Haber Detayı
10 Eylül 2018 - Pazartesi 18:12
 
Üniversitede Devir Teslim Töreni
17 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesi ile kurulan Turgut Özal Üniversitesi Battalgazi Kampüsü’nde rektörlerin devir teslimi düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Rektör cübbesini giyen Karabulut, “Üniversiteyi iyi bir noktaya getirmek için çok çalışacağız” dedi.
Video Haber Haberi
Üniversitede Devir Teslim Töreni

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığınca, Malatya Turgut Özal Üniversitesine Rektör olarak ataması yapılan  Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, görevi üniversitenin kurucu Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’dan devraldı. Rektör Karabulut, törendeki konuşmalarında, “Nihai amacımız; eğitim verdiğimiz her alanda donanımlı bireyleri ve ülkemize çağ atlatacak nesilleri yetiştirmek olacaktır” ifadelerinde bulundu.

 

 

Battalgazi yerleşkesinde bulunan Turgut Özal Üniversitesindeki Devir teslim törenine, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Yeşilyurt ilçe Belediye başkanı Mehmet Çınar, Kurum ve Kuruluşların temsilcileri, STK başkanları, İnönü ve Turgut Özal Üniversitelerinin Akademisyenleri ve basın mensupları katıldı.

“TURGUT ÖZAL’I YAD ETTİ”

Turgut Özal Üniversitesine Rektör olarak atanan Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, törendeki konuşmalarının başında Turgut Özal’ı yad ederek, “Üniversiteler; bilim üreten, gerçekleri arayan, üst düzey araştırmaların yapıldığı, üst düzey eğitimlerin verildiği kurumlardır. İtici ve geliştirici güç olarak topluma ışık tutar, toplumu çağın ilerisine taşır. Adına “Bilgi Çağı” denilen; “Bilgi”nin ve teknolojinin öneminin her geçen gün arttığı günümüz dünyasında Gelişen, Geliştiren ve Güçlü bir Türkiye olarak çağın ötesine taşınabilmesi için bilime hizmet eden üniversitelerin kurulması günümüz şartlarında bir zorunluluk haline gelmiştir. Son 15 yılda, özellikle üniversitelerle ilgili atılan adımlar, bu doğrultuda alınan kararların bir sonucu olmuştur. Turgut Özal Üniversitesi de 9 Mayıs 2018’de bu anlayışla Sayın Cumhurbaşkanımızın gelişmek için eğitimin şart olduğu gerçeğini göz önünde bulundurması ile kurulmuş bir üniversitedir. Özellikle merhum 8.Cumhurbaşkanımız Sayın Turgut Özal’ın ismi, bu durumu çok daha anlamlı kılmaktadır. Nitekim 8’inci Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal, yeniliklere imza atan, Türkiye’ye yeni ufuklar kazandıran bir devlet adamı olarak milletimizin gönlünde taht kurmuş Malatya’mızın onur ve gurur duyduğu ve minnettar olduğu bir kişidir” diye konuştu.

“EL ELE VEREREK GÜÇLENECEĞİZ”

 Yeni kurulan üniversitemizi Türkiye’nin ve Dünyanın saygın eğitim kurumlarından biri haline getirmek için el ele vererek çalışacaklarını dile getiren Karabulut; “Onun ismini taşıyan üniversitemizi yönetirken rehberlik ve kılavuzluğundan faydalanacağımız başlıca isimlerden biri de şüphesiz merhum 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal olacaktır. Kendisini hürmet ve minnetle bir kez daha yâd ediyoruz. Bu bilinçle; güçlü bir ekip çalışmasıyla üniversitemizi ileriye götürme çabası ve gayreti içinde olacağız. Yeni kurulan üniversitemizi Türkiye’nin ve Dünyanın saygın eğitim kurumlarından biri haline getirmek için akademisyen arkadaşlarımızla birlikte el ele, sırt sırta vererek ve gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız. Öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için öğretimde yenilikçi yaklaşımları ve öğrenci merkezli öğretimi temel alacağız. Bu süreçte üniversitemize gerekli tüm teknolojik alt yapıyı kurarak akademisyenlerimizin ülkemizin 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlerken daha faydalı olabilmeleri, rahat ve etkin bir şekilde çalışmalarını sağlamak; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile öğrencilerimizi motive etmek, öncelikli hedeflerimiz olacaktır. Nihai amacımız; eğitim verdiğimiz her alanda donanımlı bireyleri ve ülkemize çağ atlatacak nesilleri yetiştirmek olacaktır” ifadelerinde bulundu.

“ÜNİVERSİTEYE TERÖR UNSURLARI GİRMEYECEK”

Üniversitenin içinde FETÖ, PKK, PDY, DHKP-C terör örgütü unsurlarını barındırmayacaklarını vurgulayan Karabulut, “Ülkemiz, uluslararası ekonomik saldırılarla karşı karşıya kaldığı zorlu bir süreçten geçmektedir. Turgut Özal Üniversitesi içinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte devletinin ve milletinin tarafında saf tutacaktır. Bizler; duruşumuzla ve çalışmalarımızla milletimizin verdiği bu kurtuluş mücadelesine ortak olacağız. Üniversitemizi, maddi-manevi her alanda milli bilinci esas alan bir anlayışla yöneteceğiz. Her bir gencimiz, her bir akademisyenimiz bizim için çok değerlidir. Net bir şekilde ifade etmek istiyorum ki; öncelikli görevimiz FETÖ, PKK, PDY, DHKP-C başta olmak üzere hiç bir terör örgütünün ne öğrenciler arasında, ne akademik camia içinde, ne de idari kadrolarda üniversitemizde barınmasına ve yapılanmasına müsaade etmeyeceğiz. Bunun mücadelesini hep birlikte güçlü bir şekilde vereceğiz. En hassas olduğumuz konu budur. Bunun dışında, Turgut Özal Üniversitesi rektörlüğü olarak her türlü bilimsel çalışmaya destek vereceğiz. Yerli ve milli ekonomi için ülkemiz endüstrisine en faydalı şekilde katkı sunmak için çalışacağız. Vizyonuyla, misyonuyla, akademik çalışmalarıyla, kültürel faaliyetleriyle üniversitemizi sadece ulusal değil, uluslararası alanda da başarılı kılmak için gayret göstereceğiz” dedi.

“AMACIMIZ GÜÇLÜ BİR ÜNİVERSİTE”

Güçlü bir Üniversite olmak için çaba harcayacaklarını ifade eden Karabulut; “Üniversitemizin kuruluş aşamasında; Su Ürünleri Fakültesi, Ziraat fakültesi ve meslek yüksekokullarımız İnönü Üniversitemiz tarafından üniversitemize devredilmişti. Bunlara ek olarak; Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İşletme ve Yönetim, Mimarlık ve Tasarım Fakültelerini üniversitemiz bünyesinde şehrimize kazandıracağız. Enstitüler, araştırma ve uygulama merkezleri ve diğer akademik birimlerimizi kurarak güçlü bir üniversiteyi oluşturacağız. Akademisyen hocalarımızla ve öğrencilerimizle katılımcı bir yönetim anlayışıyla okulumuzu öncü bir ilim yuvası haline getirerek bilim üreteceğiz. Ses getiren, yol gösterici projelerimizi birlikte hayata geçireceğiz. Halktan kopuk değil; halkın ve kentin sorunlarına duyarlı bir kurum olacağız. Sivil toplum örgütlerimizle, esnafımızla, çiftçimizle, gençlerimizle, kadınlarımızla işbirliği ve iletişim içinde olarak inşallah üniversitemizi çok daha ileriye hep birlikte taşıyacağız. Ben bu vesileyle; Bu dönemde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafında vekâleten Malatya Turgut Özal Üniversitemizin rektörlük görevini yürüterek çalışmaları ile üniversitemize katkı sağlayan değerli İnönü Üniversitesi rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a ve idari ekibine huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimi ediyorum. Birlikte, Ülkemiz ve Malatya’mız için faydalı işler yapacağımıza yürekten inanıyorum. Son olarak, böylesine güzide bir öğretim kurumunu Malatya’mıza ve Ülkemize kazandırdığı için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve ekibine şahsım ve hemşerilerim adına şükranlarımı sunuyorum. Şahsımı bu göreve layık gördüğü için ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimiz bizim evlatlarımızdır. Evlatlarımıza şunu belirtmek istiyorum. Öncelikle Hayatta ne istediğinize karar verin. Sonra kalkın ve başarana kadar asla vazgeçmeyin. Bu güzelim eşsiz Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine güçlenerek ulaşabilmesi için sizlere ihtiyacı var. Allah bizleri mahcup etmesin inşallah” şeklinde konuştu.

“BU YIL 4 BİN 659 ÖĞRENCİ OKUYACAK”

Turgut Özal Üniversitesinin kurucu rektör görevini Karabulut’a teslim eden İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, üniversitenin kuruluş sürecini değerlendirerek şunları söyledi; “Turgut Özal üniversitesi bilindiği gibi köklü bir üniversite olan İnönü Üniversitesinden bölünerek kurulan Malatya’daki ikinci devlet üniversitesidir. 17 Nisan’da 8. Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal adını yaşatmak için, onun vefat yıl dönümünde Sayın Cumhurbaşkanımız mecliste grup toplantısında Turgut Özal Üniversitesinin kurulacağı müjdesini tüm Malatya ve ülkemiz aldı. Mayıs ayının başında Meclis kanunu çıkardı, 18 Mayıs’ta resmi gazetede Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin kuruluş kanunu yayınlandı. 22 Mayıs’ta da İnönü Üniversitesi Rektörü olarak ben Malatya Turgut Özal üniversitesine tedbiren Kurucu Rektör olarak atandım. Her iki üniversitenin rektörlüğünü de bu 3,5 ay içerisinde sürdürdüm. Turgut Özal Üniversitesi, İnönü Üniversitesi’nden 11 biriminde ayrılarak kuruldu. İki tane fakültemiz ayrıldı, Ziraat Fakültesi ile Su Ürünleri Fakültesi. Bir Yüksekokulumuz, Sivil Havacılık Yüksekokulu, 8 tane Meslek Yüksekokulumuz 11 birimi oluşturdu. 8 ilçemizde bulunan 8 meslek yüksekokulumuz Malatya Turgut Özal Üniversitesine bağlandı. Ek olarak 3 tane yeni fakülte kuruldu. İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, bir de Mimarlık Fakültesi kuruldu. Bir tane de Lisansüstü Eğitim Enstitüsü kuruldu. Üniversitesi açılır açılmaz, yeni olduğu için 4 bin 500 öğrencisi oldu. Şimdi bu yıl ki kayıtlarla 925 öğrenci ÖSYM sistemi ile yerleştirildi. Kayıtlar 7 Eylül itibari ile tamamlandı. Malatya Turgut Özal Üniversitesi adına İnönü Üniversitesinde bir sanal server oluşturduk. Bu sistemle öğrencilerimizi üniversiteye kayıtlarını yaptık. Yapılan kayıtlardan sonra Turgut Özal Üniversitemizde 4 bin 659 öğrenci olmuştur. Daha önce İnönü Üniversitesine ait olan Battalgazi Kampüsü, burada Turgut Özal Üniversitesi Ana Kampüsü olarak hizmet verecektir” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Üniversitede, Devir, Teslim, Töreni,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Üniversitede Devir Teslim Töreni
Yorumlar
Haber Yazılımı