Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 15:22
 
Yetiştiriciler Sertifikalarını Aldı
Sürü yönetimi eğitimi kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere ödülleri ve sertifikaları verildi. Eğitimi birincilikle tamamlayan Arapgir ilçesinden bayan yetiştirici Gülsüm Bilici, plaketle ödüllendirildi.
Video Haber Haberi
Yetiştiriciler Sertifikalarını Aldı

Malatya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliği öncülünde, ve Halk Eğitim Merkezlerinin katkısıyla açılan 4. Sürü yönetimi eğitimi tamamlandı. Kursu Tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Sertifika töreni öncesinde bir değerlendirme yapan Malatya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı İhsan Akın;  "Çobanlık ile ilgili gerek Tarım Bakanlığı’mız, gerekse de hükümetimiz çobanlarımıza yeni teşvikler veriyor. Ve inşallah İstanbul’da yaptığımız son toplantıda da çobanlarımız ile ilgili, yetiştiricilerimiz ile ilgili problemleri, sıkıntıları dile getirdik. Bu anlamda 4. Kursumuzu da tamamlamış bulunmaktayız. Bu yetiştiricilerimiz de şuanda birinci, ikinci ve üçüncülere plaketlerini vereceğiz ve kursunuz tamamlayan arkadaşlarımıza da sertifikalarını vereceğiz. Şuan 23 tane yetiştiricimiz, üreticimiz sertifika alıyor. Büyük bir talep var ama daha etkin ve daha sağlıklı olması açısından kurs sayımızı az tutuyoruz bundan sonraki eğitim sürecine katılacak kursiyerlerimizi. 4. Kursumuzun sonunda bütün yetiştiricilerimiz tabiki sertifikalarını alacak ve yine 5. Kurs ile alakalı da şuanda müracaatlarımız yapılıyor, süreç devam ediyor" dedi.

"KADIN YETİŞTİRİCİ DAHA FAZLA OLMALI"

Kadın yetiştiricilerin önemine vurgu yapan Akın;"Yaklaşık 25-30 kişi yine bu kurs için müracaat etti. başvuru yapan yetiştiricilerimizin müracaatlarını değerlendirip tekrar kursumuzu açacağız. Bu arada kurs ile ilgili, özellikle burada bayan yetişircimizi tebrik ediyorum. Bayan yetiştiricimiz bu kursu birincilikle bitirdi. Yetiştiricimiz Gülsüm Bilici birinci oldu, kendisi hem yetiştirici, hem üretime katkı sunuyor. Bunu her zaman dile getiriyoruz, bayan yetiştiricilerimizin daha fazla olması adına bu  konuya duyarlı olmamız ve sahip çıkmamız lazım, bayan olmayan işletmeler de kapandığı için buralara da daha fazla önem vermemiz lazım. bunu da her platformda ilgililere yetkililere ve bakanlığımıza iletiyoruz. Burada katkısı olan ve özellikle Battalgazi Milli Eğitim ve Halk Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz. Kursu veren hocamız Emre Elçi de etkin bir şekilde çalışıyor ve bu arkadaşımıza da teşekkür ediyoruz. Burada tabi İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili 16 saat, Sürü Yönlendirme ile ilgili 24 saat, Sürünün Beslenmesi 24 saat, Sürü bakım işleri ile ilgili 16 saat, Sürünün Sağlığı ile ilgili de 24 saat olmak üzere kursu tamamlayan arkadaşlarımız başarılı oldular ve belge almaya hak kazandılar "dedi.

Kursu birincilikle bitiren Arapgir ilçesinden bayan yetiştirici Gülsüm Bilici, kursu ikincilikle bitiren Pütürge ilçesinden Turgut Türkmen, kursu üçüncülükle bitiren Yeşilyurt ilçesinden Abdulvahap Kaya’ya İhsan Akın tarafından plaket takdim edildi. Ayrıca kursu başarıyla bitiren 23 yetiştiriciye de sertifikaları verildi.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Yetiştiriciler, Sertifikalarını, Aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı