Haber Detayı
02 Ocak 2018 - Salı 08:58
 
“Yeşil Alanın Ölmesini İstemiyoruz”
Necip Fazıl Kısakürek Cami Yaptırma ve Yaşatma Dernek Başkanı Emin Yücetaş, Çöşnük mahallesine yapılan Kur’an Kursu İnşaatı yapımı hakkında açıklamalarda bulundu. Emin Yücetaş, Kur’a Kursu yapımına karşı olmadıklarını, bölgede yeşil alanın az olduğunu belirterek alanın korunması gerektiğini söyledi.
Yaşam Haberi
 “Yeşil Alanın Ölmesini İstemiyoruz”

Necip Fazıl Kısakürek Cami Yaptırma ve Yaşatma Dernek üyeleri, mahallelerinde bulunan cami ve mezarlık önüne habersiz Kur’an Kursu yapımına tepki gösterdi. Mahallelerinde Kur’an Kursu bulunduğunu hatırlatan dernek üyeleri, söz konusu alanı, mahallelerinde yeşil alan azlığından dolayı yeşil alana çevirmek istediklerini belirtti.

 “KUR’AN KURSUNA KARŞI DEĞİLİZ”

Yücetaş, yapılacak inşaatın caminin siluetinin bozacağını vurgulayarak, “Şimdi buranın önüne zemin artı 4 kat şeklinde bir bina yapmayı düşünüyorlar. Böyle olduğu zaman zaten caminin gölgesi, silueti, kendisi ortadan kalkacak. Kur’an kursuna karşı değiliz. Kur’an kursunu bizde arzu ederiz ancak Kur’an kursu yapımı için pek çok yer var. Yine aldığımız bilgilere göre müftülük burada kuran kursu yaptırmak istiyormuş. Camimizin altında kız kuran kursu, 4 dershane var.  200 metre ilerde yatılı Çöşnük Erkek Kur’an kursu var. 2 Kur’an kursunun olduğu yerde 3.’ sünün yapılmasını anlamıyorum. Lütfetsinler bilmiyorlarsa biz kendilerine yol gösterelim, yardımcı olalım. Burası yeşil alan olarak kalsın ki tabiri caizse bir nefes alsın insanlar.  Sonra buraya bir güzellik katıyor. Turistlerine kadar yabancı insanlar geldiği zaman burada fotoğraf çekiyorlar.  Buranın muhteşem güzelliğini görünce de seviniyorlar” dedi.

“YEŞİL ALANA İHTİYACIMIZ VAR”

Söz konusu alanı almak için çok uğraştıklarını aktaran Yücetaş, şöyle devam etti: “Biz burayı almak için ne kadar uğraştık, siz de gelip buranın ortadan kaldırılmasının istiyorsunuz. Binanın kuruluş yeri tamamen caminin önünü kapatacak şekilde. Yeşil alana ihtiyacımız olduğu halde şuanda bu ihtiyaç görmezden geliniyor. Türkiye’de bütün büyükşehirler yeşil alanını arttırmak için uğraşıyor.  Ne muhtarların ne derneğin ne de vatandaşların bu kazıdan haberi yok.  Kendi kafalarına göre bu işe kalkışmışlar. Özellikle şu günü seçmeleri de manidardır.  Cuma, cumartesi, pazar, pazartesi bunlar hep tatil günleri bu tatilden istifade oldu, bittiye getiriyorlar.”

“YEŞİL ALAN OLARAK KARARA BAĞLANDI”

Dernek üyelerinden Osman Bereket ise alanın daha önce İl Sağlık Müdürlüğüne ait olduğunu ve Büyükşehirle yapılan istişareler neticesinde bölgeyi yeşil alana çevirdiklerini ifade ederek, “Biz dernek yönetimi olarak mahallenin ahalisi olarak müracaat ettik, Sağlık Bakanlığı yetkililer, Büyükşehir Belediye Başkanımız, İl Sağlık Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler neticesinde ve onların yönlendirmeleri, yardımlarıyla biz burayı yeşil alana çevirdik. İl Sağlık Müdürlüğü buraya ihtiyaç olmadığını Büyükşehir Belediyesine bildirdi. Büyükşehir Belediyesi de bizi yine yönlendirmesiyle belediye meclisinde karar aldırarak burayı belediye, sosyal tesis alanı ve yeşil alan olarak karara bağladı. Durum hal böyleyken bugün camimizin önünde bir temel eşiliyor” ifadelerini kullandı.

“YEŞİL ALAN YOK”

Yapılan çalışmadan kimsenin haberinin olmadığının altını çizen Bereket, şöyle devam etti: “ Bu temeli ve burada yapılacak olan işlemi dernek yönetimi, mahalleli, muhtarlık da dâhil kimse bilmiyor. Burası yeşil alandır, caminin ve mezarlığın önüdür. Buraya yapılacak bir bina burayı tamamen kapatacaktır. Buranın ruhsatı da yoktur kayıtlarda. Belediye imar planlarında belediyeye ait yer olarak geçmektedir. Dolayısıyla Çöşnük’ te gördüğümüz gibi, yeşil alan denen bir olgu yok. Bunun için buraya bina yapılmasına karşıyız. Bu binanın daha müsait olan yerlere yapılması hayırlara vesile verecektir.” 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: , “Yeşil, Alanın, Ölmesini, İstemiyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı