Haber Detayı
15 Haziran 2019 - Cumartesi 14:44
 
Yanlış Beslenerek Spor Yapmayın!
Uzman Diyetisyen Dilara Yıldız, sağlıklı yaşamanın sırları konusunda püf noktalar hakkında bilgiler verdi. Yıldız, Yanlış beslenerek yapılan sporun kişiye zarar verdiğini söylüyor.
Sağlık Haberi
Yanlış Beslenerek Spor Yapmayın!

Malatya'da Özel bir hastanede uzaman diyetisyen olarak görev yapan Dilara Yıldız, Sporun günümüzde önemli bir yere sahip olmaya başlaması, toplumun bu konuda bilinçlenmesi oldukça sevindirici olduğunu söyledi.

"SPOR ÖNCESİ BU GIDALARDAN UZAK DURUN"

Spor yapan vatandaşlara bazı gıdalar konusunda tavsiyelerde bulunan Yıldız;"Sağlıklı yaşam için, zayıflamak- vücut geliştirme amacıyla, ya da hobi olarak günlük yaşantımızda bir şekilde spor yapmaya çalışıyoruz. Bunun için birçok alternatifimizde var artık. Sporun günümüzde önemli bir yere sahip olmaya başlaması, toplumun bu konuda bilinçlenmesi oldukça sevindirici.
Ama spor yaparken mutlaka doğru beslenmeye dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü yanlış beslenerek yapılan spor tek başına bir anlam ifade etmediği gibi farkında olmadan kişiye zarar verebiliyor. Eğer spor yapıyorsanız beslenme tarzınızı gözden geçirmenizde, gerekirse uzman desteği almanızda yarar var, Egzersizden en az 2 saat önce mutlaka bir öğün yapınız. Çünkü spordan önce depoları doldurarak spor sırasında zihinsel ve bedensel performansınızı yükseltmiş olacaksınız. Ancak besin seçiminiz spora uygun olmalı. Kolay sindirilebilir, düşük glisemik indekse sahip, performansınızı artıracak besinleri tercih etmelisiniz. Basit şeker içeren hamur işleri, tatlı, rafine yiyecek- içecekler, beyaz ekmek, patates, pirinç pilavı, makarna gibi besinlerden spor öncesi uzak durulmalıdır.
Çünkü bu gıdalar yüksek glisemik indekse sahip olduklarından insülin seviyesini artırır. Dolayısıyla yağ yakımını da zorlaştıracaktır. Bu nedenle düşük yağlı kompleks karbonhidratlı gıdalar spor öncesi alınmamalıdır" diyerek spor öncesi tüketilmesi gereken besinler için ise şunları söyledi; "Yarım yağlı veya yağsızsüt, yoğurt, meyve, dikkatli ölçüde ceviz-badem, az yağlı peynir, tam tahıllı ekmek, haşlanmış yumurta veya birkaç tane yumurta beyazı, çiğ sebzeler tüketilmelidir"

   

 

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Yanlış, Beslenerek, Spor, Yapmayın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı