Haber Detayı
13 Ekim 2017 - Cuma 10:02
 
Yeni Sınav Sistemi Belli Oldu
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni üniversiteye giriş sınavının adını açıkladı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı adı verilen yeni üniversite sınavına göre birinci oturum ve ikinci oturum aynı gün yapılacak.
Eğitim Haberi
Yeni Sınav Sistemi Belli Oldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “2018-2019 eğitim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı olduğunu açıkladı. Temel Yeterlilik Testi puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanları istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacak. YKS'da adaylar cumartesi günü iki oturuma katılacaklar. İlk oturumda Türkçe ve matematik testlerini yanıtladıktan sonra, Türk dili edebiyatı-coğrafya 1, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilgiler testlerinin yer aldığı ikinci oturuma katılabilecekler” açıklamasını yaptı.

“EĞİTİM MÜFREDATI ESAS ALINACAK”

Saraç yaptığı açıklamada, “Aksayan tarafları giderecek, öğrenciler üzerindeki stresi azalatacak, daha yalın bir sistem için gerekli düzenlemenin Türkiye’ye kazandırılmasının kaçınılmaz olduğu gerçektir. Lise eğitimi, yükseköğretim de dahil, eğitimin bel kemiğidir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlatıp bitirmeyi planladık. Şu an var olan 18 puan türü yeterlilikleri sağlamak açısından önemli işlev görse de süreyi zorlaştırmaktadır. Bazı puan türleri arasında akademik farklılık az olarak ortaya çıkmaktadır. 18 puan türünde azaltmaya gidiyoruz fakat her bir puan türünde Türkçe ve Matematik katkısı olacaktır. Bu vurgu diğer müfredatın sorulmayacağı anlamına gelmemelidir. Milli eğitim müfredatı esas alınacaktır” dedi.

“BİRİNCİ OTURUMA GİRMEK ZORUNLU”

Yeni düzenleme ile sınavı, yalın hale getirmeyi amaçladıklarını belirten Saraç, şunları söyledi: “İlk oturumda temel yeterlilik esas alınacaktır. Türkçe ve Temel matematik sorularından oluşan Temel Yeterlilik Testi (TYT), geçtiğimiz senelerde olduğu gibi, bu sınavda da Milli Eğitim Bakanlığımızın ortak müfredatına dayalı olacaktır. Bütün adayların bu birinci oturuma girmesi zorunludur. Birinci oturumdan sonra öğle arası verilecektir. 40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik sorusundan oluşan Temel Yeterlilik Testi cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecektir. Bu testin sonucu adayların Temel Yeterlilik Testi puanını belirleyecektir.”

“6 OTURUMDAN 3 OTURUMA İNDİRİLDİ”

Saraç, öğleden sonraki ikinci oturumda ise lise müfredatına dahil yine bilginin esas alınacağını ifade ederek, “2. oturumda Türkçe (60 soru), Sosyal Bilimler (60 soru), Matematik (60 soru) ve Fen Bilimleri (60 soru) olmak üzere 4 test olacaktır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı, dil sınavı hariç haziran ayının bir hafta sonu cumartesi günü yapılacak, iki oturumlu bir sınavla gerçekleştirilecektir. Yabancı dil sınavı ise aynı hafta sonu pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecektir, soru sayısı 80 olacaktır. Sınav puan türleri 18’den 5’e indirilmiştir. Sınavlar tek hafta sonunda 6 oturumdan 3 oturuma indirildi” şeklinde konuştu. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Yeni, Sınav, Sistemi, Belli, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı