Haber Detayı
25 Nisan 2016 - Pazartesi 13:50
 
Umutlar Uçurtma Oldu
Yeşilyurt Belediyesi unutulmaya yüz tutan sokak oyunları ve uçurtma şenliğini birleştirerek 7’den 70’ e vatandaşlara renkli anlar yaşattı.
Kültür Haberi
Umutlar Uçurtma Oldu

Hızla gelişen teknolojiyle unutulmaya yüz tutan sokak oyunlarının yaşatılmasına ve gelecek nesillere aktarılması kapsamında Yeşilyurt Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Sokak Oyunları ve Uçurtma Şenliği’nin üçüncüsü düzenlendi. Şenliğe aileleriyle birlikte katılan çocukların heyecanı ve mutluluğu görülmeye değerken şenliğe Suriyeli çocukların da katılması şenliğin anlamını pekiştirir nitelikte oldu.  Çocukların kişisel gelişimine katkı sunmasının yanı sıra paylaşma olgusu ve takım ruhunun gelişmesine önemli kazanımlar sağlayan ve her biri zeka ürünü olan sokak oyunlarına sadece çocuklar değil, 7’den 70’e herkes büyük ilgi gösterdi.

Yakınca Mahallesinde tertip edilen şenliğe Vali Yardımcısı Dr.Bülent Güven, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Yeşilyurt Belediyesi Meclis Üyeleri, Yeşilyurt Belediyesi Birim Müdürleri, Muhtarlar, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Sessiz Adımlar Spor Kulübü öğrencileri, vatandaşlar ve çocuklar katıldı.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen şenliğin açılış konuşmasını yapan Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, kültürel zenginliklerimiz arasında yer alan sokak oyunlarını yaşatmak adına bu yıl üçüncüsünü düzenledikleri Sokak Oyunları ve Uçurtma Şenliğine katılımın fazla olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüz dünyasında sokak oyunlarının kaybolmaya başladığını ifade eden Başkan yardımcısı Şahin, ayrıca “Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum. Çocuklarımızın mutluluğu her şeye değer. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız maalesef günümüz şartları, modernleşme ve sanayileşmenin getirdiği bazı olumsuzluklar nedeniyle taş binalar arasında kalıp çocukluklarını tam manasıyla yaşayamıyorlar. Yapılan bir araştırma çocukların büyük bir kısmı sokak oyunlarından uzaklaştığını gösteriyor.  Çocuklarımızı yeniden sokak oyunlarına alıştırmak ve bir nebze olsun nefes almalarını sağlamak adına düzenlediğimiz ‘3. Sokak Oyunları ve Uçurtma Şenliği’ ile çocuklarımızın güzel bir gün geçirmelerini sağlamaya çalıştık. Gençlerimiz ve çocuklarımızın keyifli vakit geçirmelerini, doyasıya eğlenmelerini ve sokak oyunlarının tadını çıkarmalarını istiyoruz. Yeşilyurt Belediyesi olarak kaynaşmamıza vesile olacak bu kültür ve sosyal etkinliklerimiz daha kapsamlı ve katılımlı devam edecektir. Bu etkinlikte emeği geçen bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum” dedi.

“PAYLAŞMA VE KARDEŞLİĞİ GÜÇLENDİRİR”

Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, sokak oyunlarını şenlik haline dönüştüren Yeşilyurt Belediyesine teşekkür ederek, “ Sokak oyunları hepimizin çocukluk yıllarında en fazla oynadığı oyunlardır. Kültürel zenginliğimiz olan oyunları günümüze taşıyarak çocuklar arasında paylaşma ve kardeşlik duygularının pekişmesini sağlayan şenliği geleneksel hale getiren Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat ve ekibine bu anlamlı organizasyondan ötürü teşekkür ederim” dedi. Yeşilyurtspor Kulübü Taek-wondo takımın gösterisiyle başlayan şenlikte Osmanlı Cenk Sanatı Matrak Gösterisi ve son yıllarda gelişim gösteren Bocce Hamsbel gösterileri ise büyük ilgi gördü.

ÇOCUKLARIN UMUTLARI UÇURTMA OLUP UÇTU

Şenlik kapsamında Yeşilyurt Belediyesi tarafından dağıtılan ücretsiz uçurtmaların gökyüzüne bırakılması sırasında çocuklar büyük bir heyecan yaşarken, çocukluk yıllarında bu tip oyunlar oynayan büyükler ise eski günlerini hatırlayarak nostaljik anlar yaşadılar. Gökyüzüne bir anlamda umutlarını ve hayallerini uçuran çocuklar güzel bir hafta sonu geçirdi.

SURİYE’Lİ ÇOCUKLARDA EĞLENCELERE KATILDI

Suriye’deki savaş ortamı nedeniyle hayatlarının geri kalan kısmını Malatya’da sürdüren Suriyeli aileler ve çocukları da katıldıkları şenlikle keyifli vakit geçirdiler. Şenliğe katıldıkları için çok mutlu olduklarını ifade eden Suriyeli çocuklar “ Suriye’den geldik bize sahip çıkan Türkiye Cumhuriyetine çok teşekkür ediyoruz. Çok güzel misafirperverlik görüyoruz, hepinize minnettarız. Bugünde Yeşilyurt Belediyesinin şenliğine katıldık, çok mutluyuz, eğleniyoruz” şeklinde konuştular. Vali Yardımcısı Güven, AK Parti İl Başkanı Kahtalı ve Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları da çocuklarla birlikte topaç çevirip oyunlar oynadılar. Etkinlikler yapılan ikramlar ve çeşitli gösterilerle sona erdi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Yeşilyurt, Belediyesi, unutulmaya, yüz, tutan, sokak, oyunları, uçurtma, şenliği
Yorumlar
Haber Yazılımı