aydın Baruş ise toplantıda yaptığı konuşmada, Malatya ile ilgili genel bilgiler verdi. Baruş; "2018 Eylül ayı itibariyle Malatya'da aktif olarak çalışan vatandaşımızın sayısı 193 bin 106'dır. Bu da nüfusumuzun yüzde 25'ine tekabül etmektedir. 2017 ihracat rakamlarına göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden aldığımız verilerde, Malatya'nın ihracatı 354 milyon 952 bin dolardır. Bu ihracatımızın 151 milyon 942 bin dolarını kuru meyve ve mamulleri oluşturmaktadır. Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımız ise 118 milyon 880 bin dolardır. Kuru meyveleri mamulleri artı hazır giyim de konfeksiyon ihracatımız, toplam ihracatımızın yüzde 77'sini oluşturmaktadır. 2017 rakamlarına göre ithalatımız 145 milyon 428 bin dolar civarındadır. Tarım sektörü Malatya ekonomisi içerisinde önemli bir ağırlık tutmaktadır. Kayısı, Malatya ekonomisi içerisinde vazgeçilmez bir öneme sahiptir. 2018 yılında yaş kayısı üretimimiz 400 bin ton, kuru kayısı üretimimiz 80 bin ton civarında gerçekleşmiştir. İhraç edilen kuru kayısı miktarı 2017 yılı rakamlarına göre, 94 bin 874 ton olarak, Türkiye ihracatının yüzde doksanıdır. Sanayi sektöründe bin 116 firmanın olduğunu kaydeden Baruş, şu bilgileri verdi: "Çalışan sayımız 26 bin 367'dir. Sanayi dalları itibariyle baktığımızda, en fazla istihdam yapılan sektör tekstildir. Burada firma sayısı 126, çalışan sayımız ise 13 bin 832'dir. Bu da sanayide çalışanların yüzde 53'üne yakın bir rakamı oluşturmaktadır. Yine, gıda imalat sanayi önemli bir sektördür, çalışan sayımız 5 bin civarındadır burada da 237 firmamız faaliyet göstermekte olup, toplam çalışanların yüzde 19'u gıda imalat sanayinde istihdam edilmektedir. İlimiz merkezinde iki Organize Sanayi Bölgemiz bulunmaktadır ve sanayideki istihdamın önemli bir oranını buralar yapmaktadır. 1.OSB'de 150 firmamız faaliyet göstermekte olup, yaklaşık 7 bin 500 kişi istihdam edilmekte, 2.OSB'de ise 121 firmamız faaliyet göstermekte ve 9 bin 400 civarında vatandaşımız istihdam edilmektedir"

"SANİYİ CİDDİ BİR GELİŞİM KAYDETTİ"

‘Malatya sanayisinin ciddi bir gelişme kaydettiğini’ dile getiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat; "Bir yandan tarım diğer yandan da sanayi alanında ciddi bir yol almaktadır. AK Parti iktidarı dönemlerinde Malatya'mızdaki sanayi ciddi anlamda bir gelişim kaydetti. Fakat gerek son süreçteki ekonomik darbe, dolar üzerine yapılan ekonomik savaş gerekse de dünyadaki ekonomik daralmadan dolayı sanayicilerimiz ve işadamlarımızın ciddi anlamda desteklenmeleri gerekiyor. Önlerinin açılması gerekiyor. Bu yönlüyle de hükümetimiz gerekli adımları atıyor. Malatya gerek işadamları olarak gerekse Malatya halkı olarak her zaman milletimizin birliğinden yana olmuş, her zaman aklıselim bir şekilde hareket ederek, AK Parti'mizin kurulduğu ilk andan itibaren de bu davası sürekli desteklemiş bir şehrimiz" dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: "Türkiye, İyi, Noktalara, Gelecek”,
Yorumlar
Haber Yazılımı