Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 15:49
 
Vaka Düştü Ama Tehlike Daha Geçmedi
Malatya Valisi Aydın Baruş, ilimizde 16 Mayıs'tan itibaren yeni tip koronavirüs vaka sayılarında önemli azalma başladığını ifade ederek; "Hiç pozitif vaka görülemeyen günler yaşadık" dedi. Vali Baruş; iyimser bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu kaydederek, ancak bu durumun hastalığın bittiği anlamına gelmediğini söyledi.
Video Haber Haberi
Vaka Düştü Ama Tehlike Daha Geçmedi

Malatya Valisi Aydın Baruş, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli ile birlikte Malatya'da (kovid-19) koronavirüs ile mücadele ve gelinen son nokta hakkında bilgiler aktardı. Vaka sayılarında düşme yaşandığını söyleyen Vali Baruş; iyimser bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu kaydederek, ancak bu durumun hastalığın bittiği anlamına gelmediğini söyledi.  

"17 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK"

Salgın ile birlikte Malatya'da toplamda 17 kişinin vefat ettiğini ifade eden Baruş; "Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinden bugüne kadara da ilimizde sağlık camiamız başta olmak üzere tüm kamu kurumları ve kamu görevlileriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte önemli bir mücadele yürütüyoruz. Hepimizin bildiği gibi ilimizde ilk vaka 15 Mart’ta tespit edildi. 15 Mart’tan itibaren sonraki süreçte her gün aşağı yukarı pozitif vakalarımız oldu.  Bazen günde 30 yeni vakaya ulaştığımız günleri de yaşadık. Hastalarımızı Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi’nde, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde takip ettik. Genel durumu iyi olan hastalarımızı evlerinde izlemeye aldık. Hastalarımızın çok büyük bir kısmı şifa bularak normal hayatlarına devam ettiler. Ancak bu süreçte 17 vatandaşımızı Koronavirüs nedeniyle ilimizde kaybettik" dedi.

"VAKA GÖRÜLMEYEN GÜNLER YAŞADIK"

Son günlerde vaka görülmediğimi ifade eden Baruş; "Yine bu süreç içerisinde filyasyon, pandemi, entübasyon gibi terimleri de sık sık duyar olduk.  Pandemi sürecinde, Pandemi Kurulumuzun önerileri doğrultusunda ilimizde de bir dizi önlemler aldık. Bu önlemler alıştığımız yaşam şeklimizde bazı kısıtlamalar getiriyor gibi görünse de bunların amacı vatandaşlarımızın sağlığını ve can güvenliğini korumaktı. Vatandaşlarımızın kurallara riayet etmesi, izolasyon önlemlerine uyması ve virüsle mücadelede kurumlarımızın belirlediği talimatlar doğrultusunda hareket etmesi sonucunda artık hastalık tablosu gün geçtikçe lehimize dönmeye başladı. İlimizde de 16 Mayıs’tan itibaren vaka sayılarımızda önemli düşüler başladı. Hiç pozitif vaka görünmeyen günler yaşadık. Geldiğimiz süreçte de normalleşme planları çerçevesinde ilimizde de bazı esnemeler olacağını ön görüyoruz. Bu esneme uygulamalarını rehavete kapılmaya sebep olmaması gerekiyor. Bunu özellikle hatırlatmak istiyorum. Hastalığın tümüyle bitmediği, hala her gün az sayıda da olsa yeni vakaların tespit edildiğini unutmayalım. Kişisel önlemlerimizi almaya, sosyal mesafe kurallarına uymaya ve maske kullanmaya kesinlikle ara vermeyelim. Bu tedbirlerimize devam edelim. Böyle iyimser bir tabloyla karşı karşıyayız ancak bu hastalığın bittiği anlamına da gelmiyor. Hala yeni vakalar tespit ediliyor, vatandaşlarımızın Koronavirüs gerçeğini aklından çıkarmaması ve yeni normal sürece alışması gerekiyor. Bu yeni sürecin en önemli araçları da sosyal mesafe ve maske kullanımıdır. Bunlar artık hayatımızın bir parçası haline gelmiştir" dedi. 

"SERVİS ŞEKLİNDE HİZMET VEREHCEKLER"

 

Sokağa çıkma yasağında açık olacak yerler hakkında bilgiler aktaran Baruş; "Kararımızla duyurduk. Perşembe ve Cuma günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler saat 23.00’e kadar faaliyet yürütebilecekler. Kısıtlanın olduğu cumartesi günü ise market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00 ila saat 17.00 arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlarımızda yasak kapsamında olanlar hariç vatandaşlarımız yürüme mesafesi olan yerlere gidip gelebilecekler. Ancak araçla gidiş-geliş yasak. Pazar, pazartesi ve Salı günü bu iş yerleri de kapalı olacak. Yasak süresi kapsamınca fırın veya unlu mamul ruhsatıyla satış yapan iş yerleri ve tatlı üretiminin yapılıp satıldığı iş yerleri 4 gün boyunca açık olacak. Buralarda yasağın uygulandığı saatlerde evlere servis şeklinde hizmet verebilecekler" dedi.

"ŞEHİT AİLELERİNE İSTİSNA"

Bayramda şehitlik ziyareti için istisna getirildiğini ifade eden Baruş;  "Özellikle Ramazan bayramı münasebetiyle yakını vefat etmiş vatandaşlarımızın kabir ziyaretlerine önem verdiğini biliyoruz. Bayram öncesi özellikle arife günler de yoğun kabir ziyaretleri oluyor. İlimizde sokağa çıkma yasağı olduğu için bu ziyaretlerin arife gününden önce yapılması gerekir. Dolayısıyla perşembe ve Cuma günü kabir ziyaretlerini tamamlarlarsa, yasağın uygulandığı günlerde evlerinde kalırlarsa isabetli olacaktır. Büyükşehir belediyemiz mezarlıklarda gerekli tedbirleri alacak. Bugün ve yarın kabir ziyaretlerini bitirmelerini istirham ediyoruz. Kabir ziyaretine tek bir istisna getirildi. Şehit aileleri bayramın birinci günü ziyaret edebilecekler. Ayrıca şehit ailelerine ulaşıyoruz, kendilerine haber veriyoruz.  Ulaşım imkanı olmayanlara da valilik, kaymakamlıklarımız, araç temini noktasında kendilerine yardımcı olacaklardır.  Bayram ziyaretlerinin yapılmaması noktasına biraz önce dikkat çekmiştim. Bu hususa özellikle dikkat etmemiz lazım" dedi.

"TOPLAM 333 VAKA GERÇEKLEŞTİ"

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli ise 114 personelle 57 filyasyon ekibi kurarak, pozitif vakaların temaslılarına ulaşmaya çalıştıklarını anımsatarak,  bugüne kadar 2 bin 646 kişinin filyasyon çalışması kapsamında aile hekimlerince takip edildiğini söyledi. Kentteki hasta sayısıyla ilgili bilgi paylaşan  Bentli, "İlimizde ilk vakayı Türkiye’den 4 gün sonra yani 15.03.2020 tespit ettik. Sonraki süreçte her gün pozitif sonucumuz oldu. En yüksek sayımıza 16.04.2020 tarihinde 30 yeni vaka ile ulaştık. Bu tarihten sonra vaka sayısında düşme başladı. Bugüne Kadar 14 bin 241 numune çalışıldı. Bu sayı ile nüfusumuzun yaklaşık yüzde 2’sinden numune almış olduk. Toplam 333 Pozitif Vaka Tespit Edildi. Türkiye genelinde yapılan testlerin yüzde 9 unda pozitif vaka tespit edilirken; ilimizde bu oran yaklaşık yüzde  3 olarak gerçekleşti. 112 Acil yardım ambulanslarımızla günlük ortalama 15 olası vakayı hastanelere getirdik. 2 aylık süreçte yaklaşık 1000 civarı hastamızın transferini sağladık. Evde numunesi alınan vatandaşlarımızdan hastanede takip edilmesi gereken tüm vatandaşlarımızı da ambulanslarımızla getirdik. Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 84 hastamız tedavi gördü. Bunlardan 23 tanesi yoğun bakım süreci yaşadı. Yoğun bakımdaki hastaların 14 tanesi entübe oldu. Maalesef 16 hastamız burada vefat etti. Vefat eden yaşlı hastalarımızdan entübe olmadan aniden fenalaşan ve kaybettiğimiz hastalarımız da oldu. Entübe olan 3 hastamız şifa ile taburcu oldular. Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesinde toplam 111 hastamızı takip ettik. Bunlardan 15 tanesinin yoğun bakım ihtiyacı oldu. Entübasyon gerekecek hastalarımızı burada takip etmedik. Turgut Özal Tıp Merkezinde 36 hastamız takip edildi. 9 vatandaşımız yoğun bakım süreci yaşadı.2 vatandaşımız entübe oldu. Maalesef 1 vatandaşımızı da burada kaybettik. Entübe olan 2 vatandaşımız da iyileştiler. Sağlık Bakanlığı tarafından bünyesinde 3. basamak yoğun bakım ünitesi bulunan 4 özel hastane (Gözde Hast.-Gözde Akademi Hast.- Park Hospital Hast.- Divan Park Hast.) pandemi hastanesi olarak belirlendi. İhtiyaç halinde bu hastanelerin hizmet vermesi planlandı. Ancak bu hastanelerde pozitif vaka takip edilmedi. Bu hastanelerin birinde 2 pozitif vaka tespit edilince bu hastalar Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. 292 tanesinin iyileşti Bu sayı tüm vakalarımızın yüzde 88'inin iyileştiğini gösteriyor. Türkiye genelinde bu oran yüzde 75 olarak gerçekleşti. Tüm hastalarımızdan 102 tanesi hastaneye yatış yapılmasına gerek kalmadan evlerinde takip edildi. 15.05.2020 tarihinde tanı alan bir kişi hariç tüm hastalarımızın numuneleri negatifleşti. 99 Hastamızın izlem süreci tamamlandı. Bakanlık rehberinde evde takip edilen hastaların sonucu negatifleşse bile 14 gün bekleme süreci tanımlanır. Bizde de 3 vatandaşımızın izlemi devam etmektedir"

SADECE ARGUVAN'IN MAHALLESİNDE KARATİNA DEVAM EDİYOR

Kentte bugüne kadar 12 mahalle ve mezrada karantina uygulaması yapıldığı söyleyen Bentli, sadece Arguvan ilçesi Göçeruşağı mezrasında karantina uygulaması devam ettiğini söyledi. Bentli, normalleşme süreci kapsamında Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastane'sinin 1 Hazirandan itibaren poliklinik hizmetlerine başlayacağını, ancak hastaların mutlaka randevu alarak hastanelere başvurmalarını istedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Vaka, Düştü, Ama, Tehlike, Daha, Geçmedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı