Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 13:02
 
Uygulama Türkiye'ye Rol Model Olacak
Malatya'da minibüsçüler ve Umumi Servis araçları Odası tarafından alınan karar doğrultusunda artık minibüs şoförleri tak tip elbise ve yaka kartı ile araçlarını sürecek. Uygulama Koyunoğlu minibüs şoförleri ile başladı. Malatya Büyükşehir belediyesi tarafından da 265 minibüs şoförüne elbise ve ayakkabı dağıtılacak.
Video Haber Haberi
Uygulama Türkiye'ye Rol Model Olacak

Geçtiğimiz haftalarda Malatya'da minibüsçüler ve Umumi Servis araçları Odası Başkanı Mesut İnce Minibüs şoförlerine yönelik tek tip elbise uygulaması yapılacağını düzenlediği bir programda duyurmuştu. İnce ilk şoförlerin ilk elbiselerini Malatya Büyükşehir belediyesinden Talep etmişti. Malatya Büyükşehir Belediyesi de toplamda 265 şoförün elbisesini karşıladı ve ilk dağıtım uygulaması Koyunoğlu şoförleri ile start aldı.

"ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK"

Uygulama İçin ilk olarak bir değerlendirme yapan Malatya'da minibüsçüler ve Umumi Servis araçları Odası Başkanı Mesut İnce; "Minibüslerdeki tek tip kıyafetle birlikte ve tek renk minibüs uygulamasına bugün itibariyle geçtik. Büyükşehir Belediye Başkanımızın yoğun programları arasında defalarca minibüsçü, şoför esnaflarını ziyaret ederek, sorunların çözüm noktasında destek oldular ve bu nedenle şahsım ve esnaflarım adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Her şeyi devletten, belediyeden beklemek doğru değil. Şoför esnafı olarak elimizi taşın altına koymak zorundayız. Tek tip kıyafet yönetmeliğine geçişte Büyükşehir Belediye Başkanımızın 265 tane minibüs şoförümüze ayakkabı, gömlek, kravat ve pantolon hediye alıp bu geçiş sürecinde bizlere destek oldular. Özellikle Belediye Başkanımızın bizlere talimatı, çalışmalarımızda vatandaşı, yolcuyu merkeze koyarak, hizmet odaklı çalışmaları noktasında Ulaşım Daire Başkanlığının destekleriyle birlikte bizler de bu sisteme ilk adımı attık. Bugün itibariyle Malatya’da 27 hatta çalışan, 233 minibüs şoförümüzün ve hareket memurlarımızın önümüzdeki hafta itibariyle tek tip kılık-kıyafet yönetmeliğine geçecekler. Bu yeni sitemin Malatya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

"SORUNLAR VAR AMA ÇÖZÜME ULAŞIYOR"

Sözlerini Şöyle devam ettin İnce;"Günlük 300 bin yolcu hareketliliği olan bir sektörün içerisindeyiz. Sorunlar elbette ki olacaktır. Ancak Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımızın esnaflarımıza verdiği destekle sorunları tek tek çözüme kavuşturuyoruz. İnşallah Malatya’mıza daha kaliteli, güvenli ve konforlu hizmet sunabilme adına bizler de Belediye Başkanımızın her zaman yanında olacağız. Elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyacağız. Şehrimizin gelişmesi için, Malatya’mızın gelişmesi için bizlerin yapabileceği ne varsa yapmak zorundayız. Toplu taşıma denildiğinde Büyükşehir Belediyesi akla gelmektedir. Çünkü bizlerin yaptığı her olumlu ve olumsuz çalışmalarda Büyükşehir Belediye Başkanımızı temsil ediyoruz. ve bu nedenle de daima iyi hizmetler yapmak zorundayız. Ben halkın memnuniyetini ön planda tuttukları ve kıyafet uygulamasına olumlu yaklaştıkları için Koyunoğlu Mahallesi’ne çalışan minibüsçü esnaflarına teşekkür ediyorum" dedi.

"DİĞER İLLERE ÖRNEK OLACAĞIZ"

Uygulamanın örnek bir uygulama olacağını ifade eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; "Hakikaten Malatya Minibüsçüler odası ve üyeleri, Türkiye'ye örnek bir davranış sergilemektedir. Göreceksiniz bugün burada atılan bu adım yarın Türkiye'ye rol model olacak. Ülkemizde minibüsçü esnafı ile ilgili bazen zaman zaman genel anlamda olmasa da, kısmi anlamda olsa olumsuz imaj olduğu şeklinde bir kanı var. Ama biz bu kanıyı kaldırmak durumundayız. Malatya'nın minibüsçü, otobüsçü, halk otobüsçü esnafı da kibarlığıyla, nezaketiyle topluma örnek olması, hatta olması yetmiyor buradaki davranış Türkiye geneline rol model olması noktasında bir tavır sergileniyor. Bugün, Koyunoğlu minibüs durağında özellikle kravat, gömlek, ayakkabı, pantolon ve ceket bir şekilde halkımıza hizmet etme olgusu tek tipçilik anlayışın sonucu değildir. Topluma hizmet sunmanın ve saygının bir tezahürü olarak değerlendirmemiz lazım. Gerçektende, bizim zaman zaman gerek halk otobüslerinde, gerek belediyeye ait toplu taşıma araçlarında yapmış olduğumuz seyahatlerde Malatya'daki minibüsçülerimizin farklı ve farkındalık oluşturduğunu gördük. Müşteri memnuniyetini anlamak açısından minibüslerde yapmış olduğumuz seyahatlerde hakikaten müşterilerin minibüslerdeki memnuniyetin üst sekmenlerde olduğunu görüyoruz. Bu sadece Malatya'ya mahsus bir şeydir. Buda odamızın kendi üyeleri ile hizmet içi eğitim formasyonunu icra etmiş olmaları ve bu icra edilen formasyonun şoför esnafımıza belirli bir nitelik ve insanlara davranış kalıpları açısından önemli bir kazanımdır. Ben inanıyorum ki, bugün burada başlattığımız 265 minibüsçü arkadaşımıza ilk jesti biz yapalım dedik. Minibüsçüler odası bize geldiğinde, bu teklifi bizlere sunduğunda minibüsçü esnafı gerçekten böyle bir şey istiyorsa dedik, bu Malatya'nın gelişmişlik ve eğitim göstergesinin çok üst seviyelerde olduğunun en temel göstergesidir. Bu kılık kıyafet kendi kişilerin saygısının ötesinde, karşıdakine ve müşteri memnuniyeti esasına dayanan bir anlayışa tezahür edecektir.  Bu tutum ve davranışları hem müşteriye bir güven telkin edecek, hem müşteri niteliği açısından yoğun bir taleple karşılanacak. Malatya'nın farklılığının fakında olunması noktasında Topluma ve Türkiye'ye bir mesaj vermek durumundayız. Malatya'nın minibüsçüleri örnek ve Malatya'ya yakışır bir davranış içerisinde olmuşlardır" dedi.

Tek kıyafet projesi gerçekleşti, birde tek renk araç projesi var bu konuda sizler maddi ve manevi destek sunacak mısınız? Sorusuna cevap veren Gürkan; "Kıyafetler konusunda bir öneri getirdiklerinde, kıyafetlerini biz alalım dedik. Ama diğer çalışmaları kendileri yapacaklar. Neticede burada müşteri memnuniyetini esas alan bir yaklaşım sergilenmemiz lazım. Her sektör, disiplin, her ticari kuruluş, müşteri memnuniyetini esas alan ve insan odaklı hizmet etme anlayışını kendisine prensip edinmesi lazım. Malatya'ya geldiğinde, Malatya'nın minibüslerine bindiğinde sanki kendi evladının, kardeşinin arabasına binmiş gibi o rahatlığı htirmemiz lazım" ifadelerinde bulundu.  

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Uygulama, Türkiye'ye, Rol, Model, Olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı