Haber Detayı
02 Aralık 2017 - Cumartesi 12:48
 
Velilerden, “Yetersiz Hizmet” Tepkisi!
Malatya Rahmi Akıncı İlkokulu velileri, okullarında hijyenik ortamın olmadığını belirterek, toplanan paralara rağmen yeterli hizmet alınamadığını iddia ederek, okulda hijyen sorunu yaşandığını belirterek, okul önünde eylem gerçekleştirdiler.
Video Haber Haberi
Velilerden, “Yetersiz Hizmet” Tepkisi!

Veliler adına açıklama yapan, öğrenci veli derneği Malatya şubesi yönetiminden Cebrail Ceylan, okulda yaşanan sıkıntının büyük olduğunu ifade ederek şu açıklamalara yer verdi;  “Biz Rahmi Akıncı İlkokulu velileri olarak,  okulumuzda yapılan haksız uygulamalara ve öğrencilerimizin maruz kaldığı niteliksiz eğitim ortamına karşı çıkmak için, bugün bu açıklamayı yapıyoruz. Okulumuzun diğer velilerini de çocuklarımıza sahip çıkmak için bizimle dayanışmayı çağırıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı yıllardır bütçesinin büyük bir kısmını, özel okullara teşvik için kullanmakta. Ayrıca gittikçe artan oranda bütçesinin çeşitli dernek Devlet ve vakıflara okullarına kaynak ödenek aktarmaktadır. Devlet okulları ise kaderine terk edilmiş durumdadır. Devlet okullarına ödenek ayrılmaması nedeniyle , okulların kırtasiye, temizlik, velilerdir tamirat ve ısınma giderleri velilerin sırtına yüklenmekte, okula hizmet yine alınan zorunlu bağışlarla karşılanmaya çalışılmaktadır.”

“OKULDA HİJYEN SORUNU VAR”

Ceylan, okulda yaşanan hijyen sorununa dikkat çekerken, okulun temiz olması ve öğrencilerin hasta olmaması için velilerinde temizliğe yardımcı olduklarının vurgusunu yaparak, şunları kaydetti; “Okulumuzda her sene temizlik parası, tamirat parası, fotokopi parası adı altında para toplanmakta ve 2 top A4 kağıt bağışı yapmamız İstenmektedir. Hatta zaman zaman velilerin okulda temizlik yapması gerekmektedir. Ancak bunlara rağmen okulda çocuklarımıza yeterli hizmet, nitelikli eğitim sağlanamadığı gibi, okuldaki hijyen koşullarının yetersizliği nedeniyle çocuklarımız sıkça hastalanmakta, enfeksiyon kapmaktadır.”

“BÜTÇE TALEP EDİYORUZ”

Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığından, okullar için ekonomik destekte bulunmasını talep ederek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Biz veliler olarak, hem kendi çocuklarımıza hem de ülkenin yoksul çocuklarına reva görülen bu uygulamalara derhal son verilmesini istiyoruz. Milli Eğitimin amacı, her öğrencinin eşit koşullarda, eşit imkânlarla eğitim almasını sağlamaktır. Tüm çocuklarımıza sağlıklı koşullarda nitelikli eğitim verilmesini talep ediyoruz. Bizim vergilerimizle oluşan kamu kaynaklarının çocuklarımız için kullanılmasını istiyoruz. Devlet okulları için zorunlu "bağış” değil, bütçe talep ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'na ve tüm sorumlulara bir kez daha hatırlatıyoruz: Nitelikli kamusal eğitim tüm çocuklarımız için anayasal bir kazanım ve temel bir insan hakkıdır.”

Yapılan açıklama sonrası veliler olaysız dağıldı. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Velilerden,, “Yetersiz, Hizmet”, Tepkisi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı