Haber Detayı
18 Temmuz 2017 - Salı 11:04
 
"Yıpratmak Amaçlıdır"
AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’ne (MGTC) gerçekleştirdiği ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Zaman zaman yaygın medyada dile getirilen FETÖ benzeri dernek ve cemaat iddiaları ile ilgili Şahin, “Bu konuda hakkını veren arkadaşlarımız kim olursa olsun yanlarındayız” dedi.
Siyaset Haberi

Ak Parti Malatya Milletvekili Şahin, MGTC ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘DEVLETE KARŞI OLUŞUMLARA KARŞIYIZ’

‘FETÖ sonrası bir takım dernek, cemaat benzeri oluşumların sivrildiği ve konuşulduğu, öne sürülen iddiaların ne denli doğru olduğu’ sorularına milletvekili Şahin şöyle cevap verdi: “Bununla alakalı olayın iki farklı yönü var. Bir, gerçekten FETÖ benzeri bütün oluşumlara ben de karşıyım. Yani insanlar eğer gerçekten bu bölgede huzurun temin edilmesi için, insanlara daha müreffeh bir dünyanın ikram edilmesi için onun ihyası için mücadele ediyorlarsa eyvallah. Hepsinin yanlarındayız. Ama yok devletle barışık olmadığı halde, devlet içerisine bir takım elemanlarını yerleştirerek paralel devlet yapılanması amacı ile bir araya gelen bütün oluşumlara da karşıyız.”

‘O CAMİAYI DIŞLAMAK İNSAFSIZLIK OLUR’

Konuşmasının devamında 1997 yılı Şubat sürecine değinen Şahin, “Ben Malatya’mızda özellikle işin içerisinde olduğum için biliyorum. 1997 yılının 28 Şubat’ı da dahil olmak üzere Malatya’da kök salamayan FETÖ denilen alçak terör örgütü o günden bu güne kadar buna benzer, İslami hassasiyeti olan insanlarımıza tamamen destek amaçlı Allah’ın dinini öğretme amaçlı veya fakirin fukaranın ihtiyaçlarını temin etmeye yönelik faaliyet gösterenlerle bunları aynı kefeye koymak için bir mücadele ve algının olduğunu biliyoruz. Bence bu çok büyük bir yanlış ve büyük bir tehlikedir. Bu bizi birbirimize düşürmektir. Namaz kılan birisi bir yanlış yaptıysa biz bütün namaz kılanları mahkûm edeceksek, Cem evine giden yanlış yaptı diye bütün Cem evine gidenleri biz mahkûm edeceksek bu bizi farklı yerlere götürür. Yanlış yapan birinden hareketle o camianın tamamını dışlamak insafsızlık olur merhamet sınırlarının da ötesine gitmiş olur.

“BU ARKADAŞLARA OPERASYON YAPILMAYA KALKIŞANLAR OLDU”

Söz konusu iddiaların gerçek dışı olup olmadığına dair bir başka soruyu yanıtlayan milletvekili Şahin, “Onun arkasındaki güçlere bakmak lazım. Şöyle söyleyeyim; şuanda Malatya’mızla ilgili açık ve net söylüyorum Meşale yapısı konuşuluyor. Meşale dışında da bazı arkadaşlar konuşuluyor. Bakın Malatya’mızda Meşale’nin geçmişinde 1997 yılı 28 Şubat süreci içerisinde devlete yönelik, millete yönelik, bu insanlarımızın kardeşliklerine yönelik atmış oldukları bir şey varsa en başta ben karşı çıkarım. Ama bu arkadaşlarımızın bugüne kadar FETÖ ile uzaktan yakından hiçbir alakası olmamıştır. FETÖ ile alakaları olmadığı halde geçmişte bu arkadaşlara yönelik bir operasyon yapmaya kalkışanların olduğunu biliyorum ve bunun yanlış olduğunu biliyorum.

“YIPRATMA AMAÇLIDIR”

FETÖ’nün diş geçiremediği oluşumlara her daim karşı çıktığını da kaydeden Şahin, “Özellikle FETÖ ve FETÖ benzeri oluşumların diş geçiremediklerini bu konuda yanlarına alamadıklarını kendilerinin büyümesine gelişmesine engel olan tüm yapılara karşı çıkmışlardır. Yani bu bürokraside ve geçmişte birçok şeyleri gördük ve gerçekten arkasında kumpasların olduğunu gördük. Yıpratma amaçlıdır ama bu gün eğer mevzu bahis olan yapılar içerisinde devlete karşı olan, devlete karşı eline silah alan, devletin bir takım kurumlarını ele geçirerek paralel bir yapı oluşturmaya çalışan varsa en önce iplerini biz çekmek zorundayız. Buna şiddetle karşıyız.

“BİRİLERİNİN ETEĞİNE YAPIŞANLAR…”

1997 Şubat sürecine yeniden değinen Şahin, “1997’nin Şubat sürecinde içinde ben de dahil olmak üzere Malatya’mızda 500’den fazla arkadaşımızı işkencelerden geçirdiler. Birçok davalar açıldı. O davalar açılırken birilerinin eteğine yapışan insanlar bugün kalkıp gerçekten bu konuda rüştünü ispat etmiş olan sivil toplum örgütlerine söz söyleme haklarının olmadığını düşünüyorum. Dün FETÖ için gidip de Pensilvanya’ya gidenler orada sıraya girenler, bugün gelip siyasilerin arasına girme bahanesi ile kalkıp da FETÖ’ye engel olan, o gün de bu yapının illet bir yapı olduğunu lanetli bir yapı olduğunu söyleyen insanlara söz söyleme haklarının olmasını ihanet olarak düşünüyorum! Bu tamamen FETÖ ve benzeri yapıların ekmeğine yağ sürmektir başka bir şey değildir. Ama gerçekten hukuk karşısında sıkıntı oluşturan bir hareket de varsa bununla ilgili zaten yargımız gerekeni yapıyordur. Ama hele hele bu yapı içerisinde yer alan arkadaşlarımıza ki Malatya’mızda birçok sivil toplum örgütümüz var. Bir bakıyorsunuz birilerine FETÖ’cü diye bir yafta yapıştırılmaya çalışılıyor. Millet ayağa kalkınca ‘o FETÖ’cü değildi yanlış yaptık. Bunlar DEAŞ’çiydi’ diyecek kadar da zillet içerisinde olduklarını görüyoruz. Yani illa da birilerin mahkum etmek gerekiyorsa kesinlikle yanlış adreslere, yanlış uygulamalara meydan vermemek bizim de görevimiz. Bu konuda hakkını veren arkadaşlarımız kim olursa olsun yanlarındayız. Yani Malatya’mızda ister Meşale’ci olsun ister Şelale’ci olsun önemli değil eğer bu ülkede huzurun, istikrarın, insanlarımızın daha nitelikli bir halde varlıklarını sürdürmek amacı varsa her türlü yanlarında oluruz. Ama yok milletimizin menfaatlerinin dışına çıkıp da bireysel talepleri hakim kılmaya çalışan kim varsa ilk biz karşı çıkarız” dedi. 

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: "Yıpratmak, Amaçlıdır",
Yorumlar
Haber Yazılımı