Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 10:27
 
Üretici Kazancından Memnun Değil
Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan; "Taban fiyat belirlenecek bir konsept henüz ortaya çıkmadığı için, piyasa kendi kendine fiyatları belirliyor ve onun üzerinden devam ediyor. Ama üretici bu fiyatlardan memnun değil. Bizlerde bunu ifade ediyoruz. Üreticinin memnun olduğu fiyat, üretim maliyetlerinin en az iki katıdır" dedi.
Video Haber Haberi
Üretici Kazancından Memnun Değil

MTB Başkanı Ramazan Özcan, Malatya'nın ihtiyacı olan ve sürekli olarak da gündeme gelen Yeni Şire pazarı için yapılacak olan çalışmalar var mı? Sorusu hakkında bilgiler verirken, kayısı yetiştiricilerin sorun ve sıkıntılarını da gündeme taşıdı.

 "KARARLI OLMASI BİZİ SEVİNDİRİYOR"

İlk olarak yeni şire pazarı proje çalışmaları hakkında değerlendirmelere yer veren Özcan, Belediyenin bu konuda kararlı olduğunun altını çizerek şunları söyledi; "Yeni bir şeyler ve buğday pazarıyla ilgili defaten kamuoyuna açıklamalar da bulunduk. Özellikle yerel aktörlerimize ve kamu idarecilerine mevcut yerleşkelerimizin çok zayıf olduğunu, hijyenik koşulların çok gerisinde kaldığını, fiziki şartların çok zor olduğunu, ulaşım açısından üreticimizin ürününü pazara getirip sağlıklı bir şekilde pazarlayıp satma açısından çok büyük sıkıntılar çektiğimizi ifade etmiştik. Tabi burada özellikle Malatya Büyük Şehir Belediyesi Başkanımızla bir takım görüşmeler gerçekleştirdik. Sayın Selahattin Gürkan' da bu konuda kararlı. Geçtiğimiz günlerde tekrar kendisiyle bir toplantı gerçekleştirdik. Şuanda Malatya Büyük Şehir Belediyesi bu konuda karalı bir proje hayata geçirmek için ciddi anlamda bir çalışma yapıyor. Önümüzde ki günlerde büyük ihtimalle hem yeni bir Şile Pazarını, hem de yeni bir Buğday Pazarını kazandırmak için el birliğiyle Malatya Büyükşehir Belediyemizle beraber yapacağımız çalışmalar ortaya çıkacak. Kısmen taslak projeler kamuoyuna paylaşılacak ama bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız kararlı olduğu içinde bu bizi çok sevindiriyor, kararlı olması da sonuca gideceğimiz anlamı çıkıyor. Malatya önümüzdeki yıl inşallah çok daha verimli, sağlıklı, dünya ticaret merkezlerinde olduğu gibi"   

"MALİYETLERİN ARTMASINDAN ÜRETİCİ MEMNUN DEĞİL"

Her yıl maliyetlerin ve girdilerin artmasından kaynaklı kayısı üretici sıkıntıda diyen Özcan;"Biz daha öncede ifade ettik. Çiftçini ve üreticinin aslında ilgili ve alakalı olduğu temel sorun, üründeki fiyattır. Her yıl üretim maliyetleri artarken, mutlaka ürününde fiyatının artmasına paralel olarak aslında en sağlıklı ve en doğal olanıdır. Ancak son 2-3 yıldır, çok paralel bir fiyat politikası ortaya çıktı. Bizim beklentimiz özellikle bu yıl, 2019 yılının sonlarına doğru kayısı fiyatlarında bir artış bekliyorduk. Daha çok arz ve talep ile oluşan bir piyasa var. Taban fiyat belirlenecek bir konsept henüz ortaya çıkmadığı için, piyasa kendi kendine fiyatları belirliyor ve onun üzerinden devam ediyor. Ama üretici bu fiyatlardan memnun değil. Bizlerde bunu ifade ediyoruz. Üreticinin memnun olduğu fiyat, üretim maliyetlerinin en az iki katıdır. Yani bugün üretim maliyetlerinin yaklaşık 7,5 liraya dayandığı bir noktadayız. Her yıl bu üretim maliyetlerinin artması özellikle yakıt giderleri enerji giderleri, işçi maliyetleri üreticinin sırtında gerçekten önemli bir kambur. Dolayısıyla burada piyasayı regüle edecek aktörlere ihtiyaç var. Mutlaka buradan, kamu idarecilerimizin, siyasetçilerimizin toprak mahsulleri ofisini aktör olarak buraya davet edip, kayısı alımı ile ilgili çalışma yapması gerekiyor. Fındıkta, üzümde, İncirde olduğu gibi kayısının da buna ihtiyacı var. Yani fiyatların üretim maliyetlerinin düştüğünü gördüğü anda piyasaya müdahale edecek en önemli aktör, toprak mahsulleri ofisidir. Dolayısıyla bugün itibariyle baktığımızda üretici şuanda oluşan, özellikle kükürtlü ürünlerdeki fiyatlardan çok memnun değil. Ama bu yıl organik ve natürel üründe gerçekten fiyatlar çok iyi"  ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Üretici, Kazancından, Memnun, Değil,
Yorumlar
Haber Yazılımı