Haber Detayı
09 Ağustos 2018 - Perşembe 16:55
 
“Üzüntüyle İzliyor ve Yeter Diyoruz”
Malatya’da birçok resmi töreninin yapıldığı Atatürk Anıtında Atatürk’ün heykelinin yanındaki çıplak heykele pantolon dikmek isteyen bir terziyi gündemine alan Atatürkçü Düşünce Derneği Malatya Şube Başkanı Yunus Millioğulları, “Üzüntüyle izliyor ve artık yeter diyoruz” dedi.
Gündem Haberi
“Üzüntüyle İzliyor ve Yeter Diyoruz”

Geçtiğimiz günlerde Malatyalı bir terzi, Malatya’da birçok resmi töreninin yapıldığı Atatürk Anıtında Atatürk’ün heykelinin yanındaki çıplak heykele pantolon dikmek istemiş ve yetkililerden görev beklediğini açıklamıştı. Türkiye gündemine oturan terzi’nin bu davranışına eleştir gelmeye devam ediyor. Bir eleştiride Atatürkçü Düşünce Derneği Malatya Şube’sinden geldi. Dernek Başkanı Yunus Millioğulları, yazılı bir açıklama yaparak, “Son günlerde Malatya Atatürk Anıtı ile ilgili tartışmaları üzüntüyle izliyoruz ve artık yeter diyoruz” dedi.

Başkan Millioğulları, yaptığı yazılı açıklamada, “Son günlerde Malatya Atatürk Anıtı ile ilgili tartışmaları üzüntüyle izliyoruz ve artık yeter diyoruz. 1947 yılında yaptırılan anıt, şehir merkezindeki Kanalboyu’nda, Orduevi ile İsmet Paşa (Hürriyet) Parkı arasında bulunan bulvarda yer almaktadır. Anıtta yer alan Atatürk, yanındaki genç atlet ve aralarında bulunan Türk bayrağı; Atatürk’ün en değerli mirası olan milli egemenliği Türk gençlerine emanet ettiğini sembolize eder. Atatürk Anıtı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, kademeli taş kaidedir. Zeminden yüksekliği altı metre olan ve dikdörtgen kesme düzgün taşlarla birbirine oturtulan kademeli kaidenin köşelerinde dört adet gömme paye meydana getirilerek, kaideye plastik hareketlilik kazandırılmıştır. Kaidenin üçüncü çıkıntısı üzerinde bronzdan yapılmış büyük harflerle Atatürk’ün gençliğe hitabesinin sonu yazılmış. Bu yazı, ön cephesinden başlamak üzere kaideyi çepeçevre sarmıştır. Anıtın ikinci, yani üst bölümünde, Atatürk ve genç bir atleti temsil eden bronz heykeller ve heykellerin arasındaki bayrak figürü yer almaktadır. Atatürk anıtı Heykeltıraş Nejat Sirel ve Heykeltıraş Hakkı Atamulu Bey tarafından yapılmıştır. Kamuoyunda yer bile bulmaması gereken bir terzi ise pantolon dikme peşinde. Terziye önerimiz kendisine etek dikip giyerse daha çok ses getirir diye düşünüyoruz” dedi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Üzüntüyle, İzliyor, ve, Yeter, Diyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı