Haber Detayı
30 Aralık 2017 - Cumartesi 12:29
 
“Yedekte Su Var”
Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, yer altı sularındaki azalma ile ilgili vatandaşları susuz bırakmamak için çalıştıklarını ve kayıp kaçakları sularında kontrol edildiğini söyledi.
Gündem Haberi
“Yedekte Su Var”

Nüfus artışı ve küresel ısınma nedeniyle tatlı su kaynakları tüm illerde olduğu gibi Malatya’da da giderek azalıyor. Yetersiz yağışlar, aşırı buharlaşma, mevcut su kaynaklarının tüketimi ve kirletilmesi nedeniyle hızla azalan su kaynakları, insanlık için büyük tehlike olmaya devam ediyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, Malatya’nın su oranı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kurak geçen iklimden dolayı yaşanan su sıkıntısı ile ilgili açıklama yapan Özdemir, yer altı suları ile ilgili azalma olduğunu tespit ettiklerini ve konu ile ilgili çalışma yaptıklarını da söyledi.

“HAZIRLIKLI OLARAK ÇALIŞIYORUZ”

Vatandaşları susuz bırakmamak için çalıştıklarını dile getiren Özdemir, “Yeraltı sularının sularında bir azalma olduğunu biz de tespit ettik. Bu amaçla merkezde ilgili kayıt ve kaçak sularımızı kontrol ederek kontrol altına alarak vatandaşları susuz bırakmamak için çalışıyoruz. İlçelerde ise yeni açacağımız sondajlar ile su arzını sağlamaya çalışacağız. Onunla ilgili şu an yaptığımız bir çalışma yok ama hem içerde hem merkezde duruma hazırlıklı olarak çalışıyoruz” dedi.

“35 TANE BÜYÜK SONDAJIMIZ VAR”

Olası risklere karşı tedbirlerinin olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet çakır ise, “ O konuda bizim hava lojmanları bölgesinde 35 tane büyük sondajımız var. Risklere şu anda bizim 700 litre yedekte bekleyen suyumuz var” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Yedekte, Su, Var”,
Yorumlar
Haber Yazılımı