Haber Detayı
12 Aralık 2017 - Salı 08:26
 
Veterinerlerden 'Kuduz' Uyarısı
Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir, Türkiye'de hayvan hastalıklarına değinerek zaman zaman karşılaşılan kuduz hastalığı ile ilgili uyarıda bulundu. Özdemir, kuduz hastalığının geç kalındığı takdirde ölümcül olabileceğini vurguladı.
Sağlık Haberi
Veterinerlerden 'Kuduz' Uyarısı

Kuduz hastalığı nedeni ile dünyada her gün 160, her 10 dakikada 1 ve yüzde 40'ı çocuk olmak üzere yılda 59 bin kişi hayatını kaybediyor. Kuduz belirtileri ortaya çıktığında hem hayvanlar hem de insanlar için ölümcül bir hastalık olduğunu kaydeden Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ertuğrul Özdemir, şüpheli hayvanlarla temas öncesi ve sonrasına dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.

“AŞILARI TAKİP EDİLMELİ”

Özdemir, hayvan sağlığının yaz ve kış farklı olduğunu dile getirerek, “Evlerinde hayvan bakanlar kendileri bu kontrolleri yapmak zorunda. Hayvanların sağlık bakımları özellikle irtibat kurdukları veteriner hekimleri tarafından takibi sürdürülmeli. Hayvan bakımı yazın farklı kış aylarında farklı oluyor. Yıllık aşılma, iç ve dış parazit aşılar takip edilmeli. Kedi ve köpeklerde genel olarak 3 ayda bir parazit ilacı kullanılmalı. Periyodik olarak verilmeli. Köpeklerde parazit olduğu zaman bunlar gözle dahi görülmez ve sağa sola dağılır.  Gıda maddelerine ve hayvanı sevme sırasında insana dahi bulaşabiliyor. Bu da insanlarda kist hastalığına neden oluyor. Kedi ve köpek besleniyorsa hem kendi sağlığı hem de hayvan sağlığı için hastalığa dikkat edilmeli” dedi.

“KUDUZ AŞISINA DİKKAT”

Kuduz aşısına da dikkat çeken Özdemir, son zamanlarda bazı ilçelerde kuduz vakasını arttığını vurgulayarak şöyle konuştu: “Yavru iken kedi ve köpekler özellikle 1,5 aylık iken karma aşısı dediğimiz gençlik aşısı da yapılıyor. 21 gün geçtikten sonra tekrar bir aşı söz konusu oluyor. 6 ay sonra bir daha yapılıyor. Daha sonra da senede bir olmak üzere gençlik hastalığına karşı gençlik aşısını da yaptırmak gerekiyor. 3 aylık olduktan sonra kuduz aşısı da yapılmalı. Son zamanlarda Pütürge,  Doğanşehir’de kuduz vakaları biraz çok oldu. Bu kuduz artışına tedbirler almak gerekiyor. Bakanlığında bu konuda çalışmaları var. Zaten bakanlığımız kedi ve köpeklere ücretsiz kuduz aşısı yapmak. Tarım İl ve İlçe müdürlükleri bu konuda aşılar yapmaktadır. Düzenli bir şekilde kuduz aşısı yapılırsa hayvanlar bu hastalığa yakalanmayacaktır.”

“TEDAVİSİ YOK”

Özdemir, kuduz hastalığına yakalanıldığı takdirde tedavisinin olmadığını da dile getirerek, “Kuduz hastalığına yakalandınız mı, tedavisi yok.  Kişi, kuduzdan şüpheli bir hayvan tarafından ısırıldığı zaman kişiye koruyucu aşılama yapılıyor. Kuduza yakalandığı zaman vatandaş tedavi edilmiyor. Kedi, köpek insanı ısırdığı zaman hemen müşahede altına alınmalı. O hayvan 10 gün koruma altına aldığını zaman kuduz olup olmadığı belli olur. 10 gün içinde kuduz mikrobu taşıyan hayvan daha sonra kudurarak ölür. Kuduz belirtisi yoksa da kendini belli eder.  Tabi o günlük süre zarfında kişiye aşı da yapılıyor. Eğer hayvanı bulamadığımız takdirde hemen aşıya tabi tutulmalı.”

“ISIRMANIN BEYNE YAKINLIĞI ÖNEMLİ”

Kuduz hayvanın ısırma yerinin de önemli olduğunu kaydeden Özdemir, son olarak, “Kuduz aşısı hemen yapıldığında kurtarılma oluyor ama burada ısırmanın beyne yakınlığı da önemli. Kuduz mikrobu beyine yayılarak burada negri cisimcikleri oluşturuyor.  Ondan sonra kuduza yakalanan kişinin kudurarak ölmesine neden oluyor. Beyne yakınlığı uzaksa hastalıkta geç yayılıyor. Aşı, daha çabuk çalışıyor. Sürüngenler yani soğukkanlı hayvanlar hariç, sıcakkanlı hayvanların hepsinde oluyor. Hayvan hareketlerinin olduğu zamanlarda daha çok yaygınlaşıyor. Yabani hayvanlarda, kuduz hastalığını taşıyanlarda bunu getirip diğer hayvana bulaştırabilir. Kudurduğu zaman şuursuz bir saldırı başlıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Veterinerlerden, 'Kuduz', Uyarısı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Veterinerlerden 'Kuduz' Uyarısı
Yorumlar
Haber Yazılımı