Haber Detayı
17 Mart 2020 - Salı 12:01
 
Usta Öğreticileri Mağdur Etmeyin
Türkiye genelinde ek ders karşılığında görev yapan usta öğreticiler, Cumhurbaşkanlığı iletişim adreslerine, tatil dolayısıyla mağdur olmamaları adına dilekçe gönderiyorlar ve zorunlu olarak uygulanan tatilde ücret talep ediyorlar.
Gündem Haberi
Usta Öğreticileri Mağdur Etmeyin

Malatya'da bulunan usta öğreticiler, korona virüsten dolayı zorunlu olarak tatil edilen kursları nedeniyle maddi sıkıntı yaşayacakları kaygısı içerisinde.

Malatya Usta öğreticiler derneği başkanı Halise Can; "Bizler halk eğitim merkezlerinde ders ücreti alarak görev yapan öğreticileriz. Korona virüs nedeniyle kurslarımızda zorunlu olarak kapatıldı. Tamam sağlık önce gelir. Bizler bu konuda usta öğreticiler olarak hem fikiriz. Ama çoğumuz kurlarını kendi imkanları ile tutmakta, kiralarını, elektrik, su gibi faturaları kendi imkanları ile karşılamakta. Başka gelir kaynağı olmayan usta öğreticilerin mağdur olmaması adına zorunlu tatil nedeniyle ücret konusunda mağdur edilmemelerini istiyoruz. Usta öğreticiler olarak gerek Cimer ve gerekse diğer iletişim kanallarına yönelik şu açıklamayı gönderiyoruz; Tüm dünyada hızla yayılmakta olan ve küresel bir sorun haline gelen Korona virüs salgınının, ülkemizi de tehdit eder hale gelmesi üzerine Cumhurbaşkanlığımızın almış olduğu önlemler çerçevesinde tüm örgün ve yaygın eğitim kurumları 15 gün süre ile tatil edilmiştir. Bizler halk eğitim merkezlerinde kadrosuz usta öğretici/ antrenör olarak kurs açan ve ek ders karşılığı ile çalışan, Türkiye genelinde yaklaşık 90 bin kişiden oluşan ve başka bir gelir kaynağı olmayan çalışanlarız. Kurslarımızın tatil edilmesi nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayacağımız kaygısını yaşıyoruz. Kadrolu öğretmenler ve usta öğreticilerin haklarından yararlanmadığımız için tatil süresince ücretlerimizin kesileceği endişesi taşımaktayız. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm yetkililerden, bizlerin mağduriyetini önlemek adına  ücretlerimizin kesilmemesini talep ediyoruz" dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Usta, Öğreticileri, Mağdur, Etmeyin,
Yorumlar
Haber Yazılımı