Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 15:47
 
Yıldız: Tavuk Etini Güvenle Yiyebilirsiniz
Tavukta antibiyotik kullanımı tartışmalarına bir yanıt veren Malatya Kanatlı Et Üreticileri Birliği Başkanı Serdar Yıldız; " Şunu iddia ediyorum ispatlayabiliriz de; insanların güvenle yiyebileceği gıdalarda birinci sırada tavuk gelir. Çünkü yumurtadan, kuluçkaya oradan kümese ve kesim merkezine ulaşana kadar, bakanlık tarafından denetlenen bir sektör, denetimsiz hiçbir aşaması yok" dedi.
Gündem Haberi
 Yıldız: Tavuk Etini Güvenle Yiyebilirsiniz

Malatya Kanatlı Et Üreticileri Birliği Başkanı Serdar Yıldız, gazetecilere tavuk üretiminde kullanıldığı iddia edilen antibiyotik uygulamalarına yanıt verdi.

"KUYUYA TAŞ ATILDI KİMSE ÇIKARTAMIYOR"

'Antibiyotik sadece beyaz ette değil, günümüzdeki tüm gıdalarda ilaç kalıntısı ülkenin en büyük sorunlarından. Bu sorun için de tabir yerindeyse bir deli bir kuyuya taş attı kırk akıllı çıkartamıyor' diyen Yıldız; "Bir adam çıkıp gündeme bir konu attı, geçen sene Antalya’da 180’e yakın profesör; tavuk etinde antibiyotik olmadığını, kanser yapmadığını deklare etti. Tavuk etinde antibiyotik olma şansı yok çünkü bizim üretimimizin 40’ı yurt dışına gidiyor bu ülkelerin içinde en çok alım yapan ülke Irak. Buranın kapısında dünyanın en büyük laboratuvarlarından biri var. Burada zerre kadar bir antibiyotik kalıntısı olsa firmanın ihracatı duruyor. Vatandaşa net bir şekilde söylüyoruz; güvenli, kontrollü bir gıda listesi çıkarılırsa ilk sırada tavuk eti yer alır. Tavuğun, kuluçkadan sofraya kadar tüm aşamaları kontrol altında. Bir firma kendi başına tavuğu tedavi edemez, ilaç veremez, veterinerlik hizmeti veremez, kesim yapamaz. Tüm bunlar bir sistem içinde denetleniyor. Zaman zaman kümeslerden yem ve et numunesi alınıyor. Antibiyotik pahalı bir ürün, bunu nasıl kullanıyoruz; hayvanlar kesim yaşından önce hasta olursa, normal insanlar nasıl grip olunca gidip ilaç alıyorsa hayvanlar da alıyor. Ancak hayvanların bu ilacı vücudundan atma süresi var, bu süreden önce hayvan kesilmiyor. Kesim gününe yakın bir zamanda bunu kullanmıyoruz. Şunu iddia ediyorum ispatlayabiliriz de; insanların güvenle yiyebileceği gıdalarda birinci sırada tavuk gelir. Çünkü yumurtadan, kuluçkaya oradan kümese ve kesim merkezine ulaşana kadar, bakanlık tarafından denetlenen bir sektör, denetimsiz hiçbir aşaması yok. Ben çifti bir aileden geliyorum, kayısıyı düşünün; her türlü ilacı atıp istediğimiz yerde satabiliyorum, ilacı alırken pek bir denetimi yok. Tarım Bakanlığımız bunu kontrol altına almaya çalışıyor ama dağınık bir alan olduğu için kontrolü az.  Kırımızı et, arıcılık gibi sektörlerde de çok ciddi denetim var ama bu üretimlerin hiçbiri entegre değil. Entegre üretilen sadece tavuk eti var. Kuluçkadan rafa gelene kadar bir kontrol zinciri içerisinde. İnsanlarımız gönül rahatlığıyla yiyebilir" ifadelerinde bulundu.

"YUMURTA ÜRETİMİMİZ AZ"

Malatya'da yumurta üretimine de vurgu yapan Yıldız; "Malatya’da üretimimiz çok ciddi değil. 3-4 tane işletmemiz var bunlar üretim yapıyor. Yumurtacılık Malatya’da yeni yeni bir sektör olmaya başlıyor. İçinde bulunduğumuz sene içerisinde Irak ihracatı kapatınca iç pazarda yumurta üreticileri büyük zarar etti ve etmeye devam ediyor. Yumurta da aynı tavuktaki gibi Irak’a dayalı bir üretim yapıyor. Pazar konusunda geniş bir alan olmayınca bu tür sorunlar olabiliyor. Irak’ta siyasi bir kriz olunca ve ülkemize karşı yapılan bir siyasi hamleden dolayı kapı kapanabiliyor. Bu durumda biz üretimde sıkıntıya giriyoruz ama ırak vatandaşı 300, 400 pahalı yumurta yiyor. Bu nedenle Malatyalı yumurta üreticileri de zor durumda. Vatandaşımızın ilimizde üretilen yumurtaları almalarını istiyoruz. Marketlerimizin çoğunda yerli üretim satılıyor ama ulusal marketler genelde dışarıdan yumurta getiriyor. Hemşehrilerimizden rica ediyoruz, Malatya’nın ürünlerini tercih etsinler. Hem taze, hem de kaliteli. Çünkü bugünün yumurtası yarın raflarda oluyor. Organik yumurta konusunda, Malatya’da 1-2 firmamız var işlerini ciddi ve kurallara uygun yapan. Ama bu gezen tavuk, köy tavuğu, köy yumurtası diyerek çok fazla hile yapan yerler var. Köylerde kaç tane yumurta hayvanı var Tarım İl Müdürlüklerinde kayıtlı. Tüm Malatya’daki tavukları toplasan ilimizde satılan gezen tavuk yumurtası diye satılanın 10’da biri etmez ama pazarda köy yumurtası diye satıyor. Adam şehirden alıyor yumurtayı, samanın içine koyuyor köy yumurtası diye satıyor. Bu yumurta zararlı mı? Değil, ama fazla para veriyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Onay Ozan
Etiketler: , Yıldız:, Tavuk, Etini, Güvenle, Yiyebilirsiniz,
Yorumlar
Haber Yazılımı