Vaka Artışlarına Dikkat Çekti
Haber
15 Eylül 2020 - Salı 11:31
 
Vaka Artışlarına Dikkat Çekti
Cemal Gürsel Muhtar Ali Doğan, Malatya genelinde olduğu gibi kendi mahallelerinde de virüs vakalarındaki artışa dikkat çekerek, "Zorunlu olmadıkça evde dışarı çıkılmaması gerek. Virüsten korunmak sizin elinizde" dedi.
Gündem Haberi
 Vaka Artışlarına Dikkat Çekti

Malatya'da son haftalarda iyice tırmanışa geçen Covid-19 virüs salgını için Yeşilyurt ilçesine bağlı Cemal Gürsel mahalle muhtarı Ali Doğan, mahallelerindeki vaka sayılarını paylaşarak vatandaşların toplum sağlığı için daha da duyarlı olmasını istedi.

YETKİLİLERE TEŞEKKÜR

Covid-19'la mücadelede ilk olarak sağlık çalışanlarına ve diğer kurumlara teşekkür eden Cemal Gürsel Muhtar Ali Doğan: Cemal Gürsel Mahalle Muhtarı olarak bu salgının hızını minimum seviyeye indirmek için bazı çalışmalar ve gözlemler ’de bulundum. Bu gözlemleri sonucunu duyarlı kişilere aktarmak gerektiğini him. Halk Sağlığı Herkesi İlgilendir, oto kontrol şart. Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi, Battalgazi Belediyesi, Malatya il Sağlık Müdürlüğü'ne, Çalışan tüm sağlık personellerine, Malatya sivil toplum kuruluşlarına virüs yayılma hızını minimum seviye indirilmesi için yapılan çalışmaları teşekkür ediyorum, bu salgında hep birlikte çalışarak kurtulacağız.

"MAHALLEMİZDE DE VAKA SAYISI ARTTI"

Mahallelerinde de vaka sayılarının arttığına dikkat çeken Doğan;"Çin'de yayılmaya başlayan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan korona virüsü, şu ana kadar 121 ülkede görüldü, mahallemizde ilk vaka tespitinde 7 kişi korona virüs taşımakta da idi bu 7 kişi tedavi gördüler 13.09.2020 tarihi vaka sayımız maalesef 49 yükseldi. Bu hastaların karantina sürecinde Yeşilyurt Kaymakamlığı ile Yeşilyurt İlçe Sağlık müdürlüğünce çalışmaları yürütmekteyiz." dedi.

"VİRÜSTEN KORUNMAK ELİMİZDE"

Doğan, mahallelerinde yaşanan artışları yüzdelik olarak tespit etiğini ifade ederek şunları söyledi; "Mahalle denetim ekibi olarak gözlemlediğimiz, virüs yayılma ve taşıma yolları, iletişime geçtiğimiz vakalardan aldığımız bilgilere göre;  çalıştığı işyerinde taşıyarak ev halkına bulaştırması yüzde55, bu yüzde 55 kısımım yüzde 70 Fabrika ortamında çalışanlardan, yüzde 15 Büyük marketler, AVM, mağazalardan kapmaları yüzde 15 Pazar ve alışveriş dükkânlarından bulaşıyor. Yüzde 20' ye yakını gençlerde ev bireylere taşınıyor. 60 yaş üstü yüzde 5 bilinçsiz olarak kalabalığın içinde girip maske takmaması kaynaklanıyor. Kalan yüzde 20 dilimse düğünler de, doğum günü kutlamalarında, toplu taşıma araçlarında bulaşıyor. Cemal Gürsel Mahalle muhtarı ve mahalle denetim ekibi olarak esnafları ve kişileri bilinçlendiriyoruz, maske takılması, fiziksel mesafe korunması, suya sabuna dokunulması, toplu yerlerde uzak durulması, zorunlu olmadıkça evde dışarı çıkılmaması gerek. Virüsten Korunmak Sizin Elinizde

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: , Vaka, Artışlarına, Dikkat, Çekti,
Yorumlar
Haber Yazılımı