Haber Detayı
01 Aralık 2017 - Cuma 15:52
 
‘Yerli Tütün Fiilen Yasaklandı’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, mecliste yaptığı konuşmada, “Bütçeyi Reza'yla yaraladılar, şimdi tütün basarak o yarayı tedavi etmeye çalışıyorlar. Ekmeğinin peşine düşen Abuzer Dayılarının üzerine TOMA'larla saldıranları kınıyorum”dedi.
Siyaset Haberi
‘Yerli Tütün Fiilen Yasaklandı’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Adıyaman’da biber gazı, cop ve tazyikli su ile yapılan müdahaleyi kınadığını belirterek “Tütün üreticileri terörist miydi, ellerinde silah mı vardı, sopa mı vardı? 200 kişi gözaltına alındı. Abuzer Dayı'ya kalkan eller kırılsın” ifadelerini kullandı.

Meclis Genel Kurulu’nda tütün üretiminin yasaklanması ve üreticilerin eylemine yapılan müdahale konusunda bir konuşma yapan Ağbaba, “Geçtiğimiz hafta Adıyaman'ın meydanında, ellerinden sadece Türk Bayrağı ve tütün yaprağı olan üreticiler haklarını dile getirmeye, dertlerini yetkililere iletmeye çalıştılar. Yetkililer ne yaptı? O fakir Abuzer Dayılarının, üzerine TOMA'larla, biber gazıyla, tazyikli sularla ve coplarla saldırdı. Benim yüreğim yanıyor. O eylemi yapan insanların sayesinde ben buradayım, Sayın Ahmet Aydın, Sayın Boynukara da burada. Onların ekmekleri hâlâ bizim kursağımızda. Onlara yapılan şiddeti bir kez daha kınıyorum, bu emri verenleri şiddetle kınıyorum. Ekmeğini aramaktan başka hiçbir suçu olmayan insanların üzerine tazyikli sularla, biber gazlarıyla saldırdınız. Bunu bir kez daha kınadığımı belirtmek istiyorum” dedi.

‘YERLİ TÜTÜN FİİLEN YASAKLANDI’

“Ben o bölgenin Milletvekiliyim. Adıyaman neyse Malatya da o” diyerek konuşmasını sürdüren Veli Ağbaba,  “Geçtiğimiz hafta Çelikhan'daydım. Diyorlar ki: "Amerika, Amerika" Buradan hodri meydan diyorum, siz bu yasayı Amerikalı şirketler için çıkarıyorsunuz. Eğer yerliyseniz, millîyseniz, hodri meydan, bu tütün yasasını geri çekersiniz. Bir taraftan "Yasağı kaldırdım" diyorsunuz, bir taraftan 95'inci maddeyle tütün satanlara, bulunduranlara üç ile altı yıl arası hapis geliyor. 100 kilogram tütüne yaklaşık 300 lira vergi getirilecek, 1 pakete ortalama 7 lira vergi geliyor. Bu, tütünün fiilen yasaklanması demek. Yerli tütünü, millî tütünümüzü yasaklayanlar kaçaktır, bunu yapan da kaçak Hükûmettir, buradan hodri meydan diyorum” şeklinde konuştu.

“BÜTÇEYİ REZA'YLA YARALADILAR”

“Biz tütünün fiilen yasaklanmasına karşıyız. Tütünü bulunduranlar, satanlar 6 yıl ila 6 yıl arasında cezalandırılıyor. Buna karşıyız”  diyen Ağbaba, “Bir tarafta Adıyaman tütünü yasaklanıyor, bir taraftan kendileri Man'da vergi kaçakçılığı yapıyor. Tütün yasaklanarak, bölgede geçimini tütünden sağlayan insanlar başka şehirlerde rençper yapılmak isteniyor. Biz buna karşıyız. Tütün yasağını protesto eden  insanların kendi haklarını aramaktan başka yaptıkları hiçbir şey yok. Adıyaman'ın meydanında, sanki ellerinde silah varmış gibi, büyük bir saldırı oldu. Bunu bir kez daha kınadığımı söylemek istiyorum. Bütçeyi Reza'yla yaraladılar, şimdi tütün basarak o yarayı tedavi etmeye çalışıyorlar. O yara bu tütün yasasındaki getirilen vergiyle bitmez” ifadelerini kullandı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘Yerli, Tütün, Fiilen, Yasaklandı’,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
‘Yerli Tütün Fiilen Yasaklandı’
‘Yerli Tütün Fiilen Yasaklandı’
Yorumlar
Haber Yazılımı