Haber Detayı
21 Mart 2018 - Çarşamba 09:55
 
Yabancı Öğrenci Sayıları Paylaşıldı
Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından, geçici Koruma Altındaki Öğrencilerin Eğitimine Yönelik Koordinasyon Toplantısı yapıldı. Toplantıda, İlimizde Bakanlığımıza bağlı anaokulu, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumları olmak üzere 239 okulda toplam 3 bin 814, Beydağı Geçici Eğitim Merkezinde ise bin 908 Suriyeli öğrenci öğrenim görmekte olduğu bildirildi.
Video Haber Haberi
Yabancı Öğrenci Sayıları Paylaşıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından, geçici Koruma Altındaki Öğrencilerin Eğitimine Yönelik Koordinasyon Toplantısı yapıldı. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya UNİCEF Eğitim Böl. Başkanı Brenda Haiplik, UNİCEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamella, Vali Ali Kaban, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Bakan Danışmanı İsmail Güler, Suriyeli Çocukların Türk Eğt. Sist. Entg. dest. Proj. Koor. Bakanlık Müşaviri Haydar Şahin, Daire Başkanı Yalçın Köksal Demir ile illerin il Milli Eğitim Müdürleri katlım sağladı.

“OKULLAŞMA ORANININ YÜZDE 89 ORANIDIR”

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya’da yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar da okuma oranının büyük bir seviyede yer aldığını ifade ederek, şunları söyledi; “Malatya bir irfan ve bilgi şehridir. Kayısının ana vatanıdır. Anadolu serdarı Battalgazi’nin Anadolu’nun İslamlaşma sürecindeki ana karargâhıdır. İlimizde Bakanlığımıza bağlı anaokulu, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumları olmak üzere 239 okulda toplam 3 bin 814 Beydağı Geçici Eğitim Merkezinde ise 1bin 908 Suriyeli öğrenci öğrenim görmektedir. Suriye uyruklu öğrencilere yönelik olarak destekleme ve yetiştirme kursları açılmıştır. Destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında ilimizde 15 okulda 656 Suriye uyruklu öğrenci eğitim verilmektedir. Destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında 138 Suriye uyruklu öğrenci taşınmaktadır. Suriyeli mülteci misafirlerimizin kendilerini geliştirmeleri meslek edinmeleri ve Sosyal aktivitelere katılmaları amacıyla düzenlenen Hayat Boyu Öğrenme kapsamındaki kurslarımıza toplam bin 973 kursiyer katılmıştır. Ayrıca yetişkinlerin Türkçe öğrenmeleri amacıyla açılan kurslara bin 492 kursiyer katılmış olup bu kurslarımız devam etmektedir. Bakanlığımızca Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine entegrasyonunun desteklenmesi projesi kapsamında ilimize 77 Türkçe öğreticisi, 3 rehberlik öğretmeni görevlendirilmiştir. İlimize görevlendirilen Türkçe üreticilerinin 26'sı Beydağ’ı geçici Eğitim Merkezinde, 51 Suriye uyruklu öğrencilerin yoğun olduğu bakanlığımıza bağlı okullarımızda görev yapmaktadırlar. İlimizdeki Suriyeli öğrencilerin çağ nüfusu göç idaremizin bize verdiği son rakamlara göre 6 bin 439’ dur. Biz, bu çocuklarımızın 5 bin 722’ sini okullaştırdık. Bunun 3 bin 814’ ü Türk eğitim sistemi içerisine alındı,  bin 908’i ise Geçici Eğitim Merkezinde Suriyeli eğitim müfredatına göre öğrenimlerini görmektedir. İlimizdeki çağ nüfusunun Suriyeli çocuklarımızın çağ nüfusunun toplam okullaşma oranının yüzde 89 oranıdır. Bu ciddi bir rakamdır” dedi.

“ÜLKE OLARAK ONLARA KUCAK AÇTIK”

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ise zorunlu nedenlerden dolayı ülkelerini terk eden vatandaşlara ülke olarak kucak açıldığını ifade ederek şu açıklamalara yer verdi; “Pek çok ülkelerin ve milletlerin büyük acılar çektiğini, büyük sıkıntılar içerisinde olduğunu da hepimiz gözlemliyoruz. Bu kaynayışın, bu hareketliliğin paralelinde de getirmiş olduğu acılar, zulümler ve sıkıntılar ile birlikte, insanların çok büyük trajediyi de yaşamaları da bir hakikat. Dolayısıyla bugün yer yüzünde 60 milyon civarında göçmen insanın varlığının dile getirilmesi, dünya üzerinde eğer göçmenler bir yerde toplanacak olsalar, dünyanın en büyük 23. Ülkesi olma özelliğini elde edecekler. Deyim yerinde Türkiye, dünyanın merkezinde olan bir yerdedir. Öyle ki 2-3 saatlik uçuşlarla 60’a yakın ülkeye çok rahat ulaşabilme imkanını yakalayan öyle bir konumda olan ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti böylesine bir süreçte de Suriye’de yaşanan hadiseye ilgisiz kalmadı, zulümden kaçan herkese kucak açmak ve onlara yardımcı olmak gibi bir pozisyonu üstlenmiş oldu” dedi.

“YABANCI DÜŞMANLIĞI EN BÜYÜK TEHLİKE”

Malatya Valisi Ali Kaban ise,  Siyasi tarihe baktığınızda Lucas kitabında, ‘En büyük tehlike Hitlerin yarattığı tehlikedir’ sözlerini örnek göstererek, yabancı düşmanlığının tehlikeli olduğunu vurguladı ve şu açıklamalara yer verdi;  “Aynı zamanda göç kelimesinin tam karşılığı olarak sürekli göçler yaşıyor. Biz, bunu 1800’lü ve 1900’lü yıllarda yaşadık. En son 21. yüzyılın başında Orta Doğu’nun yeniden istikrarsızlığa ulaşması ile birlikte tekrar yaşadık ve yaşıyoruz. Öyle bir şeydir ki bu yabancı düşmanlığı Almanya’da Hitler’i çıkarmıştır. Yabancı düşmanlığı üzerinden beslenen bir sistem olmuştur. Bu anlamdaki siyasi tarihe baktığınızda Lucas kitabında, ‘En büyük tehlike Hitlerin yarattığı tehlikedir’ diyordu. Sosyalizm ve Kominizim tehlikesinden bile daha büyüktür diyordu 1900’lü yıllar için. En son izleyebildiğimiz kadarı ile benzer bir sıkıntı İtalya’da yaşanıyordu. Ciddi bir yabancı düşmanlığı oluşmuş durumda. Ki oluşan göç oranı orantılığında bizimkinin yanında hiç sayılabilir. Biz sürekli göç alıyoruz. Ama baktığınızda milletimiz büyük bir hamiyetle, büyük bir himmetle bunu bir yabancı düşmanlığı değil bilakis bir misafirperverlik olarak algılıyor. Bu anlamda bu misafirperverlik sadece toplumun bir hissiyatı olarak değil aynı zamanda devlet sisteminin de bir yaklaşımı olarak işte bizi burada bir araya getirmiş bulunmakta. Olayın sadece ekonomik boyutta değil sosyo-psikolojik etkileri var. Bir arkadaşım bakanlıkta bu konu hakkında çalışıyor. Zaman zaman görüştüğümüzde yapılan çalışmalardan bahsediyor. Hakikaten Milli Eğitim Bakanlığımız bu hususta çok büyük bir gayret sarf ediyor. Çok güzel çalışmalar yaptığınızı biliyorum. Ve bu çalışmaları hem profesyonelce yürütüp hem de hissiyat olarak bu insanlar konuğumuz ve biz konuğumuza iyi davranır mantığı ile yürütebilmek hakikaten insanlık açısından da takdire şayan bir gayret” diyerek sözlerini tamamladı.

 Program, yapılan sunumların ardından sunumlar ile devam etti.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Yabancı, Öğrenci, Sayıları, Paylaşıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı