Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 09:23
 
“Yerli İlaç Bitme Noktasında”
Türkiye’de yerli ilaç üretimin bitme noktasına geldiğini söyleyen Malatya Eczacı Odası Başkanı Tahir Özelçi, yerli ilaç firmalarının giderek azaldığını, olan yerli ilaç firmalarının da yabancı ilaç firmalara satıldığını söyledi.
Sağlık Haberi
“Yerli İlaç Bitme Noktasında”

Malatya Eczacı Odası Başkanı Tahir Özelçi, yerli ilaç üretimin önemine dikkat çekerek yerli üretimin artması gerektiğini belirtti. Türkiye’de yerli ilaç firma sayısının az olduğunu aktaran Özelçi, olan ilaç firmaların da yabancı firmalar ile evlilik yaptığını dile getirdi.

“YERLİ İLAÇ BİTME NOKTASINDA”

Özelçi, yerli ilaç sanayinin bitme noktasına geldiğini kaydederek, “Türkiye Eczacılar Birliği olarak yıllardır ilacın stratejik bir madde olduğunu, bu nedenle yerli üretilmesi gerektiğini dile getirdik. Ülkemizde son zamanlardaki ekonomik uygulamalar sebebi ile de yerli ilaç sanayi, yabancı ilaç sanayi ile evlilikler yapmaya başladı. Hatta tamamını satarak yerli ilaç sanayisini bitirme noktasına geldik” dedi.

“YABANCI FİRMALARIN TEKELİNDE”

İlaç firmalarının giderek yabancı tekeline girdiğinin altını çizen Özelçi, şöyle devam etti: “Tahminimce 4 tane yerli ilaç sanayi üreticisi var.  Abdi İbrahim mesela son günlerde Japon firması ile birlik yapabilmek için görüşme yaptı. Onlarda yabancılar ile bir çalışma yapıyorlar. Dolayısı ile yerli ilaç sanayi bitme noktasına gelecek. Yerli ilaç sanayinin olmadığı bir noktada Allah göstermesin bunun savaşı var, kıtlığı var. Olmadığı bir yerde ilaca ulaşmak çok zor olacağı için devlet tarafında yerli ilaç sanayinin süspanse edilmesi, ilaçların ülke çapında üretilmesinin mutlaka sağlanması gerektiğini düşünüyorum.  İlaç sanayi tamamen yabancı firmaların tekelinde.”

“ÜLKEMİZDE YENİ MOLEKÜL YOK”

Özelçi, son olarak Avrupa’dan getirilen moleküllerin ülkede işlenerek ilaç yapıldığını kaydederek, “İlacın esas kaynağı kimyasal sentezler oluyor, moleküllerdir. Ülkemizde biz bunu sık sık dile getiririz. 45 tane Eczacılık Fakültesi olmasına rağmen yeni bir molekül ülkemizde bulunmuş değil. Biz Avrupa’da bulunan molekülleri bir şekilde yurdumuza sokarak o moleküller üzerinde üretim yapıyoruz. Ar-Ge çalışmalarının, araştırma geliştirme çalışmalarının da süspanse edilmesi, desteklenmesi ve ülkemizde de bu tür ilaç moleküllerinin de bulunmasının sağlanması gerekiyor. 45 tane Eczacılık Fakültesi’nin olduğu ve bir sürü de Kimya Fakültesinin olduğu üniversiterde bunun yapılamamış olması da bir handikaptır. Moleküllerin bulunarak dünya literatürüne kazandırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Yerli, İlaç, Bitme, Noktasında”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Yerli İlaç Bitme Noktasında”
Yorumlar
Haber Yazılımı