Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 14:37
 
Üniversite’nin Logosu Belli Oldu
Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin logosu sonunda belli oldu. Gerçekleştirilen Logo çalışmalarını Kamuoyunun beğenisine sunan Üniversite, kullanılan oylar sonucunda en çok oyu alan 7 numaralı çalışmayı logosu olarak belirlediğini açıkladı.
Eğitim Haberi
Üniversite’nin Logosu Belli Oldu

Turgut Özal Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde resmi web sitesinde bir anket yayınlamıştı. Üniversitenin resmi web sitesinde yayınlanan ankette, 7 farklı logo yayınlanmış ve halkın oyuna sunulmuştu. Gerçekleştirilen logo anketi sonucunda en çok oyu alan 7 numaralı, Üniversite’nin yeni logosu olarak belirlendi.

Logonun geleneksel çizgilerle günümüz modern çizgilerini bir araya getirmesi noktasında mesaj verdiği ifade edilen açıklamada, logonun taşıdı anlam şu şekilde ifade edildi; “Bu mesajı vermekteki en büyük sebep Türk siyasi tarihine büyük iz bırakmış olan ve üniversitemizin de ismi olan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın en büyük dünya ideali olan Türk İslam Birliğini kurma amacının olmasıdır. Bu anlamda logoda kullanılan motifler tamamen Türk geleneğine özgü yaklaşımla bir araya getirilmiştir. Logomuz dış hatlarında Selçuklu döneminin en önemli simgelerinden olan sekiz köşeli Selçuklu yıldızını simgelemektedir. Anlam bakımından Selçuklu Yıldızı “Merhamet, şefkat, sabretmek doğruluk, sır tutmak, sadakat, cömertlik, rabbine şükür” anlamlarını taşımaktadır. Sekiz köşeli yıldızın bir başka anlamı da zaferdir. Dört ana yön ve dört de ara yönü bünyesinde toplayan sekiz köşe bütün yönlerde, girişilen bütün işlerde zafer kazanılacağı anlamını da taşımaktadır. Selçuklu yıldızının içinde yer alan simge Türk geleneği kilim, halı deseni olan “Bereket”i simgelemektedir. Bu şekil aynı zamanda “TÖ” harf kombinasyonunu oluşturmaktadır. Simgenin alt kısmı ise Ziraat Fakültesi’ne atıfta bulunarak YAPRAK formunu oluşturmaktadır. Logomuzun üst kısmında kalan üçgen yapı sürekli yükselme, ilerleme mesajı vermektedir. Kullanılan renkler yine Türk geleneğine özgü turkuaz ve Malatya’mızı ifade eden turuncu renklerden oluşmaktadır. Ayrıca logo görsel anlamda üniversite binamızın mimari yapısına da uygun olup geleneksel-modern yapının bir özetini sunmaktadır” Denildi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Üniversite’nin, Logosu, Belli, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı