Haber Detayı
03 Kasım 2017 - Cuma 09:48
 
Uzmanından Grip Önerileri
Kış aylarının gelmesi ile gribal enfeksiyonlarda artışlar yaşanıyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doktor Ali İhsan Bebek, gribal enfeksiyonlara karşı ne gibi önlem alınması gerektiği yönünde önerilerde bulundu.
Sağlık Haberi
Uzmanından Grip Önerileri

Özel bir hastanede KBB uzmanı olarak hekimlik yapan Ali İhsan Bebek, artan gribal vakalar ve alınması gereken önlemler için şu ifadelere yer verdi: “Son dönemlerde soğuk algınlığına bağlı olarak enfeksiyonların artış göstermesi normal aslında.  Şu an normal seyrinde gidiyor, geçtiğimiz yıllara göre anormal bir artış yok. Normal grip, sonbahar ayında olmamızdan dolayı görünebilir, anormal bir salgın görünmüyor şu anda. Özellikle kış aylarının gelmesiyle beraber havaların soğumasıyla grip ve soğuk algınlığı artabilir.”

BOLCA SIVI TÜKETİLMELİ

Bebek, gribal enfeksiyona yakalanan kişilerin bolca sıvı tüketmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları kaydetti; “Normal ilaç tedavisinin yanı sıra destekleyici tedavilerde öneriyoruz. Hastaların bolca sıvı kullanmalarını, sebze ve meyveye yönelmeleri gerektiğini, vitamine gerekli önemi vermeleri gerektiğini tavsiye ediyoruz. Bitkisel çay olarak yeşil çayı muhakkak kullanmaları gerektiğini, özellikle bağışıklık sistemini kuvvetlendiren vitamin ağırlıklı bitkisel içecekleri öneriyoruz. Tabi bunlar ilaç yerine geçmez fakat ilaç tedavisine destek olur.”

Bebek, ayrıca gribal enfeksiyona yakalanan bir kimsenin Uzman bir doktora danışmadan kendi kafasına göre antibiyotik ilaçlar kullanmaması gerektiğini söyledi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Uzmanından, Grip, Önerileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı