Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 17:42
 
YİMPAŞ Büyük Kayıp!
AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Başsağlığı ziyaretleri kapsamında gündemi değerlendirdi. Malatya'daki yatırımlar ve çalışmalar hakkında bilgiler veren Çalık; "YİMPAŞ Malatya için çok ciddi bir kayıp. Oradaki görüntü kirliliği hepimizin yürek acısı. Orayı kullanılabilir hale getirmemiz lazım" dedi.
Video Haber Haberi
YİMPAŞ Büyük Kayıp!

AK Parti Malatya Milletvekili Özur Çalık, geçtiğimiz Günlerde hayatını kaybeden MGC Başkanı Haydar Karaduman'ın acısını paylaşmak için önce MGC'ye ardından MGTC'ye ziyaret gerçekleştirdi.

"CUMHURBAŞKANIMIZ KARŞILAYACAĞIZ"

Ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Malatya Programını değerlendiren Çalık;"Bugün parti teşkilatımızla birlikte MGTC ziyaret ediyoruz. Ziyaretimizin birinci vesilesi, kamuoyunun sesini herkese duyuran ağabeyimiz Haydar Karaduman'ın vefatı dolayısıyla basın camiasına baş sağlığı dilemek. Allah mekânını cennet eylesin. Bir Malatya sevdalısıydı. Doğru bildiğini her zaman her yerde söylerdi. Bu hafta sonu çok önemli bir konuğumuz var. Malatya'mıza 18 yaşındaki AK Partiyi 17 yıllık iktidarımızda 19'uncu kez ziyaret edecek Cumhurbaşkanımız Malatya'mızı ziyaret edecek. 31 Mart seçimlerinden sonra 70'lik bir başarıyı bir kez daha AK Parti'yle bütünleştiren Malatyalı hemşerilerimize teşekkür etmek amacıyla Malatya'mıza gelecek.  Türkiye'de büyükşehirler içerisinde en fazla oyunu artıran iller içerisinde olan Malatya'mız Sayın Cumhurbaşkanımızı bir kez daha bağrına basacak. 8 Eylül Pazar Günü Saat 16: 00'da 15 Temmuz Meydanında hemşerilerimizle beraber ev sahibi olarak karşılayacağız" dedi.  

"AHMET KAYA'LI GÖNDERME"

Çalık; Ahmet Davutoğlu’nun ihraç talebine ilişkin konuştu.   Davutoğlu’nun Ahmet Kaya’nın şarkısı ile gönderme yapan Çalık; “ Ahmet Kaya’nın bir şarkısı var arkadaşlar; bu yoldan döneneler oldu.  Mum gibi sönenler oldu.  Yar göğsüne baş koymadan vurulup gidenler oldu.  Bize nefesi yetmeyen adamlar oldu.  18 yıllık yolum sonunda nefesi yetmeyenler oldu.  Bu nefesi yetmeyen arkadaşlarımız kimisi birinci derece kimisi 3 senede kimisi beşinci senede nefesi yetmeyen insanlardı.  O gün nefesi yetmeyenlerin bu gün soluğu nerede aldıklarının gördük.  Tamamen savruldular kimisi soluğu CHP’de aldı.  Kimisi bahçede kimisi bağda aldı.  Kimisinin adı ve eshamesi okunmuyor.  Yine nefesi yetmeyenlerinde yarınlarda nerde soluk alacaklarını da bütün milletimizle birlikte bizde izleyeceğiz. Bu yolun 15 yılında varsınız ve şimdi kalkmış eleştiri yapıyorsunuz insanlar döner sorarlar.  Siz 15 yıl boyunca buradaydınız.  Ve bunlarla birlikte yol aldınız.  Şimdi ne oldu hayırdır; kim tavuğunuzda kış dedi diye sorarlar” dedi.

HIZLI TRENDE SON DURUM

Hızlı tren ile ilgili son durumu da değerlendiren Çalı;"Malatya’ya cumhurbaşkanımızın gelişli ile ilgili konu başlılarımız var. Sivas - Çetinkaya -Malatya Malatya Elâzığ arasındaki hızlı teren hattımızla ilgili son durum yaklaşıl 259 kilo metrelik Sivas Çetinkaya Malatya hızlı teren yolunun yapılmasıyla Malatya'mız hızlı teren ağına bağlanacak.  Ve saatte 200 km hıza sahip elektrikli sinyalli çift hatlı demir yolu yapılmasına yönelik proje çalışmaları iki kesim halimde devam ediyor.  Birinci kesim Sivas Çetinkaya Arası.  97 kilometre 1 / 5000 ölçekli projelendirme çalışmaları işlemleri tamamlanıp inşallah çalışmaya başlayacak.   ikinci etap olan Çetinkaya- Malatya arasında ki 132 kilometrelik bir bölge tünel ve sanat yapısı projelendirmesi devam ediyor.   Proje ihalesini yaptırdık.  Şuan yapım aşamasında.  ve sondaj çalışmışları tamamlanmış.  Yüzde 90. 2 fiziki ilerleme sağlamış.  Proje çalışmasının 2019 yılı sonu itibariyle bitirilmesi planlanmamakta.  Dün Ulaştırma Bakanımız Cahit Turhan ile yaptığımız görüşme dede bir kez daha teyitledik.  Proje çalışması bittikten sonra yatırım programına almak konusunda da tüm desteği cumhurbaşkanımızdan isteyeceğiz" dedi.

               

"BİZDE SONUNA GELSİN İSTİYORUZ"

Kuzey çevreyolu çalışmalarını da değerlendiren Çalık;" Malatya haklı olarak kuzey çevre yolunu merek ediyor ve soruyorsunuz haklı olarak; bizde bu konuda artık sona gelinsin istiyoruz.  Kuzey çevre yolumuz toplamda 350 milyon TL’lik bağlantılarıyla birlikte 500 milyon gibi bir rakamı buluyor.    Şantiyeler kuruldu bir şantiyemiz başlamışken 2. bir şantiyeyi firmamızın yetkililerini çağırdık karayolları bölge müdürümüzü çağırdık.  Büyükşehir belediyemizde bir toplantı yaptık.  Bu toplantıda da 2. şantiyenin kurulmasını istedik.  Şuan Malatya kuzey çevre yolunda birinci şantiye çalışıyor ikinci şantiyenin kurulması içinde talepte bulunduk. Bu konuda da cumhurbaşkanımızdan konun takibini isteyeceğiz" şeklinde konuştu.

"İÇİMİZ ACIYOR"

Son olarak YİMPAŞ binasını da gündemine alan Çalık; "Malatya sosyal güvenlik kurumunun yeri çok dar.  Bu vesileyle de İŞKUR müdürlüğünün o tarafta bir mekan var.  Yeni bina projesi var anacak bu binayı yapmak uzun zaman alacak bunun yerine o mekân sosyal güvenlik kurumu bu güne kadar hiçbir yer peşkeş çekilmedi bu gün sonrada çekilemez.  Peşkeşe çekenle kendi hesaplarını versinler.  sosyal güvenlik kurumunun fiziki şartlarının gündeme getiren benim.  

Şimdi bugün geldiğimiz nokta ise şurası Malatya batıya doğru göç alıyor.  Ciddi manada bu bütün dünyada böyledir şehir hep batıya gider Malatya'da şehir Yeşilyurt'a doğru doğru bir gelişlim söz konusu.  Diğer Taraftan baktığımızda Battalgazi ilçemizde bazı kamu kurum ve kuruluşlarının bu bölgede kalması için mücadele etmememiz gerektiği söylendi ve konuşuldu. Bu vesile ile de Battalgazi Belediye Başkanımızın bizlerden bir talebi oldu. YİMPAŞ Malatya için çok ciddi bir kayıp. Oradaki görüntü kirliliği hepimizin yürek acısı. Orayı kullanılabilir hale getirmemiz lazım. Eğer Sosyal güvenlik kurumu uygun görürse YİMPAŞ'ın yerine yeni revizyonlar kullanılabilir hale getirmek istiyoruz" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YİMPAŞ, Büyük, Kayıp!,
Yorumlar
Haber Yazılımı