Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 14:35
 
“Yeteri Kadar Organ Bağışı Yok”
3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde organ bağış standı kuruldu. Organ nakil koordinatörü Engin Yılmaz; “Ülkemize baktığımız zaman son derece modern nakil merkezlerimiz vardır. Nakilleri gerçekleştirebilecek doktorlarımız var tek eksiğimiz organ bağışı” dedi.
Sağlık Haberi
“Yeteri Kadar Organ Bağışı Yok”

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ ve Doku Birimi tarafından hastane koridorunda, organ bağışı yapmak isteyen gönüllüler için stant kuruldu. Standın açılışına, Başhekim Yardımcısı Anestezi uzmanı Dr. Leman Acun Delen, Malatya Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakil Koordinatörü Engin Yılmaz ile hastane yöneticileri katıldı.

“AMACIMIZ İNSANLARI BİLİNÇLENDİRMEK”

“3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası hakkında değerlendirmelerde bulunan Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ nakil koordinatörü Engin Yılmaz; “3-9 kasım tarihleri arasında organ bağışı haftası olarak kutlanmaktadır. Bizde farkındalık yaratmak adına hastanemiz içersinde organ bağışı standı açtık. Buradaki amacımız hasta ve gelen vatandaşlarımızı organ ve doku nakliyle ilgili bilinçlendirmek. İnsanların kafalarında bu konuyla ilgili soru varsa cevap vermek. Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımıza da kartlarını tanzim etmek. Ülkemizde organ bağışı yetersiz. Aslında nakil sayılarına baktığımız zaman Avrupa’dan daha iyiyiz fakat bizde yapılan nakillerin yüzde sekseni canlıdan yüzde yirmisi kadavradan. Aslında olması gereken durum tam tersi yüzde sekseni kadavradan, yüzde yirmisi canlıdan yapılması gereken nakillerdir. Ülkemize baktığımız zaman son derece modern nakil merkezlerimiz vardır. Nakilleri gerçekleştirebilecek doktorlarımız var tek eksiğimiz organ bağışı. Organ bağışını az olmasından dolayı her gün bin vatandaş hayatını kaybetmektedir. Biz umuyoruz ki yaptığımız çalışmalarla halkımızın bilinçlenmesiyle beraber organ bağışında belirli bir artış olacaktır. Tabi burada herkese büyük görevler düşmekte tüm kamu kurum kuruluşlara sivil toplum örgütlerine ve siz değerli basın mensupları herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir. Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşımız yıl boyunca hizmet etmekteyiz. İnsanlarımız organ bağışın karşı tam olarak bilinçli değiller. Özelikle batıdan doğuya geldikçe organ bağışında belirli bir azalma görülüyor. Bunun nedeni tam bir bilince sahip değiliz. Bu yıl hastanemizde altı beyin ölümü tespit ettik sadece bir bağış oldu. Bu çalışmaları yapmamızın sebebi halkımızı bilinçlendirmek” şeklinde konuştu.

“ORGAN BEKLEYEN BİRÇOK VATANDAŞ VAR”

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim yardımcısı Uzman Anestezi Doktoru Leman Acundelen ise; “3-9 Kasım organ bağışı haftası olarak kutlanmaktadır. Organ bağışı günümüzde çok önemli bir konuma oturdu. Böbrek, karaciğer, kornea gibi bir sürü organın nakli hastanemizce uzman hekimlerimiz ve hocalarımızca çok başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Kişinin tıbben hayatı son bulduktan sonra aile kararı ile hastanemizde mevcut olan organ bağış koordinatörlüğünün çalışmalarıyla organlarının bağışlanması tarafımıza bildirildikten sonra nakil işlemlerine başlıyoruz. Çok önemli dışarıda böbrek bekleyen diyalize giren bir sürü vatandaşımız var. Toprak olmaktansa bu organların hastalarımıza nakledilip yeni bir hayata başlamalarına sebep oluyor” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Yeteri, Kadar, Organ, Bağışı, Yok”,
Yorumlar
Haber Yazılımı