Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 08:48
 
“Üniversite İçin Doğru Zamanı Bekliyoruz”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gazetemiz Malatya Söz’e anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye ve Malatya gündemine dair açıklamalarda bulunan Bakan Tüfenkci, yapımı yılan hikayesine dönen ikinci üniversite hakkında da, “Malatya’ya biz ikinci üniversiteyi kuracağız. Fakat doğru zamanı bekliyoruz” dedi.
Video Haber Haberi
“Üniversite İçin Doğru Zamanı Bekliyoruz”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gazetemiz Malatya Söz’e ziyarette bulundu. Bu anlamlı ziyaretinde Bakan Tüfenkci’yi, gazetemiz yönetim kurulu üyelerinden Kemal Deniz ve Bayram Osmanlıoğlu karşıladı. Uzun süre gazetemiz çalışanları ile hoş bir sohbet gerçekleştiren Bakan Tüfenkci’nin bu ziyaretinde kendisine Malatya Valisi Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı eşlik etti.

DENİZ: “BU ZİYARET BİZLERİ MEMNUN ETTİ”

Bakan Tüfenkci’nin bu ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kemal Deniz, “Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bugün bizleri bu ziyaretiyle onurlandırmıştır. Türkiye’miz gerçekten zor bir dönemden geçiyor. Bir yandan 7 düvele karşı dimdik mücadelesini sürdürürken diğer yandan ise hem ticaret hem eğitim hem de ekonomik büyümesini sürdürüyor. Türkiye’de bütün bunları bir arada götürmek mümkün değil. Dünyadaki mazlumlarında umut kaynağı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde girdiğimiz her şeyden Allah’ın izniyle yüzümüzün akıyla çıkacağız. Hükümetimizin bir Bakan’ının burada olması ile alakalı değil, biz bakanımızla Malatyalı dostumuz gibi konuşuyoruz. Kendisi bugüne kadar çok büyük işler başardı. Meclise girip de bu kadar başarılı bir Bakan olan bir Malatyalı, bizlere şeref ve gurur veriyor. Burada, belediye Başkanlarımızda, Ak Parti Malatya il Başkanımız da hep birlikte çalışıyorlar. İnşallah Malatya’nın da, Türkiye’nin de önü açık bundan dolayı çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

TÜFENKCİ: “TÜRKİYE BİR OYUNU BOZUYOR”

Bakan Tüfenkci, “Bu ziyaret beni çok mutlu etti. Güler yüzlü bir ekip tarafından karşılandım. Sizlere başarılar diliyorum” diyerek, şunları söyledi: “Türkiye, gerçekten çok önemli ve tarihi günlerden geçiyor. Türkiye esasında bir oyunu bozuyor. Zaten etrafı rahatsız eden de bu. Almanya federal meclisinde Afrin ile ilgili serzenişler yükseltmeye başlıyor. “Biran evvel Türkiye işini bitirsin” diye serzenişler çıkıyor. Kimse ABD’ye biran evvel işini bitirsin diye söyleyemiyor. Kimse Fransa’ya ne işin var, biran evvel işini bitir diye bir serzenişte bulunmuyor. Biz, bu operasyonu bir etnik kimliğe karşı yapmıyoruz. Biz, orada teröre karşı mücadele yapıyoruz. Nasıl ülkemiz de her hangi bir terör yapılanmasına izin vermiyorsak, şuanda 15 Temmuz’dan sonra adamları kırsalda da hareket edemez hale getirdik. Yoksa emin olun, 15 Temmuz’dan önceyi hatırlayın, bombaların hemen sonrasını hatırlayın. Her gün bir yerde bombaları patlatarak, araçla saldırılar yaparak, Türkiye’yi bir kaosa sürüklemeye niyetli olanların bataklığı o bölgelerdi. Oralardan o sinekleri üretiyorlardı, Türkiye’ye doğru yönlendiriyorlardı. Şimdi biz hem içeride, hem dışarıda inlerine girerek, onları etkisiz hale getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz.

“TÜRKİYE’DEN HABERSİZ OYUN KURULAMAZ”

Avrupa’ya önemli mesajlarda veren Bakan Tüfenkci, “Dünya artık şunu görmesi lazım. Eğer bir yerde oyun kuruluyorsa, bunun Türkiye’den habersiz ve Türkiye’yi düşünmeden o oyunu uygulamayacakları bilmeleri lazım. Onun için işte Cumhur ittifakı yapıyoruz, Türkiye’nin milli birliği ve bekası için bunu yapıyoruz. 15 Temmuz’da görünen o ki, esasında bu oyunun arkasında, Türkiye’yi bölmeye istikrarı ve istikbalini yok etmeye yönelik bir operasyonun bir parçasıydı. FETÖ terör örgütünün arkasında hangi güçlerin olduğunu ve kimin kucağında oturduğunu, son 15 Temmuz’dan sonraki süreçte tablo net olarak ortaya çıktı. Bu anlamıyla, o gün başarılı olamayanlar akabinde ekonomik terörü gündeme getirdi. Türkiye’yi, 15 Temmuz’dan sonra ekonomik anlamda zor durumda bırakmak için her türlü lobi faaliyetlerine başladılar. Şimdi en son MODİS’in not düşürme noktasındaki çalışması da bana göre operasyon. Çünkü o operasyon Türkiye’nin kredibilitesini düşürme adına, bir takım maliyetler yükleme adına, “siyasi istikrarsızlık, jeopolitik risk” diyor. Afrin Operasyonuyla, Celabrus operasyonuyla, Erbab’a girmekle biz o jeopolitik riski ortadan kaldırıyoruz ve sınırlarımız daha güvenli hale getiriyoruz. Bu operasyon ne Amerikalıların yaptığı operasyona benziyor, nede diğer ülkelerin yaptığına benziyor. Biz, sivilleri koruma adına kılı kırk yararak devam ediyoruz ve biraz yavaş gibi görünse de, çok az zayiatla ilerliyoruz ve 4-5 senenin tahkimatlarına karşı oluşturulan ve bizzat eğitimleri ABD ile diğer güçler tarafından verilen yapılara karşı, biz bu operasyonu yapıyoruz. İstikrar var. Cumhurbaşkanı iş başında. Hükümet iş başında ve bir birleri ile uyum içerisinde çalışıyorlar. Bu noktada gerekçelerin hiç birinin gerçekçi olmadığı da ortada. Onun için piyasalarda bunu ciddiye almadı, Milletimizde ciddiye almadı, esasında uluslar arası piyasalarda ciddiye almadı” dedi.

“DOĞRU ZAMANI BEKLİYORUZ”

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Mehmet Yeler’in sorularını içtenlikle cevaplayan Bakan Tüfenkci, Malatya’da kurulması yılan hikayesine dönen İkinci Üniversite konusuna da açıklık getirdi. İkinci Üniversitenin yapılması için doğru zamanı beklediklerini ifade eden Bakan Tüfenkci, şunları söyledi: “Biz, ikinci Üniversiteyi Malatya’mıza kazandıracağız. Sadece zamanlamasını doğru yapmak istiyoruz. Son birkaç yıl içinde Türkiye geneli yeni bir Üniversite kurulmadı. İnşallah Malatya’mıza ikinci üniversiteyi en kısa zamanda kazandıracağız. Diğer sözlerimizi tuttuk, bir Üniversite sözümüz kaldı. İnşallah onu da tutacağız.”

“MODEL FABRİKA MALATYA’DA KURULACAK”

Türkiye’de bazı illerde kurulması planlanan Model Fabrikalardan Malatya’ya kurulacağı müjdesini veren Tüfenkci, “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın sınırlı sayıda illerde açacağı Model fabrika projesi, Malatya’da açılacak. Fabrikalaşma örneğini ortaya koyan önemli bir çalışmayı Malatya’ya aldırdık. Bursa, Ankara, Gaziantep, Kayseri gibi illerde kurulacak. Bunlardan bir tanesi de Malatya’da olacak. Bu önemli bir husustu. Bakanlık düzeyinde bir takım bürokratik işlemler uzun sürdüğü için, projeler bazen gecikebiliyor. Biz, ne söz verdiysek hepsini yapacağız inşallah” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Üniversite, İçin, Doğru, Zamanı, Bekliyoruz”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Üniversite İçin Doğru Zamanı Bekliyoruz”
“Üniversite İçin Doğru Zamanı Bekliyoruz”
Yorumlar
Haber Yazılımı