Haber Detayı
15 Kasım 2017 - Çarşamba 09:21
 
Üniversite’den Bir İlk
Avrupa Birliği Erasmus Plus Programı Stratejik ortaklıklar kapsamında İnönü Üniversitesi öğretim elamanlarının Engellilere yönelik yürüttüğü iki Avrupa Birliği projesi, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından onaylandı. İnönü Üniversitesi olarak Avrupa Birliği Komisyonu tarafından ilk kabul edilen proje olarak tarihe geçti.
Spor Haberi
Üniversite’den Bir İlk

İnönü Üniversitesinde bir ilk. Avrupa Birliği Erasmus Plus Programı Stratejik ortaklıklar kapsamında İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay’ın destekleriyle proje yürütücüleri Doç Dr. Cemal Gündoğdu, Okutman Hasan Toman ve Proje araştırmacıları öğretim görevlileri Mehmet Ilkım, Şakir Tüfekçi ve araştırma görevlisi yalın Aygün’ün çalışmalarını yürüttüğü iki Avrupa Birliği projesi, Avrupa Birliği Komisyonunca kabul edildi. İnönü Üniversitesi olarak ilk kez Avrupa Birliği’nde engellilere yönelik sunulan proje kabul edilmiş oldu. Projeyi basın mensuplarına tanıyan İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, projeyi hazırlayanları tebrik etti.

KIZILAY: “TEBRİK EDİYORUM”

Konu hakkında açıklamada bulunan Kızılay, “Üniversitemizin spor bilimleri fakültemizin iki Avrupa birliği projesinin tanıtımı için davet ettik. Spor bilimleri fakültemiz iki tane Avrupa birliği araştırma projesinin birden aldı. Şuanda proje başladı. Bu projeler üniversitemizin Avrupa birliği araştırma projesi bakımından ilklerinden sayabileceğimiz projesidir. İki tane birden olması ayrıca önem arz ediyor. Engelli bireyler için çok merkezli farklı ülkelerin katıldığı projelerdir. Üniversitemize kazandırdıkları iki önemli projedir. Bu projenin her aşamasında büyük bir başarı ile hazırlayan ve diğer ülkeler ile işbirliği bu projede yer alan arkadaşlarımı tebrik ve teşekkür ediyorum” dedi.

“ENGELLİ BİREYLERİ TOPLUMA KAZANDIRIYORUZ”

Martial Arts as tool towards ınclusion Projesi hakkında bilgiler veren Okutman Hasan Toman, “İki tane projemiz kabul olmuş durumda. Bunlardan birincisi olan Sosyal içerme aracı olarak dövüş sanatları (Martial Arts as tool towards ınclusion) başlıklı projemiz. Dövüş sanatı olarak geçiyor ama savunma sporlarıdır. Engelli bireylere eğitim vermek için hazırladık. Bu projelerimizin toplam bütçesi toplam 240 bin Euro’dur. Üniversitemize yaklaşık 24 bin Euro hibe ayırmış durumdayız. Bunu tabi ki Avrupa Birliği komisyonu desteklemekte. Spor Bilimleri Fakültesi olarak yürüteceğiz.  Yurt dışında farklı ortaklarımız var. Ülke olarak Bulgaristan, Belçika ve Yunanistan gibi ülkelerle ortaklarımız var. Bu projede amaç, özellikle engelli bireylerin topluma kazandırılması amaçlanıyor. Onların daha değerli oldukları hissiyatını vermek ve onlara eğitim veren hocalarında o eğitimden geçmesini amaçlıyoruz. Bu program kapsamında bir paket program uygulayacağız.  Eğitim materyallerimiz olacak. Mobil eğitim uygulaması da üretilmiş olacak. Bu uygulamalar sonucunda ortaya çıkacak olan tüm ürünleri, dünya ile paylaşmış olacağız” ifadelerini kullandı.

“PROJEDEN BEKLENTİLERİMİZ ÇOK”

Bir diğer Sports Training for ALL (ST4ALL) projenin amaçlarını sıralayan Toman, “İkinci proje olan Sports Training for ALL (ST4ALL) (Herkes İçin Spor) başlıklı projemiz. Engelli bireylere yeni bir eğitimimiz var. Bu dövüş sanatları değil, diğer sporları da içinde barındıran fiziksel ve zihinsel engellilik durumuna göre, onların yapabilecekleri spor kültürünün kazandırılması amaçlanıyor. Bu spor araçları ile yine dezavantajlı olarak gördüğümüz engelli bireylerin sosyalleşmesini, okul devamını sağlayabileceğimiz, onlara bireysel özgüveni vermeyi amaçlamaktayız. Özellikle kırsal okullarımıza da ulaşmaya çalışacağız. Oralarda eğitim verebilecek öğretmenlerimiz varsa onlara eğitimler vereceğiz. Avrupa Mesleki Eğitim için Kredilendirme sistemi (ECVET) uygun bir eğitim programları çıkarılacak. Bu projemiz ile 350 bin Euro’luk projedir. Yine ortaklarımız var. Hırvatistan, Bulgaristan, Avusturya ve Belçika ortaklarımız var. Farklı engelli kategorisi olan gençlere spor çalışmaları yapan spor eğitmenlerinin eğitim yeteneklerinin geliştirilmesidir. Hedef grupları ise özel eğitime muhtaç kesimlerden oluşan 5-18 yaş grubu bizim hedef kitlemiz. Bu projenin sonucunda bireylerin özgüveninin yükseltilmesi, fiziksel ve ruhsal anlamda sağlıklı bireyler haline gelmesini amaçlıyoruz. Kısaca böyle bir beklentimiz var” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Editör: Mehmet Yeler
Etiketler: Üniversite’den, Bir, İlk,
Yorumlar
Haber Yazılımı