Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 14:43
 
Yeni Hastaneye Son Rötuşlar
Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yan tarafında yapımı devam eden Kadın doğum ve çocuk hastanesi Eylül sonu veya Ekim ortalarına kadar hizmete açılacağı ifade edildi.
Gündem Haberi
Yeni Hastaneye Son Rötuşlar

Kadın doğum ve Çocuk hastanesi yeni binasında kaba inşaat tamamen bitmiş durumda ince işler ve temizlik işlerinin kaldığı bina sonu veya Ekim ortalarına kadar hasta kabulüne başlayacağı ifade edildi.

"KÜÇÜK İŞLER KALDI"

 Temmuz ayında açılması planlanan binanın bazı aksaklıklardan dolayı uzadığını açıklayan Malatya İl Sağlık Müdürü Recep Bentli; "Başından beri inşaatın hızlı gitmesi, gerek siyasiler gerekse Sayın Valimiz başta olmak üzere çok yakın takip ediyorlar. Biz de firmayla sürekli görüşüyoruz. Firma tahmini bitirme süresini tamamladı ama bazen ön görülemeyen ufak tefek ince işlerde sıkıntı oldu. Bakanlığın ön değerlendirme ekibi geçen ay geldi. Onlar değerlendirme yaptılar. Sonra tekrar firmayla görüşüldü. Bu hafta pazartesi Bakanlığın asıl geçici kabulü yapacak ekibi geldi ve şu anda çalışıyorlar. Şu anda görünen çok ciddi bir eksiklik yok. Ama nedir, ufak tefek akan sızan yerler var, kablolarda belki ufak tefek sorunlar olduğu söyleniyor, uyduyla ilgili belki sıkıntılar olabilir. Yani ince işlerde sıkıntı olabilir diye geçici kabul için bir 10 gün ek süre verilecek. Sonrasında biz İl Müdürlüğü olarak Bakanlıkla birlikte firmadan geçici kabulünü yapacağız, binayı teslim alacağız. İnce temizlik ihalesini bundan 1,5 ay önce yaptık, önümüzdeki hafta ince temizliği yapılacak ve bir 15 gün de bu sürecek. Mesela şu anda televizyonların kurulmasına başlandı. Bütün mobilyalar ve cihazlarımız o binanın deposunda bekliyor. Onları da taşıyınca inşallah tahminiz eylül aynın başına veya ekim ayının ortasına kadar hastanemize hasta kabulüne başlayacağız" dedi.

"ŞİKÂYETLER VARDI"

"Malatya Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Beydağı kampüsünde özellikle çocuk acil kısmında sürekli şikâyetler alıyorduk, yeni hastane ile birlikte bu şikâyetler tamamen ortadan kalkacak' diyen Bentli;   "Hastanemize çok devasa demek doğru değil, çünkü eski hastanemizin yeri de çok büyük. Orada 300’ün üzerinde yatağımız var. Yatak sayımızda çok büyük bir değişiklik olmayacak. Tabi ki odalarımız ferah, geniş olacak. Özellikle bizim en büyük sıkıntımız, en çok şikâyet aldığımız yer çocuk acil. Gerçekten çocuk acilimiz hem fiziki olarak hem de donanım olarak yetersizdi. Ama şimdiki yeni çocuk acilimiz çok ferah olacak, çok geniş olacak. İnşallah vatandaşlarımızın sağlıktaki memnuniyet oranını belki çocuk acil düşürmüştü. Belki bu oranı yükseltip daha iyi seviyelere getireceğiz. Aynı zamanda fizik tedavinin de bazı odalarını yeni hastaneye yerleştireceğiz, bazı hastalarımızı burada kabul edeceğiz. Çok daha güzel modern bir bina olacak. Vatandaşlarımız o eski binaya hastalarını götürmeyip, sezaryenlerini, normal doğumlarını yaptırmak istemiyorlar. Hastane hijyenik olarak güzel olsa da görünüm olarak iyi değil. Biz de taşınacağımız için oraya bir tadilat yapamıyorduk. Ama şu anda tertemiz bir hastanede hastalarımıza sağlık hizmetimizi vermeye çalışacağız" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Yeni, Hastaneye, Son, Rötuşlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı