Haber Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 12:23
 
Usta Öğreticiler Ankara'ya Çıkarma Yaptı
Halk Eğitim Merkezlerinde çeşitli sanat dallarında halka eğitimler veren Usta Öğreticiler, kadro isteği ve özlük haklarının iyileştirilmesi talebiyle 81 ilden Ankara'ya çıkarma yaptı.
Video Haber Haberi
Usta Öğreticiler Ankara'ya Çıkarma Yaptı

1 Temmuz Pazartesi Ankara'da bir araya gelen usta öğreticiler, "artık ikinci planda kalmak istemediklerini ve özlük haklarını istediklerini" ifade ederek, Usta Öğreticiler federasyonu organizasyonu ile Ankara'da bir araya geldiler. Usta Öğreticiler TBMM'ne giderek hakları konusunda milletvekilleri ile görüştüler.

Ankara'daki  yapılan etkinliği değerlendiren Usta Öğreticiler Derneği Malatya Şube Başkanı Halise Can, sürekli olarak gündeme getirdiğimiz özlük haklarımızın iyileştirilmesini Ankara'ya giderek bir defa daha gür bir sesle haykırdık. Haklarımız alana kadar da haykıracağız dedi. Can şunları söyledi; " Ülke genelinde tahmini olarak 600 kadrolu usta öğreticilerin yanı sıra on binlerce kadrosuz usta öğretici görev yapmakta.  1991 yılından sonra bu kadroya atama yapılmamıştır. Son yıllarda çoğunluğu ön lisans ve lisans mezunlarından oluşan on binlerce ‘Kadrosuz Usta Öğretici’ ve yıllarını bu işe vermiş birçok insan kadro beklemektedir. Taşeron İşçilere Kadro meselesi çözüme ulaşmışken, biz kadrosuz usta öğreticilerin haklı talebi olan Usta Öğreticilere Kadro sorunu hala çözüme ulaşmış değildir.

Bunun yanı sıra özlük haklarımızın iyileştirilmemesi,  8 saat çalışmasına rağmen 6 saat üzerinden sigortası yatan kadrosuz usta öğreticiler, yıllarca tam zamanlı çalışmasına rağmen sigortası tam yatmayan kadrosuz usta öğreticilerdir. Usta öğreticilerin  özlük haklarında gerekli iyileştirme ve çalışmalar yapılmalı ve en önemlisi mesleki eğitim ve becerilerin gelişmesi ve gerçek yaşama aktarılması konusunda ciddi uygulamalar içinde olunmasının AB sürecinde olan ülkemiz açısından da son derece faydalı olacağı kanaatindeyiz. Bizler Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde yıllardır eğitim-öğretim hizmeti veren Usta Öğreticiler olarak özellikle yılın  sadece belirli aylarında çalışmaktayız. MEB’e bağlı çalışan kadrosuz usta öğreticiler, ücretli izin hakkından bile yoksun olarak çalışmaktadır; doğum, hastalık ve ölümlerde bile ücretli izin kullanamamaktadır. Kadrosuz usta öğreticilerin sigortaları 30 iş günü üzerinden yatırılmasına rağmen, ücretleri 20 ila 23 iş günü üzerinden yatırılmaktadır. Herkes tatili sabırsızlıkla beklerken, bizler ücretlerimiz kesileceği için tatillerden nefret eder olduk" dedi.

 "BİRÇOK KEZ DİLLENDİRDİK"

Malatya'da birçok siyasi ile konuyu görüştük diyen Can; "Biz Malatya'daki Usta öğreticiler olarak ta, konuyu Malatya'daki siyasetçilere birebir ilettik, birçok kez basın aracılığı ile kamuoyuna açıklamalar yaptık. ama o günden bugüne bir arpa boyu yol kat edemedik. Onun için bağlı olduğumuz konfederasyonlarla ve şubelerle birlikte sesimizi Ankara'da duyurmak istedik. Burada Milletvekilleri ile bir kez daha görüştük. Haklarımızı alana kadar gür bir sesle haykırmaya devam edeceğiz. Buradan yeniden seslenmek istiyoruz, lütfen artık bizi görmezden gelmeyin. Bizim istediğimiz sadece özlük haklarımız ve daha iyi bir gelecek. bu nedenle sürekli olarak kamuoyuna ve siyasilere mesajlar veriyoruz" şeklinde konuştu. 

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Usta, Öğreticiler, Ankara'ya, Çıkarma, Yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı