Haber Detayı
08 Şubat 2018 - Perşembe 17:51
 
“Yapanlardan Hesap Sorulacak”
Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Önder Vakfı İmam Hatipler Derneği Malatya şubesini ziyaret etti. Ziyaretin gündeminde 28 Şubat ve sonrasında yaşananlar yer alırken, Çalık, “28 Şubat’ın hesabı sorulacak” dedi.
Video Haber Haberi
“Yapanlardan Hesap Sorulacak”

Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Önder Vakfı İmam Hatipler Derneği Malatya şubesini ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Önder Vakfı İmam Hatipler Derneği Malatya şube Başkanı Abdurrahman Taşkesen, “Öncelikle Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’a bu güzel ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yurtlarımızda, pansiyonlarımızda değerler eğitimi veriyoruz. Burada eğitimli kadrolardan yararlanıyoruz.  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen programlara da uyuyoruz.  Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından AR-GE çalışmalarında gençliğin korunmalarına yönelik kamu çalışmaları ile STK buluşmaları gerçekleştiriyoruz. Öğrenci yurdumuz 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kamu hükmünde kararname ile Önder Vakfı'na tahsis edildi şu anda 75 öğrencimiz bu yurdumuzda kalıyor” dedi.

 “CUMHURBAŞKANIMIZ BU KONUDA HASSASİYETLİ”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 28 Şubat mağdurlarına yönelik birçok çalışma yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini vurgularken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda çok hassas olduğunu ifade etti ve şunları söyledi; “Önder Vakfının Çocuklarımız daha iyi yetiştirmek daha iyi geliştirmek imam hatibin iyi anlatabilindiği o çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. 28 Şubat döneminde hakların inkitaya uğradığı dönemde insanlarımızın mağduriyetlerini gidermek için çok önemli yasal düzenlemeler yaptık. Meclisimizde 24. dönemde özellikle Malatya'da oluşturulan 28 Şubat platformundaki kıymetli kardeşlerim, o gün 28 Şubat platformunun oluşmasına vesile olmuş ve tüm Türkiye'den de 28 Şubat'tan mağdur olan kardeşlerimiz taleplerini bize iletmişti. Geriye dönük haklarının iadesi, Sosyal Güvenlik nezdinde birimlerinde oluşan açık dahil olmak üzere memuriyetlere yeniden dönüş, o esnada görevli olan ya da stajyer memur olan kardeşlerimizin görevlerine dönmesi konusunda çok önemli yasal düzenlemeleri yapmıştık. 40 yaş sınırı çok önemli bir sınırda. 28 Şubat 1997 yılında mağduriyet yaşayıp çalışan ve sonrasında 40 yaşında olduğu için memuriyete atanamayanlarda 40 Yaş sınırını ortadan kaldırdık. O dönemde öğrenci olup okullarını bitiremeyenlere 2007'de getirmiş olduğumuz af ile okullara dönüşlerini sağladık. Okumalarını ve sonrasında mesleklerini icra etmelerine vesile olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyeti hepimizin hassasiyetidir. Bu hem insanı hem de İslami hassasiyettir” dedi.

“HESABI SORULACAK”

Çalık, “28 Şubat'ı yapanlar ile ilgili davalarımız devam ediyor. Ankara'da devam eden davalarda arkadaşlarımız da müdahil olmuş vaziyetler. Davaları yakın bir şekilde takip ediyorlar. 28 Şubat yargılamalarında o süreci en ağır şekilde yaşayan şehirlerden bir tanesi Malatya’dır.  Malatya o dönemde ilk olarak seçilmiştir. Üniversite başta olmak üzere meydana getirilen başörtüsünü yasakladı. Sonrasında ulusal basında kara cuma diye atılan manşetleri bugün gibi hatırlıyorum. O gün üniversitenin en dışından içeriye, kız çocuklarımız başörtüsüyle içeriye giremiyordu. Otobüslerde başlarını açıp üniversitenin bahçesine girebiliyorlardı ancak.Mahkemelerimiz İnşallah, adaletin tecelli ettiği yer olacak. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir, hukuk Devleti'nin gereği yerine getirilecek. Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak üzere yapılan darbeler milleti yapılan darbelerin hesabı da bu mahkemelerde sorulacaktır inşallah” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Yapanlardan, Hesap, Sorulacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı