Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 14:25
 
Yemek kültürümüzü Yaşatalım
Malatya Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cumali Çetinkaya, "Unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerimizin eşsiz tatlarını tüm Türkiye'de bilinir hale getirmek tek isteğimiz" dedi.
Kültür Haberi
Yemek kültürümüzü Yaşatalım

Son dönemlerde önemi artan Gastronomi Turizmi’nin Malatya'da da artış sağlaması ve unutulmaya yüz tutan yöresel yemeklerin bilinir haline gelmesi amacıyla Malatya Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cumali Çetinkaya, yerel yöneticilerden destek istedi. 

Çetinkaya yaptığı açıklamasında konu ile ilgili şu bilgilere yer verdi;"Ülkeler için önemli bir gelir kaynağı olan Gastronomi Turizmi’nde ülkemizi büyük bir potansiyele sahip olduğu ortadadır. Malatya Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği olarak büyük bir potansiyele sahip olan mutfağımızı dünyaya tanıtmak en büyük amacımızdır. Unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerimizin eşsiz tatlarını tüm Türkiye'de bilinir hale getirmek tek isteğimiz. Bu amaçla mutfağımızın tanıtımında yerel yönetimlerin desteğine ihtiyacımız vardır. Yöresel yemeklerimizin tanıtımı için organize edilen festival, fuar vs. gibi etkinlikler yerel yönetimler tarafından destek görmüyorsa istenilen sonuca ulaşamayız. Örnek verecek olursak; UNESCO şehri Gaziantep’te her kesim tarafından desteklenen Gastronomi adına çalışmalar yapılmış olup Dünya’ya ses getirmiştir. Malatya Profesyonel Aşçılar ve Pastacılar Derneği olarak yerel yönetimlerle çalışmaya her daim hazır olup üstümüze düşen bütün görevleri en iyi şekilde yapacağımızın kanaatindeyiz. Buradan yeni seçilen tüm Belediye Başkanlarımızdan talebim zengin bir yöresel mutfaklara sahip olan Malatya’mıza sahip çıkmak."

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Yemek, kültürümüzü, Yaşatalım,
Yorumlar
Haber Yazılımı