Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 14:41
 
Yeni Basın Kartları Kullanımda
Değişen basın kartları için Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti (MGTC) Başkanı Fatih Avcı'dan açıklama geldi. Avcı; "Şehrimizin bütün emniyet görevlilerine, şoförlerine, güvenlik güçlerine ve basın mensuplarının görev yaptığı her alandaki giriş ve çıkışı sağlayan, bu kartın gazeteciye verdiği imtiyazların, karşı taraftan bilinmesi gereken bütün görevlilere sesleniyoruz. Sarı basın kartının bütün yetkileri turkuaz ve pembe tonlu yeni basın kartına aktarıldı.
Video Haber Haberi
Yeni Basın Kartları Kullanımda

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte Başbakanlık basın yayın enformasyon genel müdürlüğü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına bağlanması ile birlikte gazetecilerin kullandıkları basın kartlarında da değişliğe gidildi. 'Sarı Basın kartı' diye adlandırılan basın kartları yerini Turkuaz ve pembe tonların karışımı kartlara bıraktı.

MGTC Başkanı Fatih Avcı, alanda çalışan basın mensuplarının mağduriyet yaşamaması amacıyla habercilerin çalıştığı alanlara seslendi. Avcı açıklamasında şunları söyledi;  "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından artık yeni basın kartları bugün itibariyle tüm Türkiye’de basın kartı sahiplerine dağıtılmaya başladı. Sarı basın kartı olarak bilenen kartı, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından veriliyordu. Fakat sarı basın kartında bir değişime gidildi. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından verilen sarı basın kartındaki özlük ve kullanım hakları tamamen bugün itibariyle yeni verilen turkuaz ve pembe temalı yeni kartlara aktarıldı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanlığı tarafından imzalanıp, basın kartı almaya hak kazanan gazetecilere verilmiş ve değiştirilmiş oldu. Biz bu konuda bir mağduriyet yaşanmamasını istiyoruz. Bunun için de Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı olarak şehrimizin bütün emniyet görevlilerine, şoförlerine, güvenlik güçlerine ve basın mensuplarının görev yaptığı her alandaki giriş ve çıkışı sağlayan, bu kartın gazeteciye verdiği imtiyazların, karşı taraftan bilinmesi gereken bütün görevlilere sesleniyoruz. Sarı basın kartının bütün yetkileri turkuaz ve pembe tonlu yeni basın kartına aktarıldı. Bu konuda bir kafa karşılığı olacak. ‘Bu kart basın kartı ama sarı basın kartı değil’ denecek. Oysaki eski basın kartının rengi sarı olduğu için sarı basın kartı olarak adlandırılıyordu. Fakat önemli olan bu kartın işlevselliğiydi. Şimdi aynı haklar bundan sonra yeni basın kartı için de geçerli. Malatya’da yaklaşık 60 gazetecide bu kart bulunmakta. Gazetecilerin görev yaptığı bütün kamu kurum ve kuruluşların görevlilerine sesleniyorum. Bu basın kartı, Cumhurbaşkanlığı tarafından dağıtılan yeni basın kartlarıdır. Lütfen bütün gazeteci arkadaşlar yeni basın kartını gösterdiğinde rengine takılarak bir zorluk çıkarmamalarını, bir direnç göstermemelerini rica ediyorum"

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Yeni, Basın, Kartları, Kullanımda,
Yorumlar
Haber Yazılımı