Haber Detayı
16 Mart 2018 - Cuma 14:39
 
“Yatırımcılar Sıraya Giriyor”
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Malatya’da “Gelir İdaresi Başkanlığı 2017 Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi ve 2018 Yılı Hedeflerinin Belirlenmesi Toplantısı”na katıldı. Ağbal, Türkiye ekonomisinde bir sorun olmadığını ifade ederek, Türkiye’nin bir çekim merkezi olduğunu kaydetti ve yatırımcıların ülkeye yatırım yapmak için sıraya girdiklerini söyledi.
Video Haber Haberi
“Yatırımcılar Sıraya Giriyor”

 Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Valisi Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, birçok ilden katılan vergi dairesi il müdürleri katıldı.

“YATIRIM YAPMAK İÇİN YARIŞIYORLAR”

İlk olarak Türkiye ekonomisini değerlendiren Ağbal, Türkiye’nin çekim merkezi olduğunu belirterek, şunları söyledi; “Gerçekten olağanüstü işler yapıldı bu dönemde. Türkiye ekonomik olarak da çok güçlendi. Özel sektör yatırımları olağanüstü ölçüde arttı. Artan yatırımlar ister istemez, Türkiye'nin Dışa açık ekonomi politikaları çerçevesinde artan ihracatı getirdi. Bugün Türk ihracatçısı, dünyanın dört bir tarafında pazar peşinde. Girmediğimiz ülke yok, önce Türk Hava Yolları giriyor, ardından ihracatçı giriyor. Türk Hava Yolları orada uçuşa başlıyor, bizim küçük ve orta ölçekli birçok girişimci işletmemiz dünyanın dört bir tarafında farklı pazarlarda dünyadaki rakipleriyle yarışıyor. Devlet olarak arkalarındayız her türlü desteği veriyoruz. Nasıl veriyoruz, topladınız vergilerde veriyoruz. Bugün Türkiye'ye bölgesinde çekim merkezi, herkes Türkiye'ye gelip yatırım yapmak istiyor. Siz bakmayın birilerinin oluşturduğu Karamsarlık havalarına. Türkiye ile ilgili sorun dışarıda değil ki, içerideki evhamcılardan.  Her gün okuyoruz, bakıyoruz yapılanlara bakıyoruz. Uluslararası firmalar Türkiye'de her gün daha yeni yatırımlar yapıyorlar yatırım yapmak istiyorlar, yatırım yapmak için birbirleriyle yarışıyorlar. Türkiye'ye yatırım yapan kayıp mı ediyor, kazanıyor. Bugün son 15 yıldır Türkiye'de yatırım yapan bütün yatırımcılar Türkiye'den kazandıklarını tekrar Türkiye yatırdılar. Daha da yaptırmak istiyorlar. Yanlarındayız, onlar Türkiye'ye daha fazla yatırım getirsinler, daha fazla istihdam konuşsunlar, Biz de devlet olarak onlara daha fazla destek verelim” dedi.

“SAVUNMA SANAYİSİNDE İHRACATÇI OLACAK”

Ağbal, savunma ve güvenlik alanında birçok yatırım ve projelerin yapıldığını kaydederek, Türkiye’nin savunma sanayide ciddi ihracat yapacağının vurgusunda bulundu ve şunlara yer verdi; “Bugün Türkiye savunma, güvenlik alanında artık kendi silahını, kendi teçhizatını, kendi helikopterini, kendi uçağını, kendi mühimmatını yapan bir ülke haline geliyor. Her geçen gün başlattığımız projelerle savunma güvenlik alanında hem kendi ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz, hem de bence daha önemlisi, Türkiye savunma, güvenlik alanında ciddi bir ihracatçı olacak.  Bugün Afrin’de operasyonlar devam ediyor. Burada artık kendi silahlarımızla, İHA’larımızla, tanklarımızla, uçaklarımızla, helikopterlerimizle bu operasyonları yürütüyoruz.  Ben huzurlarınızda bütün mühendislerimize, askerlerimize bu projelerde emek veren, fikir üreten, cesaretle bu projelere koşturan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Biz bunları nasıl yapıyoruz, topladığımız vergilerle yapıyoruz. Biz bu sene savunma güvenlik bütçemizi iki kat arttırdık. Eğer melese güvenlikse, ülkenin bekasıysa seferber oluruz dedik”

“EKONOMİ TIKIRINDA İŞLİYOR”

Ekonomi ile yapılan eleştirilere cevap veren Ağbal, Ekonominin tıkır tıkır işlediğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu;  “Ekonomi tıkırında işliyor. Bugün 2017 yılında ekonomideki sağladığımız başarıları 2018 yılında da aynen devam ettiriyoruz. Dün açıklandı rakamlar, son bir yılda istihdamda 1 Milyon 611 kişi yeni istihdam artışı sağlamışız. Bir taraftan ekonomi büyütüyoruz, diğer taraftan da bütçe disiplininden vazgeçmiyoruz. Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Bütçede öngördüğümüz hedef, bütçe açığı milli gelirin 1 açığı olsun, ne oldu 1,5 oldu.  Çok yazdılar, çok konuştular Aralık ayı geldi bu bütçe açığı 2 geçecek dediler Ocak ayı geldi bütçe sonuçları açıklandı suspus oldular.  Şimdi Aynı şeyi, 2018 yılı için yapıyorlar. Çok gördük bunları, çok okuduk. Türkiye ekonomisi üzerinde sürekli evhamlar üretenler, sürekli felaket senaryosu yazanlar her defasında hüsrana uğradı. Kim kazandı millet kazandı. Biz kendimize güveniyoruz, çünkü bu millet her şeyin en iyisini hak ediyor. Ama bütün bunları yaparken kimsenin bize de akıl vermesi ne gerek yok, bizim bize ders vermesine gerek yok.  Bize söylediklerini Biz onlardan daha iyi biliyoruz”

“ ELLERİNİZ KİRLENSİN, ELLERİNİZ YAĞLANSIN”

“Oturan değil, çalışan bir vergi teşkilatı” istediğini ifade eden Ağbal, Esnaflara gitmelerini hallerini anlamalarını ellerini sıkmalarını isteyerek şu sözlerle açıklamasını sürdürdü;  “ Vergi kanunla konulur, ama idare ile toplanır. Dolayısıyla kanunu yapsanız bile toplama mevzu bahis olunca, idareni mutlaka etkin ve verimli bir şekilde toplaması lazım. Burada vergi politikasında AK Parti hükümetleri olarak ortaya koyduğumuz temel bir yaklaşım var. Vergide adalet, vergide ödeme gücü ilkesinin esas alınması. Vergi politikasının ülkenin kalkınmasına odaklanması, verginin yatırımı, üretimi istihdamı ve ihracatı destekleyecek şekilde dizaynı ve uygulanması gerekir.  Mükellefe tam Güven eksik Güven değil. Vatandaşımız alın teri ile ürettiği, kazandığı paradan getirip vergisini vermeye çalışıyor. Önce onun hakkını teslim edeceğiz. Vatandaş olmazsa, kazanmasa, riski almazsa nereden vergi alacağız.  Bir kere vatandaşla olan ilişkilerimizi kurarken, bunu hiçbir zaman için aklından çıkarmayacağız. Esnaf aş bekleyen ailesine nafaka çıkartmaya çalışıyor. Ay sonu geldi mi de muhasebeci geliyor, şu kadar vergi var diyor. Biz bu esnafımızın, bu atmosferini, bu inanç dünyasını, içimizde hissedeceğiz. Zaten karşılıklı güveni, saygıyı yapabilirsek ne ala. Onun için bütün başkanlara, müdürlere, müdür yardımcılarına, memurlara söylüyorum, çıkın dairelerinizden. Gidin Küçük Sanayi sitelerini gezin, organize sanayi bölgelerine gidin esnaf ziyaretleri yapın. Onları dinleyip anlamaya çalışın. Sorunları varsa dertlerine ortak olun. Oturup çaylarını içmek lazım, ellerini tutmak lazım. Bizimde ellerimiz kirlenecek, bizimde ellerimiz yağlanacak, bizimde elimiz yağlanacak. O zaman değerini anlarız o emeğin o topladığımız vergilerin. Tabi ki, vergi vermek her vatandaşın anayasal görevi. Vergiler verilecek ki işler yapılsın, vergiler olmazsa o zaman gidersiniz borçlanırsınız. Borçlanmak çare mi? o zaman gider yine vatandaştan alırısınız. Vergiler verilecek, ama adaletle toplanacak. Gönüllülük esastır. Vatandaşın gönüllü vermesi hususunda idare olarak bize büyük görevler düşüyor. Biz de işlerimizi yaparken vatandaşa güveni esas alan bir yaklaşımla hareket edelim diyoruz.  Vergisini zamanında ödeyen vatandaşlarımıza 5 vergi indirimi getirdik. İşte vatandaş vergi borcunu ödeyemeyen vatandaşa, sadece iyi gün dostu değil, kötü gün dostu olduğumuzu da göstermek için kolaylaştırılmış tecvit müessesini de getirdik. Vergisini düzenli veren ve Allah Göstermesin işleri kötü giden Esnafın, ilk elinden tutması gereken biz olacağız dedik.

“İŞ YAPMA DEVRİNİ KAPATACAĞIZ”

Gelişen teknoloji ile birçok işlemi elektronik ortamda gerçekleştirildiğini ifade eden Ağbal, “Gelir İdaresi Başkanlığı birçok konuda ardı ardına teknoloji çözümleri kullanıyor. Gerçekten Türkiye'de E-Devlet uygulamaları birçok kurum da var ama Gelir İdaresi Başkanlığı o anlamda bir numara desem yanlış olmaz. Teknolojik çözümleri kullanma yaygınlığı bakımından gerçekten önde. Öncü vaziyette bugün elektronik tebligatı en yaygın bir şekilde uygulayan kurum Gelir İdaresi Başkanlığı. Biz, başladık bizden talep ediyorlar. Bizimkilerini de tebliğ eder misiniz diyorlar. Elektronik defter, elektronik ortamda defter beyan sistemi. Bunları hep sizlerin geliştirdiği teknolojik çözümler. Elektronik arşiv elektronik fatura elektronik sevk irsaliyesi ve en son olarak interaktif Vergi Dairesi. Şu anda temel amacımız bu konuda buradan da güzel fikirler çıkması lazım. İnteraktif Vergi Dairesi projesi ile nihai amacımız vatandaşın hiçbir işlem için vergi dairesine gitmesine gerek olmaksızın bütün işlemlerini yapması. Bütün başvuruları elektronik ortamda yapması idarenin bütün Tebligatları bütün geri dönüşleri elektronik ortamda yapması ve bu sayede vergi dairelerinde iş yapma devrinin kapanması.  Bunu yapacağız da, tamamen vergi daireleri kapanacak. Ama ne olacak Belki şehir merkezlerinde çok az noktalarda başvuru merkezleri olacak. Yani yaşlı olur ben bunu kullanmayı bilmiyorum diyen vatandaşlara hizmet verecek buralar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Yatırımcılar, Sıraya, Giriyor”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Yatırımcılar Sıraya Giriyor”
Yorumlar
Haber Yazılımı