Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 09:02
 
Vatandaş Sebze Ekmeye Yöneldi
Malatya Küçük sebze pazarında fide satıcılığı yapan Mehmet Koyutürk, "Bu yıl sebze fiyatlarının yüksek seyretmesi, köylünü ve üreticinin yüksek maliyetlerden dolayı ekim yapmak istememesinden dolayı, vatandaş sebze ekmeye yönlendi" dedi.
Video Haber Haberi
Vatandaş Sebze Ekmeye Yöneldi

 Malatya Küçük sebze pazarında fide satıcılığı yapan esnaf satışlardan memnun olduğunu ifade ederken, ürün maliyetlerinin yüksek olmasından dert yandı. Fide satıcılığı yapan Mehmet Koyutürk, satışlar ve fiyatlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"ÇİFTÇİ EKEMİYOR"

Yüksek maliyetlerden çiftçi ve üreticinin ekemediğini söyleyen Koyutürk;"Bu yıl fidelerimiz de artış yok. Geçen yılın fiyatlarından satıyoruz. Fiyatlarımız, demeti 2,5 TL. Tezgahlara her çeşit fide ürünü geldi. Artık yerli ürünlerimiz de çıkmış durumda. Domates, patlıcan, biber çeşitlerimiz sivri, dolma, Arnavut, salçalık, pul biberlik olarak tüm çeşitler mevcut şuan itibariyle. Vatandaşlarımızı ve köylülerimizi bekliyoruz pazara. Şuan için rağbet yoğun. Neden derseniz bir kilo domates fiyatı 6-7-8 liraya kadar çıktı. Ekmeyenler bile gelip istemeye başladı. Vatandaş hiç ekmese bile evinin balkonuna ekmeye başladı. Bu sene satışlardan ve ilgiden memnunuz. Sıkıntı aslın da vatandaşları ve köylüleri bize söylediği, ' Bir litre mazot 6 küsurlarda, süremiyoruz, sürsek ekim yapamıyoruz, tohum alamıyoruz' ifadeleri var. Köylünün burada birçok sıkıntısına tanık oluyoruz" dedi.  

"DOLAR DÜŞSE FİYATLAR DÜŞMÜYOR"

Dolar'a endeksli ürün aldıklarını dile getiren Koyutürk, Dolar düşse de fiyatlar düşmüyor diye sitemde bulunarak şunları ifade etti; "Geçen sene sedirlerimizi dediğim gibi yine 2,5 TL'ye satıyorduk, şuan biz kendi karımızdan feragat etmiş durumdayız. 3 TL desek alan vatandaş olmuyor, pazarlık ediyor.  Gecen sene biz bu bir demet tohumu 1,6 TL'ye, şimdi alıyoruz 2,5 TL'ye. Bunu fideye yansıtamıyoruz. yansıtınca da vatandaş almak isteniyor. Malatyalı  alışmış, ucuz alıp, kaliteli mal istemeye. Alıcılar memnun ama satıcı olarak biz müşkül durumdayız. Gidiyoruz tohum aldığımız yere, ağabey bunun geçen sene fiyatı şu kadardı bu neden böyle. Söyledikleri tek şey, 'Dolar yükseliyor' Dolar düşüyor ama fiyatlar düşmüyor"

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Vatandaş, Sebze, Ekmeye, Yöneldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı