Haber Detayı
08 Kasım 2017 - Çarşamba 09:14
 
“Üretenler Mahcup Olmayacaklar”
Bakanlık Toplantı Salonunda ilk olarak Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Kudret Önen ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen Bakan Tüfenkci, “İhracat teşviklerimiz ve yatırım desteklerimiz ile Türkiye, kendine güvenip üreten hiçbir yatırımcıyı mahcup etmemiştir” dedi.
Gündem Haberi
“Üretenler Mahcup Olmayacaklar”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ve Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni kabul etti. Bakanlık Toplantı Salonunda ilk olarak Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Kudret Önen ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen Bakan Tüfenkci, Başkan Önen ve üyelerin talep ve önerilerini dinledi, hükümet olarak sektöre ilişkin yapılanlardan bahsetti. Petrol türevleri, kimya ve ilaç sektörünün cari açığı azaltacak önemli sektörler olduğunu vurgulayan Bakan Tüfenkci, hükümet olarak aldıkları kararlarla bu sektörleriözel statüde ve genel teşviklerle destekleyeceklerini kaydetti.

Dahilde işleme rejiminde aksayan yönlerin tespit edilmesi amacıyla müsteşarlar düzeyinde Ekonomi Bakanlığı ile çalışma yaptıklarını dile getiren Bakan Tüfenkci, çalışma belli bir aşamaya geldiğinde sektörlerle de toplantılar yapılarak sonuçların paylaşılacağını aktardı.

Türkiye’nin ekonomik olarak ayakları yere basan bir ülke olduğuna işaret eden Bakan Tüfenkci, “2016’da yaşadıklarımıza, akabinde dünyanın bakışına, ekonomik anlamda da Türkiye’ye karşı örtülü örtüsüz verilen mücadeleye karşı ülkemiz çok çabuk toparlandı. Esasında bu hükümetimizin zamanında almış olduğu tedbir ve teşviklerle olmuştur. Kredi Garanti Fonu’nun çarkların dönmesi konusunda katkısı olmuştur” dedi.

TAŞINIR REHNİ HACMİ 100 MİLYAR LİRAYI AŞTI

Bakan Tüfenkci, önemli olanın küçük işletmelerin finansal ihtiyaçlarının giderilmesi ve büyük işletmeler için de çarkların dönebilmesi olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Bakanlık olarak iç ticaretin kurallarını belirliyor ve finansa erişim noktasında rahatlatıcı tedbirler alıyoruz. Taşınır Rehni Kanunu’nu hayata geçirdik. Şu anda orada 100 milyar lirayı aşkın kredi hacmi oluştu. Yani siz artık malınızı, markanızı, hammaddenizi vs. temin gösterip kredi alabiliyorsunuz. Kurdaki dalgalanmaları sakin karşılayıp dikkatli bir şekilde gidersek inşallah Türkiye’nin önü açıktır. Yatırım ortamını iyileştirerekticaretin kolay ve güvenli yapıldığı bir ülke olalım diye çalışıyoruz. Şirket kurulumlarını bir güne hatta yarım güne indirerek şirket kurma maliyetlerini düşürdük. İşverene vermiş olduğumuz istihdam destekleri ile işverenin üzerindeki bir takım yükleri aldık. İstihdam seferberliği kapsamında işverenlerimizin istihdam ettikleri her bir işçinin SSK ve stopajını hükümet olarak biz karşıladık. İhracat teşviklerimiz ve yatırım desteklerimiz ile Türkiye, kendine güvenip üreten hiçbir yatırımcıyı mahcup etmemiştir.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Üretenler, Mahcup, Olmayacaklar”,
Yorumlar
Haber Yazılımı