Haber Detayı
26 Ekim 2017 - Perşembe 10:34
 
‘Yeni Sistem, Yeni Sorunların Kaynağı’
Eğitim-Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, yeni sınav sistemini eleştirerek basına önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, sistemli, planlı ve istişareye dayanmayan hiçbir projenin, başarılı olmayacağını belirtti.
Eğitim Haberi
‘Yeni Sistem, Yeni Sorunların Kaynağı’

Eğitim-Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, değişen sınav sistemleri eleştirerek konu ile ilgili basına açıklamalarda bulundu. Yıldırım, eğitim alanıyla ilgili çalışma yapılırken, bütün unsurların göz önünde bulundurulması, çağın gerekleri dikkate alınarak, istişare farklı görüş ve önerilerden istifade edilmesi gerektiğini aktardı.

“İYİ BİR EĞİTİM MEDENİYET KURMANIN ANAHTARI”

Ülke geleceklerinin şekillenmesinde eğitimin önemli bir fonksiyonu olduğunu dile getiren Yıldırım, “Bilimde, teknolojide, sanatta, edebiyatta gelişen, öncü olan ülkeler incelendiğinde, nitelikli bir eğitim sistemine sahip oldukları görülecektir. İyi bir eğitim, gelişmenin, gelişmiş ülke olmanın, medeniyet kurmanın anahtarıdır. Bunun farkında olan ülkelerin önceliği eğitim olmakta, başarılı insanların yetiştirilmesi için en büyük değer her zaman bu alana verilmektedir” dedi.

“İSTİŞAREYE DAYANMAYAN PROJE BAŞARILI OLMAYACAK”

Sistemli, planlı ve istişareye dayanmayan hiçbir projenin başarılı olmayacağını söyleyen Yıldırım şunları söyledi: “Sistemli, planlı ve istişareye dayanmayan hiçbir proje, başarılı olmamıştır, olmaz da. Ülke olarak, yıllardır sancısını, sıkıntısını, stresini yaşadığımız nokta burasıdır. Yerel değerlere dayanan evrensel bir eğitim sistemini kuramayışımızın temel sebebi bundan kaynaklanmaktadır. Öğrencileri sürekli başka yönlere kanalize eden, velileri tedirgin eden ve sık sık değiştirilmek zorunda kalınan sınav sistemleri de böyle bir anlayışın ürünüdür. Geçmişte LGS, OKS, SBS, ÖSS, ÖYS, LYS gibi, nice harfleri değişen ama kaderleri değişmeyen sistemler aynı mantığın kısır tezahürüdür. Kaldırılacak sistemin eksikliklerinin ne olduğunu paylaşmadan, yerine getirilecek olanı kararlaştırıp olgunlaştırmadan, tüm bunları yaparken de paydaşlarla tartışıp istişare etmeden kurulan sınav sistemlerinin birçok sıkıntıyı da beraber getirdiği tecrübelerle bilinmektedir. Bir süre sonra tartışmaya açılan, önce öğrencilerimiz, sonra veliler üzerinde olumsuz etkileri görülen sistemler kaldırılmak zorunda kalmaktadır.”

“BUGÜN YAŞANANLARA O GÜNDEN DİKKAT ÇEKTİK”

Sendika olarak, eğitimin diğer alanlarıyla olduğu gibi, bu konularda da defalarca açıklamalar yaptıklarının altını çizen Yıldırım, “Araştırmalar gerçekleştirdik, raporlar hazırlayıp kamuoyu ve yetkililerle paylaştık. Ortaöğretime geçiş ve yükseköğrenime giriş konusunu da, Eğitime Bakış 2016 ve Yükseköğretime Bakışı, 2017 raporlarımızda ele aldık, eksikliklerin altını çizdik, bugün yaşananlara o günden dikkat çektik. TEOG konusunda en büyük sıkıntının sınav boyutunda değil, aksine sınav puanına dayalı merkezi yerleştirme olduğunu, bu konuda bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu ifade etmiştik. Yükseköğretime girişte ise ortaöğretim öğrencilerinin standart testlerde düşük başarı düzeyleri, öğrenci başarısını etkileyecek düzeyde sınav kaygısı, boş kalan kontenjanlar, sınavların lise eğitiminin bütününü kapsamaması gibi sorun alanlarının varlığını gözler önüne sermiştik” diye konuştu.

“GEÇİŞLİ ESNEK MODELLER ÜZERİNDE DURULMALIDIR”

Yıldırım, belli bir grubu seçen ve yerleştiren değil, tüm öğrencileri hayata hazırlayan bir sistemin kurulması gerektiğini dile getirerek şöyle konuştu: “ Ortaöğretim sistemine yerleştirmedeki en büyük sorun, merkezi sınavın var olmasından ziyade, merkezi sınavın zorunlu olarak bütün öğrencilere uygulanması ve tüm öğrencilerin bu sınav sonuçlarına göre merkezi olarak yerleştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Yeni sınav ve yerleştirme sistemi tasarlanırken, öğrencileri okul dışı kaynaklara mecbur bırakmayacak, öğrenci başarısının okullarda heterojen olarak dağılacağı, yani hem genel liselerin hem de meslek liselerinin başarılı öğrencilere sahip olabileceği bir sistem amaçlanmalıdır. Bu şekilde, değişik meslek liselerinden, İmam Hatip liselerinden ve muhtelif mahalle liselerinden başarılı olan öğrencilerin gelecek kaygısı çekmeyeceği, çalışan ve başarılı olan herkesin emeğinin karşılığını alabileceği engelsiz, geçişli esnek modeller üzerinde durulmalıdır.”

“HALEN EKSİKLİK OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR”

Üniversite giriş sistemine de değinen Yıldırım, “Milyonlarca adayı, aileyi ve toplumun geleceğini ilgilendiren üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişikliklerin; eğitimin ilgili paydaşlarıyla görüş alışverişi yapılmadan, konunun hassas ve sıkıntılı noktaları tecrübeler ışığında değerlendirilmeden, dahası demokratik teamüller yerine getirilmeden Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından açıklanması, halen bir eksiklik olarak görülmektedir. Bu haliyle yeni sistem, sosyal alan başarısını önemsiz hâle getirdiği için, imam hatip liselerinin ve meslek liselerinin yükseköğretime girişlerini daha da zorlaştıracaktır. İki sınavın aynı gün yapılması ve ilk aşama sınavın sonuçları açıklanmadan ikinci aşama sınava girilmesi, aşamalı sınav mantığına aykırıdır. Yeni sistemde iki oturumun aynı günde yapılacak olması, fiilen aşamalı sistemin kaldırılması demektir” ifadelerini kullandı.

“YENİ SORUNLARIN KAYNAĞI OLACAKTIR”

Yükseköğretime geçiş sistemi uygulamaya konulmadan eleştiri ve önerileri dikkate alınarak revize edilmesi gerektiğini kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti: YÖK tarafından tasarlanan yeni yükseköğretime geçiş sistemi uygulamaya konulmadan evvel eleştirilerimiz ve tüm paydaşların da bu konudaki eleştiri ve önerileri dikkate alınarak revize edilmelidir. Toplumun yeni sisteme olan güven duygusu tesis edilmelidir. Aksi hâlde sorun çözmek için getirilen yeni sistem, yeni sorunların kaynağı olacaktır. İstişare meclisi geniş, kabul düzeyi yüksek bir sisteme ihtiyaç var. Milletin varlığı, dimağı, tasavvuru, idealleri, hayatı, hayalleri, istiklali ve istikbali ile doğrudan ilgili olan eğitimin sorunları, anlık etki ve tepkilerle düzenlenmemelidir. Hele nesnesi, öznesi, amacı, aracı insan olan eğitim meselelerini en insanî gerekçelerle bile olsa tartışmadan çözmeye çalışmak, yanlışın da ötesinde nesillerin yitirilmesine sebebiyet verecek vahim bir hatadır. Eğitim alanıyla ilgili çalışma yapılırken, bütün bu unsurlar göz önünde bulundurulmalı, örnek modellerden yararlanılmalı, çağın gerekleri dikkate alınmalı, mutlaka istişare edilerek farklı görüş ve önerilerden istifade edilmelidir. Aksi hâlde bu kısır döngü sürüp gidecektir.”                                         

                                                                                                             

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘Yeni, Sistem,, Yeni, Sorunların, Kaynağı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı